24 godziny z zycia organizmu

Niemal z godziny na godzinę funkcjonowanie naszego organizmu zmienia się . Aby dopasować się do swojego zegara biologicznego trzeba go najpierw poznać

7:00

Poziomy hormonów stresu, kortyzolu i adrenaliny podnosiły się przez ostatnie kilka godzin w oczekiwaniu na nowy dzień, natomiast hormony snu, melatonina i serotonina, powoli opadały. Temperatura ciała wzrastała i serce biło, aktywując enzymy, aby metabolizm i mózg były bardziej wydajne.

Napij się

Pomimo, że twoje nerki zwolniły pracę  w nocy, aby zapobiec zbyt częstemu bieganiu do łazienki, straciłaś wystarczająco dużo wilgoci przez oddychanie i pocenie się i jesteś lekko odwodniona. Rozpocznij dzień od wypicia szklanki wody. Dodaj trochę cytryny aby pobudzić pracę wątroby

Pociągnij się

Wbrew popularnemu przekonaniu ranek nie jest najlepszą pora na ćwiczenia. Niższa temperatura w mięśniach  i stawach oraz sztywność wynikająca z nocnego braku ruchu sprawiają , ze jesteś słabsza. Również nocny ucisk dróg oddechowych zwalnia przyjmowanie tlenu. Zamiast tego rozpocznij dzień  od lekkiego rozciągania  lub sesji jogi. Jeśli lubisz poranne biegi , szczególna uwagę zwróć na rozgrzewkę.

Królewskie śniadanie

Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia  – przyśpiesza metabolizm. Badania pokazują, że jeśli zje się  większość swojej dziennej porcji żywieniowej rano, zmniejszysz ryzyko otyłości. Proteiny pobudzają przyjmowanie  aminokwasu  tyrozyny, która zwiększa aktywność mózgu i żwawość. Staraj się dobrać produkty śniadaniowe bogate w proteiny, np. jajka lub fasolkę i tosty.

10:00

Średnia temperatura twojego ciała nadal wzrasta i jesteś teraz najbardziej ożywiona. Masz najlepsza formę umysłową pomiędzy godziną  10 a 12 – pod warunkiem że dobrze spałaś i zjadłaś dobre śniadanie.

Rusz głową

Teraz jest pora aby zając się zadaniami wymagającymi wysiłku umysłowego. Jesteś teraz skłonna wypaść świetnie na egzaminie i szybko się uczyć – a więc wykorzystaj to.

Kęs energii

Poziom energii zaczyna się obniżać około południa, kiedy opada poziom cukru. A jeśli nie miałaś porządnego śniadania, jest wysoce prawdopodobne, że będziesz czuć się  podrażniona i ospała. Nie pozwól sobie na słodkie przekąski, które powodują szybki wzrost poziomu cukru we krwi, ale w następstwie przypływ insuliny powodującej około południowy kryzys. Zamiast tego wybierz przekąski bogate w proteiny, takie jak orzeszki, kiełki, jogurt. I nawadniaj się dużymi ilościami wody.

Czytaj również:  3 metody na zamaskowanie cieni pod oczami

Naturalny lek na zły nastrój

Jeśli czujesz się przygnębiona , sięgnij po olejki, które poprawia ci nastrój .Zalecana jest szczególne bergamotka, jaśmin, r, róża lub szałwia. Użyj rozpylacza lub wylej kilka kropli na chusteczkę i wdychaj.

13:30

Znowu spada poziom cukru, a więc czas na doładowanie  w postaci zdrowego lunchu. Nawet jeśli pominiesz lunch, doświadczysz chwilowego polunchowego spadku poziomu adrenaliny i temperatury ciała, sprawiających, ze poczujesz się zmęczona i ospałą. Popołudnie jest czasem , kiedy jesteś skłonna do popełniania błędów, a więc poświęć się bardziej fizycznym zadaniom. Teraz mogą się również wzmagać bóle głowy, ponieważ mięśnie karku  i ramion sztywnieją  po kilku godzinach za biurkiem.

Zażywaj witaminy

Lunch jest idealna pora na przyjęcie  witaminowych suplentów, jako że są lepiej przyswajalne z jedzeniem.

Zrób sobie sjestę

Jeśli to możliwe, zrób sobie  15-20 minutową drzemkę po lunchu – poczujesz się  lepiej. Jeśli nie jest to możliwe, postaraj się mieć choć trochę ciszy i spokoju.

Zwalcz ból głowy

Pomóż sobie przez regularne przeciąganie . Robiąc sobie masaż szyi i głowy , możesz zmniejszyć napięci mięśni. Olejki lawendowe, majerankowe i z mięty pieprzowej są również skuteczne na ból głowy. Można wylać kilka kropli na chusteczkę i wdychać . Lawendowy może być również wmasowany na skroniach.

17:00

To jest twój optymalny czas na wysiłek fizyczny, kiedy siła i wytrzymałość są największe . Temperatura ciała, poziom adrenaliny, układ sercowo-naczyniowy i oddechowy są  również w najwyższej formie. Drogi oddechowe są szeroko otwarte  i oddychanie jest łatwiejsze. Nastrój jest świetny , ale zdolności umysłowe się nieco zmniejszają.

Na siłownię

Twój organizm jest w idealnym stanie do ćwiczeń fizycznych. Pobiegaj lub idź na siłownię , a dasz z siebie więcej  podczas aerobiku lub ćwiczeń siłowych. Wyjątkiem jest ćwiczenie  wytrzymałościowe, np. bieganie długodystansowe.

Nie podjadaj

Twój smak jest teraz najbardziej wyczulony, a więc nie daj się podjadaniu słodkich i smacznych przekąsek. Jeśli chcesz podnieść energię przed ćwiczeniami, wybierz zdrowe przekąski, np. banany lub tosty z masłem orzechowym.

Czytaj również:  Jak edukacja wpływa na kształtowanie charakteru i emocjonalność uczniów?

Kochaj się

Badania dowodzą, że ze względu na wysoki poziom  hormonów pary czerpią największa satysfakcję ze seksu popołudniowego wczesno-wieczornego, w przeciwieństwie do porannego  lub późno wieczorowego. Zdrowe życie seksualne redukuje stres, podnosi pewność siebie i buduje porozumienie z partnerem.

20:00

Poziom adrenaliny  i kortyzolu opada i rozpoczyna się produkcja hormonów snu  – melatoniny i serotoniny. Temperatura ciała spada i bicie serca jest wolniejsze.

Zjedz lekki posiłek, nie później niż 2 godziny przed snem. Oprócz tego,że nie przybierzesz na wadze nie będziesz cierpieć na niestrawności zgagę. Pomidory, brązowy ryż  czy pełnoziarnisty makaron pomagają w zrelaksowaniu.

Obniż temperaturę zmniejszając aktywność – zwłaszcza jeśli masz problem  ze snem. Pooglądaj telewizję , czytaj lub słuchaj łagodnej muzyki. Ciepła kąpiel zmniejszy temperaturę ciała.

Unikaj kofeiny

Kawa wieczorem zakłóci twój sen. nie zapominaj też ukrytej kofeinie  w herbacie , napojach energetycznych, czekoladzie  i deserach czekoladowych

Wyzwól swój umysł

Teraz jest idealny czas na medytację. Usiądź na 30 minut skupiając się na głębokim oddychaniu i wizualizacji. Zredukowanie świateł spowoduje wydzielanie melatoniny, relaksując cię i przygotowując do snu

23:00

Noc to czas wzrostu i regeneracji tkanek. W nocy twoje ciało konserwuje energię , temperatura pozostaje niska, metabolizm zwalnia i ogranicza się aktywność nerek. Spadający poziom kortyzolu oznacza, że twoje drogi oddechowe są zwężone , co zwiększa ryzyko reakcji alergicznych, więc jeśli bierzesz leki, teraz jest to najlepszy moment

Odpuść sobie kieliszeczek

Pomimo, że alkohol może być pomocny w zaśnięciu, może też spowodować lżejszy i niespokojny sen. Możesz się obudzić w drugiej połowie nocy. Zamiast tego napij się herbaty ziołowej lub mleka.

Żadnych zmartwień

Jeśli zmartwienia nie dają ci spać w nocy , spróbuj je spisać na kartce przed pójściem spać  do łóżka lub wyobraź sobie  wielką skrzynię  z przegródkami. Do każdej po kolei wkładasz po jednym zmartwieniu, a potem kufer zamykasz. Jeśli jesteś spięta fizycznie , spróbuj  relaksować się powoli, stopniowo  każda grupę mięśni.

Zapal nocną lampkę

Jeśli wychodzisz w nocy do łazienki  i masz potem problem z zaśnięciem  nie zapalaj głównego światła , a tylko nocna lampkę. Jasne światło rozprasza melatoninę i może dać sygnał do mózgu, że to już ranek.

Fot. Pixabay

Polecane

Problemy z tarczycą

Gdy hormony tarczycy wymykają się spod kontroli

Jeśli zdarza Ci się chudnąć pomimo doskonałego apetytu albo tycie…

Czytaj więcej
Historia cytologii - wymaz z pochwy

Historia cytologii – w jakim celu pobiera się wymaz z pochwy

W roku 1928 George Nicolas Papanicolaou, uznawany obecnie za ojca…

Czytaj więcej
Naturalne sposoby na ból

Jakie są naturalne sposoby na ból?

Zanim weźmiesz tabletkę przeciwbólową, sprawdź jakie są naturalne, ziołowe sposoby…

Czytaj więcej
Praktyczne zastosowanie aloesu

Praktyczne zastosowania aloesu

Aloes jest bardzo zdrowy. Łagodzi problemy skórne, różne oparzenia, podrażnienia…

Czytaj więcej
Trzeci trymestr ciąży

Trzeci trymestr ciąży

Trymestr trwa od 29 tygodnia ciąży i jest okresem, w…

Czytaj więcej