Jesienią wiele osób porzuca bieganie czy jazdę na rowerze i traci ogólną chęć do aktywności fizycznej. Łatwo wtedy o rozleniwienie i utratę formy, sylwetki oraz dobrego samopoczucia. Zadbaj o siebie kompleksowo i nie rezygnuj ze sportu niezależnie od pogody.
Jesienią i zimą na aktywność fizyczną decyduje się jedynie 10% ankietowanych, a ponad 55% spędza czas wolny przez telewizorem – ciepły koc, przekąski i Netflix nie są jednak sposobem na zapewnienie humoru oraz ładnej figury. W porze jesiennej również pamiętaj o sporcie – dostosuj jednak treningi do pogody. W razie deszczu możesz skorzystać z bogatej oferty klubów fitness albo też poćwiczyć w domu.
Dlaczego warto ćwiczyć jesienią?
Aktywność fizyczna w każdej formie – jak spacery, jazda na rowerze lub rolkach, pływanie czy siłownia – korzystnie i kompleksowo wpływa na nasz organizm. Ruch wzmaga pracę i wydajność serca, redukuje stres, obniża ciśnienie, stymuluje produkcję hormonów szczęścia, czyli endorfin. Ponadto sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej, obniżaniu całkowitego cholesterolu, a także poprawiają nastrój i pomagają kontrolować wagę oraz stymulować sylwetkę. W połączeniu z odpowiednią i zbilansowaną dietą ćwiczenia dadzą znakomite rezultaty.
Jakie formy aktywności sprawdzą się jesienią?
Jesienią polecamy nadal bieganie oraz jazdę na rowerze – po prostu musisz się odpowiednio ubrać. W naprawdę chłodne dni możesz obie aktywności praktykować również w siłowni lub klubie fitness. Ważne też, by rower był wyposażony w lampki oraz elementy odblaskowe, co poprawi bezpieczeństwo na drodze.
Zawsze dobrą formą aktywności jest spacer, a także nordic walking. Nawet 40 minut marszu albo marszobiegu wpływa korzystnie, relaksuje i dodaje energii. Zapisz się też do fitness klubu oraz na basen, bo warto różnicować i uprawiać różne sporty. W siłowni dostępne są też różne zajęcia zorganizowane – jak aerobic, ćwiczenia kardio, joga, stretching, zumba lub inny trening z elementami tańca, ćwiczenia ukierunkowane na płaski brzuch, modelujące nogi i wiele innych. Każda aktywność ma inne zalety, pobudza do pracy inne partie mięśni, rozwija nasze umiejętności, poprawia ogólną wydolność.
fot. lograstudio / Pixabay