ABC pielęgnacji skóry

Największymi wrogami skóry w zimie są wahania temperatur, suche powietrze i niska wilgotność. Powodują one większe parowanie wody z naskórka. Gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera słabną mechanizmy obronne skóry. Gruczoły łojowe wolniej wydzielają  substancje nawilżające , a naczynia krwionośne gwałtowniej się zwężają. Pozbawiona warstwy ochronnej lipidów skóra traci wilgoć i błyskawicznie się odwadnia.

Naskórek staje się szorstki i wrażliwy na kontakt z woda i mydłem. Poprzez obkurczone naczynia mniej substancji odżywczych trafia do komórek, dlatego skóra wydaje się poszarzała i zmęczona. Skóra to doskonały, żywy, czujący, elastyczny i nieprzemakalny pokrowiec. Jej dobra kondycja zależy przede wszystkim od zdolności do gromadzenia i zatrzymywania wody czyli nawilżenia. Brak wody jest głównym powodem przedwczesnego starzenia  skóry. Każda cera potrzebuje wody , niezależnie czy jest sucha czy wymaga ciągłego matowienia. Najskuteczniej a zarazem najprościej nawilżymy skórę pijąc duże ilości wody i odpowiednio się odżywiając.

Dieta bogata w soczyste warzywa i owoce z dodatkiem wysokogatunkowych olejów np. oliwy z oliwek, jest korzystna nie tylko dla zdrowia , ale także dla urody. Skóra to „ekstrakt”, na którym możemy zobaczyć to wszystko co dzieje się w naszym wnętrzu. Każde zaniedbanie , którego dopuścimy się dla naszego zdrowia natychmiast uwydatni się na powierzchni skóry. skóra pokazuje nie tylko brak wody, ale także wytknie nam błędy dietetyczne, ilość nieprzespanych nocy i wypalonych papierosów.

Urozmaicone pełnowartościowe posiłki są dla skóry źródłem budulca , energii oraz potrzebnych do przebiegu wzrostu i regeneracji witamin i minerałów. Dobrze skomponowana dieta powinna zawierać włókna roślinne  niezbędne w procesie oczyszczania  organizmu z nieczystości. Większość zabiegów  kosmetycznych nie sięga swoim działaniem  dalej niż warstwa zrogowaciałej  warstwy naskórka. Procesy nawilżania skóry i odżywiania  toczą się na poziomie głębszych ich warstw które bezpośrednio zależą od sprawnej przemiany materii. Zanim rozpoczniemy program kosmetycznej regeneracji  skóry dobrze mieć za sobą etap wstępnego oczyszczania.

skóra z łatwością magazynuje wodę dostarczaną organizmowi wraz z pokarmem. Im głębiej tym więcej wilgoci znajduje się w tkankach. Różnice w nawilżaniu kolejnych warstw skóry, wymuszają migrację wody od mocno nawilżonej tkanki podskórnej do suchej warstwy rogowej naskórka. Od jego szczelności zależy ile wilgoci wyparuje na zewnątrz. Skóra ulega odwodnieniu, gdy w pojawi się deficyt  wody (dużo wydalamy, a mało pijemy), wówczas jej zapas ze skóry właściwej zamiast do naskórka trafia do spragnionych wody narządów. Naskórek jako pierwszy ponosi konsekwencje odwodnienia.

Czytaj również:  Wypadanie włosów - dlaczego włosy wypadają?

Jeżeli straci 2-3 % wody z 10% jaki gromadzi , natychmiast nam to zasygnalizuje  swoim wyglądem. Niski poziom wilgotności powoduje zakłócenia w funkcjonowaniu skóry na wszystkich jej poziomach. W skórze właściwej ulegają degeneracji  struktury kolagenu i elastyny. Skóra wiotczeje i pokrywa się siateczka zmarszczek. Na powierzchni skóra matowieje , naskórek się łuszczy  i reaguje bolesnym ściągnięciem po kontakcie z woda i mydłem.

W efekcie skóra zaczyna starzeć się szybciej  od swojej metryki. zbyt długa kąpiel  w ciepłej wodzie w chłodne zimowe wieczory , nie służy skórze , ponieważ woda i jej detergenty rozmiękczają naskórek i usuwają z jego powierzchni  substancje ochronne zatrzymujące parowanie wody. Przez uszkodzoną skórę ucieka nie tylko wilgoć , która co dopiero wniknęła , ale również ta magazynowana w głębszych warstwach. W rezultacie już kilka minut po wyjściu z wanny , skóra bywa bardziej wysuszona niż przed kąpielą.

Przesuszonej skórze często brakuje nie tyle wody co pomagających  ją zatrzymać lipidów, tworzących  na powierzchni naskórka wodno- tłuszczowy ochronny płaszcz, Tworzą go lipidy  powstające w gruczołach łojowych  oraz produkowane przez komórki naskórka ceramidy i kwasy tłuszczowe. Chronią one skórę przed działaniem  czynników  środowiska: słońcem, wiatrem, zmiennymi temperaturami. Zbyt długie wystawianie skóry  na ich działanie  niszczy płaszcz ochronny i w efekcie  skóra przestaje się bronić. Traci wilgotność, więdnie, wysycha i szybciej się starzeje.

Pielęgnacja skóry odwodnionej i suchej

Wybór odpowiedniego kosmetyku wcale nie jest łatwy. Podobnie jak nie można nawilżyć ciała w kąpieli, również woda zawarta w preparatach pielęgnujących nie wiele zdziała. Już po dziesięciu minutach nie pozostaje żaden ślad po nawilżeniu. Dobry preparat nawilża , nie dlatego, że zawiera wodę , ale dlatego że zawiera substancje  utrudniające jej ucieczkę  ze skóry lub wiąże wilgoć, dzięki swoim właściwościom higroskopijnym.

Dobre efekty nawilżenia dają  jedynie kosmetyki działające kompleksowo, których składniki idealnie  ze sobą współpracują . Kosmetyki takie nie ingerują  w naturalne procesy  zachodzące w skórze , a przeciwnie działają zgodnie z mechanizmami fizjologicznymi i je wzmacniają . Skórze można przywrócić  wilgotność przez pokrycie jej naturalna  substancją filmogenną, która nie wchłania  się w naskórku, lecz pozostaje na skórze  w postaci cienkiej  warstwy powstrzymującej utratę wody.

Czytaj również:  Trendy w edukacji

Do substancji naśladujących funkcje płaszcza wodno- tłuszczowego, należą najstarsze znane ludziom kosmetyki – oleje roślinne (otrzymywane z owoców i nasion i kiełków, które zawierają NNKT). Szczególne wart jest polecenia olej z owoców rokitnika, nadaje skórze , niezwykły , ciepły i zdrowy koloryt o pięknej barwie pomarańczowej. Olej rokitnikowy potrafi usunąć wiele śladów , jakie zima zapisała na skórze.

Dzięki dużej zawartości beta karotenu, witaminy E, C, stymuluje komórki skóry  do szybkiej regeneracji. Likwiduje efekty  nadmiernego opalania solarium: przesuszenia i łuszczenia skóry oraz łagodzi uczulenia, leczy obrzęki, zapalenia i podnosi sprężystość włókien podporowych. Od dawna znana jest również nawilżająca właściwość aloesu, zawiera substancje, które bez problemu pokonują barierę naskórka , regulują pH skóry i jednocześnie dostarczają jej wilgoci. Zawarte w aloesie enzymy pomagają usuwać martwy, zrogowaciały naskórek i wspierają procesy naprawcze. Maseczka aloesowa  głęboko i delikatnie. Maseczka aloesowa głęboko i dokładniej oczyszcza skórę, nawilża ją, odżywia i przywraca jej młodzieńczy wygląd.

Fot. Pixabay

Polecane

Sposoby na pękające naczynka

5 sposobów na pękające naczynka na twarzy

Jeśli Twoja cera jest wrażliwa i sucha, z pewnością masz…

Czytaj więcej
Hemoroidy

Hemoroidy

To małe poduszeczki wypełnione krwią. Gwarantują szczelność odbytu i zatrzymują…

Czytaj więcej
probówki trzymane przez laborantkę wykonującą badanie morfologii krwi

Morfologia krwi – kompletny przewodnik po wynikach i ich znaczeniu

Morfologia krwi, znana także jako pełna morfologia krwi (Complete Blood…

Czytaj więcej
Suplementy

Suplementy – konieczne czy zbyteczne?

Rytm życia przyspiesza, praca, nerwy, coraz trudniej zachować zdrowie i…

Czytaj więcej
Zdrowie prosto z natury

LavaVitae: Zdrowie prosto z natury – poznaj sekrety naturalnych składników

W świecie, gdzie coraz większą wagę przykłada się do zdrowego…

Czytaj więcej