Glikogen - paliwo sportowca

Nie potrzebujemy suplementów żeby rekreacyjnie uprawiać sport, człowiek od zawsze trenował różnego rodzaju dyscypliny sportowe bez wsparcia suplementacją. Jak organizm sobie radzi z wysiłkiem fizycznym? Skąd mamy energię żeby biegać, skakać i jeździć na rowerze? To wszystko dzięki zapasom glikogenu. Źródło energii podczas wysiłku fizycznego znajduje się w glikogenie. W naszym organizmie gromadzony jest on w wątrobie, a także w mniejszej ilości w mięśniach.

Glikogen to węglowodan złożony, stanowi on skoncentrowane źródło energii. W razie potrzeby może zostać wykorzystany jako źródło energii. W trakcie intensywnego wysiłku fizycznego rezerwy glikogenu zmniejszają się, a po długotrwałym (powyżej 45 minut) intensywnym wysiłku fizycznym jego rezerwy mogą być na wyczerpaniu. Objawia się to brakiem energii.

Glikogen wątrobowy a mięśniowy

Glikogen wątrobowy to taki sam glikogen jaki znajduje się w mięśniach, różnica jest taka, że glikogen mięśniowy może zostać wykorzystany tylko przez mięśnie, a wątrobowy poza dostarczaniem energii dla mięśni może również służyć jako źródło energii dla mózgu. Ilość glikogenu zgormadzonego w wątrobie to około 10% masy narządu – od 60 do nawet 150g, glikogen mięśniowy u sportowców wyczynowych może stanowić nawet do 3%, standardowo glikogen stanowi od 1 do 1,5% masy mięśni – około 200 – 300g.

Co zrobić żeby uzupełnić zapasy glikogenu?

Najlepiej bezpośrednio po treningu spożyć posiłek bogaty w węglowodany proste – np. owoce, czystą glukozę lub fruktozę, ewentualnie odżywkę węglowodanową. Zostaną one wówczas zmagazynowane jako glikogen. Czas ma tutaj niebagatelne znaczenie. Około 15 – 30 minut po wysiłku pojawia się tzw. okno glikogenowe – cukry proste najłatwiej uzupełniają wówczas rezerwy glikogenu. To właśnie w tym czasie należy przyjąć cukry proste. Całkowita resynteza glikogenu może trwać nawet do 48 godzin.

Czytaj również:  Biodra w ruch!

Fot. Pixabay.com

Polecane

bieganie w smogu

Bieganie a smog i spaliny

Najlepiej biega się po lesie lub innym terenie, ale większość…

Czytaj więcej
Nadwaga u mężczyzn

Mężczyźni nie widzą swojej nadwagi

Większość kobiet krytycznie podchodzi do swoich sylwetek. Natomiast mężczyźni zdają…

Czytaj więcej
Mniej popularne odmiany ryżu

Mniej popularne odmiany ryżu

Popularna domowa pomidorowa smakuje tylko z ryżem? Warto wiedzieć, że…

Czytaj więcej
Jak zapobiegać starzeniu sie skóry

Jak zapobiegać starzeniu się skóry?

Pierwsze oznaki starzenia widoczne są m.in. na skórze – zmarszczki…

Czytaj więcej
Dziewczynka na mikro hulajnodze

Jak jazda hulajnogą wpływa na samopoczucie dziecka?

Trudno przecenić pozytywny wpływ hulajnogi na rozwój fizyczny Twojego dziecka.…

Czytaj więcej