Dieta MIND to styl odżywiania, który ma przede wszystkim pełnić rolę wspierającą pracę mózgu. Opracowano ją, by pomóc osobom starszym zachować jak najdłużej intelektualną sprawność, a także ochronić ich przed chorobą Alzheimera. Wkrótce zyskała rozgłos na całym świecie i nie tylko wśród seniorów – mogą ją przecież stosować osoby w każdym wieku. Wyjaśniamy, na czym polega.
Co to jest dieta Mind?
Nazwa diety sugeruje, że wpływa ona na stan umysłu. Tymczasem Mind to akronim od „Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay”. Dieta Mind aktualnie jest popularna wśród żywieniowych trendów i ma szansę stać się jedną z najmodniejszych diet w 2022 roku, mimo że nie jest to dieta odchudzająca.
Jak przekonuje jej twórczyni, Martha Claire Morris z uniwersytetu w Chicago, jadłospis Mind to gwarancja lepszej sprawności intelektualnej i funkcji poznawanych oraz sprawnej pracy układu nerwowego, ale także profilaktyka choroby Alzheimera.
W przypadku pacjentów z rozpoznaną chorobą Alzheimera, dieta może spowolnić jej postęp, co potwierdziły badania. Przez 54-miesiące obserwowano 923 osoby w wieku od 59 do 98 lat. Osoby, które przestrzegały zasad diety, ryzyko zachorowania na Alzheimera spadło aż o 54 procent. Skuteczność diety w prewencji choroby Alzheimera potwierdzono w niemal 5-letnim badaniu, ale autorka podkreśla, że potrzeba kolejnych badań dla pełnego obrazu wpływu diety Mind na stan i kondycję umysłu.
Dieta MIND (Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay) to sposób odżywiania, którego celem jest wspieranie pracy mózgu. Stanowi połączenie diety śródziemnomorskiej z dietą DASH, czyli diet uznawanych za najzdrowsze. Z obu diet zaczerpnięto to, co najlepiej oddziałuje na stan mózgu. Jakie są założenia tej diety?
Dieta Mind – lista polecanych produktów
Dieta MIND jest dietą bogatą w witaminy i minerały. Docenili ją seniorzy, ale sprawdzi się też w przypadku dzieci, młodzieży, studentów i osób w średnim wieku, które wykonują na co dzień pracę umysłową. Dieta ta jest prosta w stosowaniu i nie wymaga wielu wyrzeczeń.
Wyróżnia ja głównie wysokie spożycie produktów spożywczych korzystnie wpływających na pracę mózgu. Według diety Mind powinno się jadać minimum sześć razy w tygodniu warzywa zielonoliściaste. Ważne podczas układania codziennego menu są także inne warzywa, owoce (głównie jagodowe), orzechy, drób, ryby, produkty pełnoziarniste, nasiona roślin strączkowych i oliwa z oliwek oraz… wino wypijane z umiarem i głównie na trawienie. W przypadku warzyw i owoców ich wybór i dostępność są zależne od sezonu.
Produkty niezalecane w diecie Mind to z kolei masło i margaryna, czerwone mięso, wędliny, produkty wędzone, tłuste sery żółte, ciasta i słodycze, produkty smażone, dania garmażeryjne oraz dania typu fast food.
Twórczyni tego stylu żywienia podkreśla, że ważna jest też różnorodność – tu nie ma miejsca na powtarzalność. Ważne, by codziennie komponować i spożywać inne posiłki. Przygotowaliśmy przykładowe propozycje na konkretne posiłki – m.in. na śniadanie dobra będzie owsianka z orzechami i owocami. Pełnoziarniste pieczywo z awokado, łososiem i kiełkami to dobry pomysł na śniadanie dla osób, które nie lubią „zup mlecznych”, za to preferują wytrawne przekąski.
Na drugie śniadanie słupki warzyw i hummus, na obiad ryba na parze z gotowanymi warzywami oraz ryżem pełnoziarnistym, a na kolację duszone warzywa lub sałatka ze świeżych warzyw z oliwą z oliwek.
fot. StockSnap / Pixabay