Spacer z psem

Pies to wierny towarzysz i najlepszy przyjaciel, obowiązek, ale też kompan na spacery. Warto przygarnąć lub kupić czworonoga, by regularnie spacerować i korzystać z możliwości aktywności na świeżym powietrzu. Poznaj zalety posiadania psa.

Pies to towarzysz człowieka od wielu lat, mimo że z biegiem lat jego rola znacznie się zmieniła – głównie z użytkowej na towarzyską. Psy były wykorzystywane w myślistwie oraz jako stróże do obrony. W średniowieczu psy były ukazywane głównie jako element wypraw myśliwskich, później coraz częściej można było je spotkać w roli pupila. Psy coraz częściej zaczęto traktować jako domowe pupile i przyjaciół.

Załatwienie podstawowych potrzeb i aktywność fizyczna

Spacer to prosta, ale fantastyczna aktywność. Główną zaletą spacerowania z psem jest to, że pozwala mu on zapewnić podstawowe potrzeby – chodzi zarówno o załatwienie potrzeb, jak i o ruch oraz możliwość spożytkowania energii. Spacer jest też dla psa ważny, bo pozwala mu poznawać świat i wąchać – tego elementu nie można czworonoga pozbawić.

Ile spacerów dziennie pies potrzebuje?

Tymczasem 40 procent właścicieli psów na spacerze spędza mniej niż 15 minut dziennie. To dużo za mało – głównie dla czworonogów. Statystyczny pies potrzebuje trzech spacerów dziennie, a przynajmniej jeden powinien być dłuższy, np. godzinny. Brak lub niedostatek ruchu często powoduje otyłość, zaburzenia kostno-stawowe i spadek odporności. Poza tym w ten sposób poznaje świat, czego tym bardziej nie powinno mu się ograniczać. Należy z nim spacerować niezależnie od pogody – również w sezonie jesiennym i zimowym, dostosowując długość spacerów do temperatury i możliwości psiaka.

Ogród to za mało?

Dla psów małych ras często ogród staje się całym światem. Średnie rasy z kolei korzystają z niego dodatkowo, ale każdy spacer potrzebuje spacerów, bo są dla niego interesujące – to okazja do poznania innych psów czy miejsc. Spacer z psem powinien być dla nich interesujący. Zwierzak już po kilku dniach biegania po ogrodzie czy działce doskonale zna teren i zaczyna się nudzić. Efekt to często niszczenie roślin i obszczekiwanie psów, które chodzą pod płotem. Dobrze jest korzystać z ogrodu, by z psem się bawić albo go szkolić, wskazane jest uatrakcyjniać mu czas na ogrodzie. Jeśli pies jest pozostawiony sam sobie, może wpaść nawet w depresję – apatia, przygnębienie, zmniejszenie energii do zabawy wcale nie są rzadkością, dlatego trzeba regularnie zabierać psa na spacery.

Czytaj również:  Naturalne lekarstwo na cukrzycę

Wpływają one na jego nastrój i zachowanie. Spacer pozwala na zaspokojenie jego potrzeb związanych także z węszeniem, bieganiem, zabawą, poznawaniem innych psów i aktywnością. Węch jest najlepiej rozwiniętym i kluczowym zmysłem u psa, właśnie dzięki niemu poznaje świat. Obwąchiwanie jest dla niego czymś jak dla nas media, czytanie prasy, obejrzenie faktów.

Korzyści ze spaceru dla właściciela

Siku i do domu? Nie tak powinien wyglądać spacer z psem. Wychodzenie na spacer z pupilem nie powinno być męczącym obowiązkiem – poza tym zalety ze wspólnych spacerów także są obopólne. Codzienny spacer z psem sprzyja m.in. uregulowaniu tętna, obniżeniu ciśnienia, dotlenienie organizmu, a także przyczynia się do spalenia kalorii. Obniża także ryzyko udaru mózgu. Jak każdy ruch powoduje też wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Wspólny spacer z ukochanym przyjacielem zapewni dużą dawkę pozytywnej energii na cały dzień, a wieczorem pozwala się odstresować po całym dniu.

fot. kdzwonek / Pixabay

Polecane

Ćwiczenia w ciąży

Znaczenie i rola ćwiczeń fizycznych w ciąży

Poród jest dużym wysiłkiem fizycznym (przyrównuje się go do 40-kilometrowego…

Czytaj więcej
Kubeczek menstruacyjny

Nieregularne cykle u młodych kobiet

U dziewcząt, które dopiero zaczęły miesiączkować, cykle są przeważnie nieregularne.…

Czytaj więcej
kobieta o koreańskich rysach wykonująca koreańską pielęgnację twarzy

Dlaczego warto stosować koreańskie kosmetyki do skóry?

Koreańskie kosmetyki do pielęgnacji skóry są cenione już od bardzo…

Czytaj więcej
Produkty light: cola zero

Pułapki dietetycznych produktów

Na półkach sklepowych można znaleźć  niskosłodzone i niskotłuszczowe ciastka, wafle…

Czytaj więcej
Zaburzenia miesiączkowania

Problemy miesiączkowe

Najgorzej jest pierwszego dni a, wtedy u kobiet zazwyczaj występują…

Czytaj więcej