twarz

Masz suchą cerę? Zadbaj o prawidłową pielęgnację, a będzie wyglądać młodo i zdrowo. Poniżej wyjaśniamy, jakie są przyczyny suchej skóry, co stosować i jak ją pielęgnować, by zapewnić jej odpowiednią troskę. Przede wszystkim zapewnij jej nawilżenie i zadbaj o wyeliminowanie przyczyn suchej skóry.

Cera sucha – charakterystyka

Skórę o typie suchym można mieć od urodzenia, z racji na uwarunkowania genetyczne. Jeśli jednak Twoja skóra szybko się przesusza i wywołuje dyskomfort, trzeba poszukać innych przyczyn. Częste przyczyny suchej cery to spadek zdolności wiązania i magazynowanie wody w warstwie naskórka, a także niedobór lipidów w warstwie rogowej skóry.

Dodatkowo wiele czynników zewnętrznych może nasilać objawy skóry suchej lub doprowadzić do przesuszania się innych typów cery. Należą do nich m.in. warunki atmosferyczne, promieniowanie słoneczne i długa ekspozycja na słońce, niskie i wysokie temperatury czy suche powietrze (np. klimatyzacja), nieodpowiednia dieta oraz nieprawidłowa pielęgnacja lub jej brak, niektóre leki i zły stan zdrowia oraz różne choroby (jak m.in. atopowe zapalenie skóry, łuszczyca czy cukrzyca). Wiele osób zmaga się z problemami suchej skóry głównie latem i zimą.

Szorstka w dotyku, matowa, pozbawiona blasku i napięta skóra wygląda nieestetycznie, a dodatkowo często wywołuje różne podrażnienia, piecze i swędzi. Przez cienką i cały czas napiętą skórę zwykle też prześwitują naczynka krwionośne. Co ważne, szybciej ulega procesom starzenia. Przesuszona cera jest podatna na powstawanie zmarszczek mimicznych, bo o wiele szybciej podlega procesom starzenia.

Sucha skóra wytwarza zbyt małą ilość sebum, a to doprowadza do uszkodzenia warstwy lipidowej, która pełni rolę zabezpieczającą dla zdrowej i właściwie nawilżonej skóry. Dalszy efekt to utrata wody z warstwy rogowej.

Czytaj również:  Jakie perfumy wybrać na jesień?

Sucha skóra a dieta – co warto wprowadzić do menu?

Problemy skórne mogą być rezultatem złej diety i niedoborami różnych składników odżywczych. Zwróć uwagę, by Twoje codzienne menu obfitowało w produkty bogate w witaminy z grupy B (wspomagają nawilżenie skóry), witaminę C (stymuluje produkcję kolagenu), witaminę A (jej braki mogą wywołać łuszczenie skóry), witaminę E (wspomaga produkcję kolagenu i chroni przed promieniowaniem UV).

Jak pielęgnować suchą skórę?

Nie polecamy stosowania przesuszających kosmetyków na bazie mydła lub alkoholu. Do cery suchej nie będzie dobry też peeling mechaniczny, który może uszkadzać cienką skórę. Jakie kosmetyki będą zatem odpowiednie, jak pielęgnować suchą cerę i co jej zapewnić?

Przede wszystkim – nawilżenie. Należy wyrównać poziom wody. Zarówno wysuszona skóra, jak i spierzchnięte usta czy cienie pod oczami to objawy odwodnienia. Jeżeli z naszego naskórka wyparowuje więcej wody, niż organizm jest w stanie dostarczyć, dochodzi właśnie do odwodnienia skóry. Powodami są zwykle upały, przyjmowanie zbyt małej ilości wody, gorączka czy biegunka.

Dobrym wyborem będą delikatne kremy nawilżające do twarzy i kosmetyki z mocznikiem i aminokwasami na dzień oraz na noc. Ich stosowanie zapobiegnie odwodnieniu skóry. Kolejna ważna kwestia to natłuszczanie – sprawdzą się bogate kremy natłuszczające, które zabezpieczą skórę przed utratą wilgoci oraz przed czynnikami zewnętrznymi.

Warto sięgać po te zawierające m.in. ceramidy, kolagen (odpowiada za elastyczność i sprężystość skóry), kwas hialuronowy (wiąże wodę i odgrywa dużą rolę w nawilżeniu skóry), kwas mlekowy (odpowiada za produkcję ceramidów, które zapobiegają utracie wody ze skóry, dodatkowo ma właściwości nawilżające i przeciwbakteryjne) oraz mocznik (ma właściwości nawilżające, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, a także uszczelnia naskórek i chroni go przed utratą wody).

Pamiętaj o demakijażu

Nie zmywaj makijażu mydłem, wacikiem i wodą albo pod prysznicem. Ważnym etapem pielęgnacji suchej skóry jest odpowiednio wykonany demakijaż, bo taka skóra łatwo ulega podrażnieniom. Do wyboru są m.in. pianki, żele, płyny micelarne. Najlepiej wybierać kosmetyki dedykowane do cery suchej i wrażliwej.

Czytaj również:  Domowe sposoby na rozszerzone pory

fot. ivanovgood / Pixabay

Polecane

Kobieta leży na łóżku do zabiegów spa z ręcznikiem oplecionym wokół głowy, na oczach ma okrągłe ochronne okulary. Nad jej głową znajduje się lampa do terapii LED w kształcie półpierścienia. Urządzenie wyposażone jest w cyfrowy interfejs z różnymi przyciskami sterującymi. Niebieskie światło z panelu LED otula jej twarz kojącym blaskiem, sugerując spokojną sesję terapeutyczną.

Terapia LED a zdrowie skóry – wszystko, co musisz wiedzieć

W dzisiejszych czasach, gdy troska o zdrowie i wygląd skóry…

Czytaj więcej
Połóg

Połóg

Połogiem nazywamy okres po porodzie, w którym zmiany w ob­rębie…

Czytaj więcej
Dieta dla piersi

Dieta w ochronie piersi

Nawet jeśli jesteś w grupie zwiększonego ryzyka  choroby nowotworowej, dzięki…

Czytaj więcej
Spacer z psem

Spaceruj z psem – prosta aktywność i sposób na endorfiny

Pies to wierny towarzysz i najlepszy przyjaciel, obowiązek, ale też…

Czytaj więcej
Winogrona dobre na serce

Jedzenie winogron może pomóc chronić serce mężczyzn z problemami metabolicznymi!

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez dr Marię Luz Fernandez i…

Czytaj więcej