Mózg – centralna jednostka dowodzenia naszym organizmem, siedlisko inteligencji i emocji. Mimo, że stanowi tylko 2% masy całego ciała zużywa aż 20 % energii, produkowanej przez organizm. Tak duże nakłady energetyczne, wymagają odpowiedniego „paliwa” dla naszego mózgu. Prawidłowe odżywienie mózgu wpływa nie tylko na sprawność samego mózgu ale i całego naszego organizmu.
Zróżnicowana dieta
Aby nasz mózg pracował na najwyższych obrotach, nasza dieta powinna być jak najbardziej zróżnicowana. Urozmaicony jadłospis oznacza, że powinniśmy zjadać 60 rodzajów produktów w ciągu tygodnia. Ważne jest aby na naszym talerzu znalazły się pełnoziarniste produkty zbożowe oraz niezwykle ważne, warzywa i owoce. Nie zapominajmy o niskotłuszczowych produktach mlecznych.
Glukoza, paliwem dla mózgu
Prawidłowe działanie naszego mózgu wymaga stałego dopływu glukozy. Glukoza, która trafia do mózgu pobierana jest najczęściej z węglowodanów, które znajdziemy w ziarnach, owocach i warzywach. Niski poziom glukozy w organizmie, oznacza mniej energii, a dla naszego mózgu oznacza to spadek efektywności – gorzej nam się myśli, gorzej zapamiętujemy i kojarzymy oraz mamy trudności z przyswajaniem wiedzy. Oczywiście nie należy popadać w skrajności i objadać się słodyczami, ponieważ bardziej nam to zaszkodzi niż pomoże. Dla naszego mózgu najlepsze będą mniejsze ale regularne dawki. Mózg najlepiej działa gdy we krwi krąży około 25 gramów glukozy – odpowiada to np. jednemu bananowi.
Pamiętaj o tłuszczach
Oczywiście o tych, które są zdrowe. Najzdrowsze są oczywiście tłuszcze nienasycone(NNKT- niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe) , zwłaszcza Omega-3 i Omega-6. Mózg składa się z neuronów, które pokryte są osłonkami mielinowymi. To od grubość tej osłonki zależy jak szybko przesyłana będzie informacja i jak szybko trafi do mózgu. Osłonka mielinowa zbudowana jest z lipidów, dlatego tłuszcze są tak ważne. W naszej tygodniowej diecie powinny znaleźć się ryby, takie jak makrela, łosoś oraz tuńczyk. Warto pamiętać o dodawaniu do sałatek i potrawa oleju z oliwek, oraz oleju rzepakowego i lnianego. Dobrej jakości kwasy tłuszczowe znajdziemy również w orzechach – ale z racji dużej kaloryczności tej przekąski pamiętajmy żeby nie spożywać ich w dużych ilościach. Garść orzechów włoskich kilka razy w tygodniu jest jak najbardziej wskazana.
Podstawowe zasady
Wszystkie powyższe rady są niezwykle ważne, ale dbając o dietę naszego mózgu nie możemy zapominać o podstawowych zasadach. Przede wszystkim regularne spożywanie 5-6 posiłków w ciągu dnia. No i najważniejsza sprawa, która nie raz była poruszana na portalu Fit-up, czyli śniadanie. Pamiętajcie, aby nie wychodzić z domu bez śniadania, gdyż stabilizuje ono poziom glukozy we krwi od samego rana, co pozwoli wam efektywnie pracować cały dzień.
Prawidłowe odżywianie i przestrzeganie podstawowych zasad pozytywnie wpłynie na funkcjonowanie naszego mózgu. Oprócz odpowiedniej diety, aby mózg pracował na najwyższych obrotach niezbędny jest tlen. Spacer na świeżym powietrzu który dotleni wasz organizm i zdrowa przekąska jest tym czego potrzebuje nasz mózg do efektywnej pracy. A na koniec krótki film, który podsumuje i utrwali powyższe wiadomości.
Fot. Pixabay.com