Czas na herbatkę

Dzisiejsze czasy są bardzo szybkie, zatem nasze picie herbaty często ograniczają się do zagotowania wody, wrzucenia saszetki ekspresowej i zalania. Po odczekaniu kilku chwil herbata gotowa do picia. Przygotowując ten napój w taki sposób naprawdę wiele tracimy.

Należy zapoznać się ze zwyczajami z innych krajów i zacząć rozkoszować się jej smakiem w doborowym towarzystwie. Zwyczaj picia herbaty jak donoszą historycy narodził się aż 5 tysięcy lat temu, kiedy to do dzbanka z wodą pewnego chińskiego cesarza wpadło kilka listków przyniesionych z wiatrem. Cesarz zachwycony smakiem rozpoczął zachwyt nad tym napojem do dzisiejszego dnia.

W różnych krajach herbatę pije się na różne sposoby – na gorąco lub zimo, na gorzko, słodko a nawet słono. W Chinach wierzy się, że aby przygotować odpowiedni napar należy przeprowadzić całą ceremonię, połączoną z relaksem i kontemplacją.

Chińskie parzenie herbaty

Według chińskiego zwyczaju herbatę należy parzyć w garnuszku z przykrywką zwanym haiwanem. Wsypujemy do niego niewielką ilość liści i zalewamy wrzątkiem. Po wypiciu całego naparu, liście ponownie zalewa się wodą. Można całą czynność powtórzyć nawet cztery razy, ale najlepszy smak uzyskuje się za drugim i trzecim razem (w zależności od rodzaju herbaty). Oryginalnie herbatę należy pić z filiżanek.

Chińczycy spożywają głównie zielone herbaty, jednak mniejszości narodowe tak mieszkające piją także prasowane czarne herbaty i dodają do nich imbir, cynamon, kardamon a nawet migdały. W Hongkongu pije się natomiast taką samą herbatę jak w Anglii, – czyli czarną z mlekiem i cukrem. Tybetańczycy natomiast najbardziej wyróżniają się ze względu smaku, który otrzymują. Parzą oni herbatę wraz z masłem z mleka jaków i solą. Całą mieszankę ubijają do uzyskania jednolitej masy. Smak herbaty jest kwestią gustu, jednak zawsze ma ona właściwości rozgrzewające.

Czytaj również:  Czy to chandra czy może depresja?

Herbata z Chin dotarła do Japonii, gdzie do tej pory odprawia się cały rytuał związany z jej parzeniem. W tym kraju powstały nawet szkoły, które kształtują w herbacianych ceremoniach. Prócz sposobu parzenia w takich szkołach uczy się także umiejętności dobrania odpowiedniego rodzaju herbaty do posiłku. Uczennicami tych szkół są głównie młode kobiety, ponieważ takie umiejętności są bardzo cenione u przyszłych żon.

Europejskie parzenie herbaty

W Europie kulturę parzenia herbaty zapoczątkowała Wielka Brytania. Picie herbaty odbywa się tam trzy razy dziennie, przed śniadaniem, w trakcie śniadania i oczywiście o 17.00. Anglicy cenią głównie czarne odmiany herbat. Szkoci natomiast nalewają do filiżanki whiskey posypaną cukrem, następnie zalewają to czarną herbatą a na końcu ozdabiają śmietaną. Rosjanie parzą herbatę w samowarach wykonanych w miedzy, brązu lub porcelany, w którym to mieści się palenisko, które ciągle utrzymuje wrzącą wodę. Całość wieńczy czajniczek, w którym znajduje się esencja mocnej czarnej herbaty.

Herbatę pije się tam małymi łyczkami, przez włożenie do ust kawałka brązowego cukry lub owocowej marmolady. Wraz z mocnym naparem tworzy zupełnie nowy smak.

Fot. Pixabay.com

Polecane

Jogurt

Jesz jogurt? – jesz robale!

Piękny karminowy kolor większości owocowych jogurtów, galaretek czy napojów uzyskuje…

Czytaj więcej
Sposoby na wypocząte spojrzenie

Wypoczęte spojrzenie – 5 porad na cienie pod oczami

Codzienny pośpiech, przepracowanie, stres, brak snu, nieodpowiednia dieta oraz wiele…

Czytaj więcej
Słowniczek cukrzyka

WW, IG, ŁG… Słowniczek cukrzyka

Cukrzyca, podobnie jak otyłość jest jednym z problemów XXI wieku.…

Czytaj więcej
Dojazd do pracy rowerem

Dlaczego warto dojeżdżać do pracy rowerem?

Dojazdu do pracy nie musi być bezproduktywny. Warto wsiąść na…

Czytaj więcej
Problemy kobiet

Jestem nie tylko gruba, jestem też i stara!

Podobnie do rozmowy o byciu grubym, rozmowa o byciu starym…

Czytaj więcej