Jesień to okres, w którym niemal każda kobieta najchętniej sama wyrwałaby sobie włosy, gdyby nie to, że one sama wypadają. Widok pęku włosów po każdym myciu wprawia nas w osłupienie, na szczotce pozostaje coraz więcej kępek. W panice zaczynasz poszukiwać u siebie pierwszych objawów łysienia…
Spokojnie, drogie panie. Wraz z nadejściem jesieni wypadanie włosów jest całkowicie normalne. Zmiany pogodowe i kalendarzowe nie są dla nas obojętne, nadmierne wypadanie włosów rozpoczyna się od sierpnia i trwa do listopada. Po tym upływie czasu wszystko zaczyna wracać do normy. Włosy, podobnie jak liście, jesienią opadają. Tak działa natura. Co prawda jedne panie wręcz tego nie zauważają, cieszą się grubymi, gęstymi włosami, z kolei inne kobiety z trwogą kupują drogie preparaty na nadmierne wypadanie włosów, ponieważ boją się, że niedługo całkiem je stracą.
Dlaczego włosy wypadają?
Okres od wiosny do lata to czas, gdzie promienie słoneczne oddziałują na nasze hormony. Również na te, które odpowiadają za stan naszych włosów. Wtedy włosy rosną szybciej, jednak kiedy słońca jest coraz mniej, a dzieje się to już jesienią, włosy wracają do starego cyklu. Nie wszyscy wiedzą, że aby wyrósł nowy włos, najpierw ten stary musi wypaść. Dlatego okres między sierpniem a listopadem sprzyja temu procesowi. Włosów narosło dużo i teraz muszą wypaść, aby zrobić miejsce dla nowych. Wkrótce wszystko wróci do normy i włosy przestaną tak mocno wypadać.
Czy to na pewno wpływ jesieni?
Jeśli nie przekonuje cię informacja, że jesień jest powodem nadmiernego wypadania włosów, zrób krótki test. Nie myj włosów przez trzy dni, włóż wtedy dłoń z rozpostartymi palcami między włosy i przyłóż je do skóry. Złóż palce i delikatnie przeciągnij dłoń aż do końców, jednak bez niepotrzebnego szarpania czy naciągania włosów. Te, które zostały ci na ręce połóż na kartce papieru i … policz:
- mniej niż dziesięć – spokojnie, nie masz powodów do obaw
- między dziesięć a piętnaście – to efekt jesieni, niebawem stan twoich włosów poprawi się
- więcej niż piętnaście – to sygnał dla ciebie, że coś poważniejszego dzieje się z twoimi włosami, prawdopodobnie brakuje ci witamin
Na ratunek wypadającym włosom
Na szczęście bogactwo kosmetyków do pielęgnacji włosów oraz przeróżnych specyfików jest tak ogromne, że na pewno znajdziesz coś dla siebie. Preparaty mają za zadanie poprawić krążenie w skórze, lepiej odżywić cebulki włosów i zwiększyć tempo ich odrastania. Na pomoc przychodzą również firmy farmaceutyczne oferując swoim klientom zestawy mikroelementów oraz witamin, które mają wzmocnić włosy od wewnątrz. W przypadku, gdy powyższe zabiegi nie poskutkują, konieczna będzie konsultacja z lekarzem. Zwiększone wypadanie włosów powyżej dwóch miesięcy może świadczyć o rozwoju poważnych chorób w organizmie.
Fot. Pixabay.com