Aktywność fizyczna - menopauza

Spacer i joga poprawiają samopoczucie

Zróżnicowany wysiłek fizyczny, polegający na odbywaniu regularnych spacerów czy ćwiczeniu jogi sprawia, że kobiety łagodniej przechodzą okres menopauzy. To najnowsze wyniki badań opublikowanych w magazynie „Annals of Behavioral Medicine”.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Stanowego Pensylwania w Stanach Zjednoczonych udowadnia, że spacery i uprawianie jogi pomaga w zachowaniu dobrej kondycji psychicznej kobiet w okresie menopauzy. W badaniu wzięły udział 164 kobiety, które na co dzień zażywały mało ruchu, a którym dokuczały uderzenia gorąca, nocne poty i inne symptomy towarzyszące menopauzie. Uczestniczki wskazały, że różne formy aktywności fizycznej w ogromnym stopniu poprawiły ich samopoczucie, a tym samym polepszyły jakość ich codziennego życia.

Po czterech miesiącach badania, poziom odczuwanego zadowolenia z życia u kobiet wykonujących ćwiczenia fizyczne był znacznie wyższy, niż u pań, które nie zostały poddane żadnemu treningowi. Dobra kondycja psychiczna wpłynęła na polepszenie ogólnego stanu zdrowia i jakości życia seksualnego. Wcześniejsze badania wykazały natomiast, że wysiłek fizyczny podwyższając temperaturę ciała może oddziaływać i regulować pojawianie się uderzeń gorąca.

Aktywność fizyczna poprawia stan zdrowia na różne sposoby. Pomaga organizmowi w lepszym wykorzystaniu kalorii, co z kolei prowadzi do obniżania masy ciała i utrzymania pożądanej wagi. Aktywność fizyczna może prowadzić do wzrostu podstawowej przemiany materii, zmniejszenia apetytu, wiąże się to z redukcją masy tłuszczowej ciała.

Dobroczynny wpływ aktywności fizycznej na zdrowie i samopoczucie człowieka nie budzi już dzisiaj żadnych wątpliwości. Badania prowadzone od ponad dwudziestu pięciu lat, dostarczają silnych dowodów na to, że regularne uprawianie ćwiczeń fizycznych należy do ważnych czynników poprawiających zdrowie. Lekarze ostrzegają, że obecny tryb życia, („siedząca” praca, spędzanie wolnego czasu przed telewizorem lub komputerem, ogólny brak ruchu) w sposób zdecydowanie negatywny wpływa nie tylko na samopoczucie, ale przede wszystkim na zdrowie człowieka.

Czytaj również:  5 korzyści z regularnego uprawiania jogi dla kobiet po 30.

Brak aktywności fizycznej jest również jedną z głównych przyczyn powstania wielu chorób cywilizacyjnych. Ruch jest dobry na wszystko – poprawia nie tylko ogólną kondycję organizmu, pozwala również odreagować stres i zapomnieć o codziennych kłopotach. Podczas wysiłku fizycznego zostają uwolnione endorfiny – czyli hormon szczęścia, wpływający na lepsze samopoczucie i poprawę nastroju.

Wpływ treningów na układ kostny

  • Regularne ćwiczenia powodują zmianę kształtu kości, ich długości i szerokości. Kości stają się bardziej masywne, zwiększa się szerokość powierzchni stawowych. Wzrost masy tkanki kostnej zapobiega osteoporozie.
  • Wpływ na aparat kostno-stawowy. Zwiększenie zakresu ruchomości stawu, kształtowanie powierzchni stawowych, zwiększenie elastyczności i sprężystości torebek i więzadeł w stawach.
  • Wpływ na układ oddechowy. Trening zwiększa liczbę czerwonych ciałek krwi, powiększając pojemność tlenową organizmu, dzięki czemu nie męczymy się tak szybko. U osób wytrenowanych stwierdza się wzrost pojemności płuc — jest to ściśle związane z większą ruchomością klatki piersiowej i większą siłą mięśni oddechowych. Zauważalny jest również wzrost wykorzystania tlenu zawartego w powietrzu wdychanym.
  • Wpływ na układ krążenia. Aktywność fizyczna korzystnie wpływa na pracę mięśnia sercowego oraz sprawność krążenia obwodowego. Stwierdzić można wzrost pojemności minutowej serca, które — zmuszane do częstego wysiłku podczas treningu — wszechstronnie dostosowuje się do nowych, większych wymagań. Objawia się to jego rozrostem i powiększoną zdolnością do przepompowywania krwi.

Regularne treningi powodują obniżenie tętna oraz obniżenie ciśnienia krwi, a także zmiany przystosowujące układ krążenia do zwiększonego wysiłku fizycznego (zdolność szybkiego dostosowania się do pracy pod wpływem obciążenia, szybki powrót do poziomu wyjściowego po zakończeniu pracy). Wzmocnione serce ma możliwość bardziej ekonomicznej pracy. Pod wpływem ćwiczeń zwiększa się również przepływ krwi w naczyniach wieńcowych, co chroni nas przed osadzaniem się cholesterolu.

  • Wpływ na układ nerwowy. Ćwiczenia pobudzają pracę ośrodkowego układu nerwowego. Powodują też rozwój dodatkowych gałązek nerwowych prowadzących do włókien mięśniowych. Rozwija się pamięć ruchowa oraz szybkość i łatwość reagowania na bodźce zewnętrzne. Ćwiczenia mogą usunąć lub zmniejszyć zaburzenia równowagi i koordynacji ruchów.
  • Zmiany w narządach wewnętrznych. Ruch ma również korzystny wpływ na pracę mięśni gładkich i pośrednio wpływa na funkcjonowanie żołądka, jelit, a także wątroby.
Czytaj również:  ZaBiegaj o odpowiednią dietę!

Poddawany systematycznym ćwiczeniom organizm doskonali funkcjonowanie wątroby, gruczołów dokrewnych, gospodarkę hormonalną i enzymową. Ćwiczenia łagodzą bóle menstruacyjne u kobiet. Umiarkowany trening wytrzymałościowy poprawia odporność organizmu.

  • Wpływ na psychikę. Wysiłek fizyczny ma również korzystny wpływ na zdrowie psychiczne. W czasie trwania wysiłku fizycznego rozładowywane są nadmierne obciążenia psychoemocjonalne osoby poddającej się treningowi.

Z badań wynika, że u osób, u których stwierdzono stany depresyjne, obserwowano zmniejszenie ich głębokości. Wysiłek fizyczny poprawia również sen i umożliwia łatwiejsze zasypianie. Oczywiście nie można zapominać o odpowiedniej porze treningu — nie może to być przed samym snem.

Fot. Pixabay.com

Polecane

Jedzenie święta

Jak nie przejeść się w święta

Święta wielkanocne to nie tylko czas wolny od pracy i…

Czytaj więcej
Zielona herbata

Działanie odchudzające ekstraktu z zielonej herbaty

Zielona herbata jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie, jej…

Czytaj więcej
Jak poprawić morfologię?

Jak poprawić morfologię?

Macie nie najlepsze wyniki morfologii? Niedawno oddaliście krew albo dużo…

Czytaj więcej
Zima a zdrowie

Zalety zimowej pory

Mało osób lubi zimę, gdy dzień krótki, szybko zapada zmierzch,…

Czytaj więcej
Nastawienie do żywności

Nastawienie do żywności wpływa na sytość po jedzeniu!

Badania opublikowane w czasopiśmie naukowym „Health Psychology” wykazały, że nastawienie…

Czytaj więcej