Podrażniona skóra twarzy to problem przede wszystkim posiadaczek cery wrażliwej. Sucha, zaczerwieniona skóra powoduje duży dyskomfort, dlatego trzeba wiedzieć, jak temu zaradzić. Z pomocą przychodzą odpowiednie sposoby na podrażnioną skórę twarzy.
Kosmetyki
Przede wszystkim należy upewnić się, czy powodem powstawania na naszej twarzy podrażnień, nie są używane przez nas kosmetyki. Trzeba stosować kosmetyki do codziennej pielęgnacji twarzy specjalnie dobrane do naszego typu cery, w przeciwnym wypadku narażamy się na kontakt z substancjami, mogącymi powodować nadwrażliwość skóry.
Kostki lodu
Podrażniona skóra twarzy będzie wyglądać lepiej, jeśli wymasujemy ją kostkami lodu. Skutecznie złagodzą one wysypki i zaczerwienienia. Wystarczy włożyć kilka kostek do foliowego woreczka i delikatnie pocierać nimi skórę. Lód powoduje, że podrażnione komórki drętwieją, a dzięki temu ustępuje ból.
Woda
Brak dostatecznej ilości wody w organizmie powoduje, że skóra zaczyna tracić na wyglądzie. Pojawianie się podrażnień może być sygnałem, że pijemy zbyt mało płynów, dlatego należy skrupulatnie uzupełniać braki.
Aloes
Aloes wykazuje cudowne właściwości kojące i antyseptyczne, zapobiega rozmnażaniu się zarazków i bakterii, jest pełen witamin, które świetnie regenerują skórę. Dlatego dobrym pomysłem są kosmetyki z zawartością aloesu, a jeszcze lepszym masowanie podrażnionej skóry świeżo rozciętym liściem tej rośliny.
Witamina E
Podrażniona skóra twarzy potrzebuje także odpowiedniej witaminowej kuracji. Dobrze jest łykać kapsułki, zawierające witaminę E. Jednak jeszcze lepiej jest wcierać ją bezpośrednio w skórę, rezultaty takiej kuracji są widoczne natychmiast.
Balsam galmanu
Balsam galmanu jest powszechnie używany w leczeniu wysypek, świądu, podrażnień i innych reakcji alergicznych skóry. Przy wrażliwej cerze przed użyciem trzeba rozcieńczyć go z wodą. Ten specyfik zminimalizuje problem podrażnionej skóry w większości przypadków.
Maseczki
Zbawienne działanie dla podrażnionej skóry przynoszą także odpowiednio dobrane maseczki. Wystarczy zapytać o taką maseczkę w drogerii lub aptece, albo przygotować własną w domowym zaciszu. Kojące efekty przynosi na przykład maseczka z dyni. Kawałek dojrzałej dyni obieramy, a następnie ucieramy na tarce. Tak powstałą papkę nakładamy na podrażnione obszary skóry, lub też na całą twarz. Pozostawiamy ją na 20 minut.
Po tym czasie zmywamy maseczkę letnią, przegotowaną wodą. Do łagodzenia podrażnień nadaje się także maseczka z nagietka. Do jej przygotowania potrzebujemy garść sproszkowanych kwiatów nagietka, łyżeczki oliwy z oliwek, brzoskwini, jabłka i ogórka. Jabłko i ogórek obieramy i tarkujemy, a brzoskwinię obieramy i ugniatamy widelcem na talerzu. Do tej papki dodajemy resztę składników i mieszamy. Maseczkę nakładamy na twarz na 20 minut, a potem zmywamy ją przegotowaną wodą i wklepujemy nawilżający krem.
Zdjęcie autorstwa Polina Tankilevitch z Pexels