Zielona herbata jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie, jej spożycie stanowi 20% wszystkich wypijanych herbat na świecie. Wyciąg z zielonej herbaty bogaty jest w EGCG, czyli gallusan epigallokatechiny. Jest to związek który jest najsilniej działającym przeciwutleniaczem obecnym w zielonej herbacie.
Uważa się, że spożywanie zielonej herbaty może wpływać pozytywnie na zmniejszenie przyswajania tłuszczy przez organizm i wrażliwość komórek na insulinę. Sugeruje się, że zielona herbata może nasilać termogenezę, przyspieszać proces utraty masy ciała a także zapobiegać lub leczyć niektóre nowotwory. Ekstrakt z zielonej herbaty ma właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu wpływa pozytywnie na funkcjonowanie układu krążenia.
W tym krótkim artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące działania wyciągu z zielonej herbaty oraz suplementów zawierających ten związek.
Niestety, wiele z tych właściwości przypisywanych zielonej herbacie jest bezpodstawnie. Wykazano, że stosowanie suplementacji ekstraktem z zielonej herbaty nie poprawia wrażliwości komórek na insulinę u osób otyłych i z cukrzycą typu drugiego. Istnieje niewiele dowodów naukowych przemawiających za skutecznością zielonej herbaty w poprawie stanu zdrowia człowieka przez zieloną herbatę.
Wykazano, że nadmierne spożycie ekstraktu z zielonej herbaty może negatywnie wpływać na pracę wątroby będąc toksycznym dla tego narządu.
Czy zatem zażywanie ekstraktu z zielonej herbaty zupełnie nie ma sensu? Napój spożywany od wielu tysięcy lat ma jednak pewne zalety których nie można pominąć.
Zielona herbata może pomóc w odchudzaniu – porównując grupę stosującą zarówno suplementację zieloną herbatą i dietę ubogoenergetyczną z grupą stosującą tylko dietę o obniżonej wartości energetycznej zaobserwowano większy spadek masy ciała u osób stosujących dodatkową suplementację.
Zielona herbata zawiera również unikalny aminokwas (teaninę), który działa przeciwnie do kofeiny. Jego zawartość wpływa na obniżenie ciśnienia krwi oraz obniża poziom serotoniny. Dzięki temu związkowi zielona herbata ma działanie relaksujące i pomaga się odprężyć. Spożywanie zielonej herbaty ma również działanie ochronne w stosunku do neuronów, a także może być wykorzystywana w profilaktyce choroby Alzheimera.
Należy pamiętać, że dobrej jakości zielona herbata zawiera większą ilość związków biologicznie czynnych.
Podsumowując, działanie ekstraktu z zielonej herbaty jest sprawą dyskusyjną. Część badaczy sugeruje, że jest on praktycznie całkowicie bezużyteczny, a nawet szkodliwy dla organizmu. Zwolennicy wskazują jednak na udokumentowane badaniami pozytywne aspekty zażywania suplementów zawierających ten ekstrakt.
Pozytywne działanie zielonej herbaty wykazywane jest zazwyczaj w przypadku stosowania dawek znacznie przewyższających te zawarte w zaparzonej zielonej herbacie, a nawet w suplementach zawierających ekstrakt z zielonej herbaty.
Fot. Pixabay.com