Spacer z psem

Pies to wierny towarzysz i najlepszy przyjaciel, obowiązek, ale też kompan na spacery. Warto przygarnąć lub kupić czworonoga, by regularnie spacerować i korzystać z możliwości aktywności na świeżym powietrzu. Poznaj zalety posiadania psa.

Pies to towarzysz człowieka od wielu lat, mimo że z biegiem lat jego rola znacznie się zmieniła – głównie z użytkowej na towarzyską. Psy były wykorzystywane w myślistwie oraz jako stróże do obrony. W średniowieczu psy były ukazywane głównie jako element wypraw myśliwskich, później coraz częściej można było je spotkać w roli pupila. Psy coraz częściej zaczęto traktować jako domowe pupile i przyjaciół.

Załatwienie podstawowych potrzeb i aktywność fizyczna

Spacer to prosta, ale fantastyczna aktywność. Główną zaletą spacerowania z psem jest to, że pozwala mu on zapewnić podstawowe potrzeby – chodzi zarówno o załatwienie potrzeb, jak i o ruch oraz możliwość spożytkowania energii. Spacer jest też dla psa ważny, bo pozwala mu poznawać świat i wąchać – tego elementu nie można czworonoga pozbawić.

Ile spacerów dziennie pies potrzebuje?

Tymczasem 40 procent właścicieli psów na spacerze spędza mniej niż 15 minut dziennie. To dużo za mało – głównie dla czworonogów. Statystyczny pies potrzebuje trzech spacerów dziennie, a przynajmniej jeden powinien być dłuższy, np. godzinny. Brak lub niedostatek ruchu często powoduje otyłość, zaburzenia kostno-stawowe i spadek odporności. Poza tym w ten sposób poznaje świat, czego tym bardziej nie powinno mu się ograniczać. Należy z nim spacerować niezależnie od pogody – również w sezonie jesiennym i zimowym, dostosowując długość spacerów do temperatury i możliwości psiaka.

Ogród to za mało?

Dla psów małych ras często ogród staje się całym światem. Średnie rasy z kolei korzystają z niego dodatkowo, ale każdy spacer potrzebuje spacerów, bo są dla niego interesujące – to okazja do poznania innych psów czy miejsc. Spacer z psem powinien być dla nich interesujący. Zwierzak już po kilku dniach biegania po ogrodzie czy działce doskonale zna teren i zaczyna się nudzić. Efekt to często niszczenie roślin i obszczekiwanie psów, które chodzą pod płotem. Dobrze jest korzystać z ogrodu, by z psem się bawić albo go szkolić, wskazane jest uatrakcyjniać mu czas na ogrodzie. Jeśli pies jest pozostawiony sam sobie, może wpaść nawet w depresję – apatia, przygnębienie, zmniejszenie energii do zabawy wcale nie są rzadkością, dlatego trzeba regularnie zabierać psa na spacery.

Czytaj również:  Soki świeżo wyciskane – 3 przepisy

Wpływają one na jego nastrój i zachowanie. Spacer pozwala na zaspokojenie jego potrzeb związanych także z węszeniem, bieganiem, zabawą, poznawaniem innych psów i aktywnością. Węch jest najlepiej rozwiniętym i kluczowym zmysłem u psa, właśnie dzięki niemu poznaje świat. Obwąchiwanie jest dla niego czymś jak dla nas media, czytanie prasy, obejrzenie faktów.

Korzyści ze spaceru dla właściciela

Siku i do domu? Nie tak powinien wyglądać spacer z psem. Wychodzenie na spacer z pupilem nie powinno być męczącym obowiązkiem – poza tym zalety ze wspólnych spacerów także są obopólne. Codzienny spacer z psem sprzyja m.in. uregulowaniu tętna, obniżeniu ciśnienia, dotlenienie organizmu, a także przyczynia się do spalenia kalorii. Obniża także ryzyko udaru mózgu. Jak każdy ruch powoduje też wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Wspólny spacer z ukochanym przyjacielem zapewni dużą dawkę pozytywnej energii na cały dzień, a wieczorem pozwala się odstresować po całym dniu.

fot. kdzwonek / Pixabay

Polecane

Len

Olej lniany – płynne złoto

Len - niewielka roślina o niebieskich kwiatach, znana od co…

Czytaj więcej
Jak zrobić manicure

Jak prawidłowo zrobić manicure? – praktyczny poradnik

Wielu z nas robienie manicure kojarzy się z koniecznością wizyty…

Czytaj więcej
orzech kokosowy

Zdrowe batony kokosowe – fit przekąska dla aktywnych!

Nie masz pomysłu na przekąskę, którą przygotujesz samodzielnie i szybko?…

Czytaj więcej
zamienniki mięsa

Rośnie zainteresowanie Polaków dietą wegetariańską

Producenci odpowiadają na coraz większe zainteresowanie Polaków dietą roślinną. Oferta…

Czytaj więcej
Produkty nie dla dzieci

Jakich produktów powinno unikać Twoje dziecko?

Dla każdej mamy bardzo ważny jest zdrowy rozwój dziecka, dlatego…

Czytaj więcej