sposoby na blizny

Usuwanie blizn to trudne zadanie, tym bardziej, jeśli ślady na skórze mają już kilka lat. Budzą dyskomfort i odbierają pewność siebie. Na szczęście są sposoby, dzięki którym można pozbyć się nieestetycznych blizn lub je spłycić czy rozjaśnić. Poniżej podpowiadamy, jakie są domowe i specjalistyczne sposoby na usuwanie blizn.

Blizny w widocznym miejscu szpecą, dlatego wiele osób szuka skutecznej metody, by się ich pozbyć. Całkowite usunięcie nie zawsze jest możliwe, ale można je zmniejszyć, spłycić albo na tyle rozjaśnić, że staną się mniej widoczne.

Nie ma naturalnego środka wśród sposobów domowych, który zlikwidowałby je całkowicie. Są jednak takie, które sprawią, że blizny będą mniej rzucać się w oczy. Największym problemem są dla większości osób blizny na twarzy – jak m.in. blizny po trądziku, ale także blizny pooperacyjne, np. na brzuchu po cesarskim cięciu.

Oto najpopularniejsze sposoby na usuwanie blizn.

Domowe sposoby na blizny

Pamiętajmy też, że domowymi sposobami łatwiej pozbyć się świeżych śladów, a trudniej kilkuletnich.

Naturalne substancje na blizny. Są to produkty lub rośliny o właściwościach regenerujących naskórek, stymulujących produkcję włókien kolagenowych i poprawiających elastyczność i nawilżenie skóry oraz przyspieszają gojenie się ran. Należą do nich m.in. miód, aloes czy olej kokosowy. Nie usuną blizn, ale szybko zastosowane preparaty wzbogacone o jedną z tych substancji mogą pomóc zabliźnić się ranie we właściwy sposób.

Witamina E. Środki wzbogacone o witaminę E pomogą wygładzać i zmniejszać widoczne zmiany. Nie działa ona na blizny, ale poprawia nawilżenie i elastyczność skóry, a także skutecznie rozjaśnia przebarwienia). Warto stosować takie preparaty jako wspomagające.

Olejki eteryczne. Dobre efekty w rozjaśnianiu blizn i zmniejszaniu ich widoczności mają według testów olejki eteryczne, m.in. olejek różany.

Czytaj również:  Jak zapobiegać starzeniu się skóry?

Maści apteczne. W aptece znajdziemy wiele maści i kremów, które mogą pomóc zmniejszyć widoczność blizn. Część z nich ma udowodnione medycznie działanie. Wśród takich preparatów polecamy m.in. te wzbogacone o kolagen, czyli naturalny składnik skóry. Jest to białko występujące w tkance łącznej, które uczestniczy w zabliźnianiu się rany.

Inne polecane produkty z apteki na blizny to maści z retinolem, bo zwiększa produkcję kolagenu, z masą perłową, która rozjaśnia, aloesem albo z wyciągiem z cebuli.

Żele i plastry z silikonem. Takie rozwiązanie jest polecane do świeżych blizn. Silikon przyspiesza proces gojenia, a dodatkowo zapewnia prawidłowe nawilżenie rany, co sprzyja jej zabliźnianiu.

Specjalistyczne zabiegi usuwania blizn

Wiele osób decyduje się też na niedomowe sposoby, czyli przede wszystkim zabiegi kosmetyczne i medycyny estetycznej, peelingi oraz usuwanie laserowe blizn.

Peelingi. Kosmetyki wzbogacone o kwas salicylowy, kwas mlekowy lub kwasy AHA złuszczają naskórek wokół blizny, dzięki czemu zmiany będą mniej widoczne. Peelingi pomogą w leczeniu trądziku i sprawią, że blizny potrądzikowe będą mniej widoczne.

Zabiegi medycyny estetycznej. To bardzo skuteczne sposoby, dzięki nim można usunąć blizny. Lekarze zalecają m.in. mechaniczne peelingi, silniejsze niż domowe. Innym rozwiązaniem są zastrzyki z kwasu hialuronowego, które uzupełniają braki w tkance, a także zastrzyki z tłuszczu pobranego z ciała pacjenta. Warto wspomnieć też o mikroigłowaniu, czyli nakłuwaniu miejsca blizny igłami. Powstają wtedy minimalne zranienia, które organizm zaczyna regenerować i zabliźniać, prowadzi to również do zwiększonej produkcji kolagenu.

Rekomendowaną przed dermatologów terapią jest także laser – jego promień uszkadza skórę w miejscu blizny, co z kolei sprawia, że musi się ona ponownie zabliźnić. Wybrane zabiegi laserem zmniejszają widoczność blizn, bo usuwają górną warstwę skóry. Zbliżone działanie mają też zabiegi mikrodermabrazji. Na koniec wspomnimy jeszcze o mezoterapii igłowej – w bliznę wystrzykuje się substancje pobudzające regenerację tkanek i produkcję włókien kolagenowych.

Czytaj również:  Wybieramy idealny makijaż dla twarzy okrągłej

fot. salonjohanna / Pixabay

Polecane

bieganie w smogu

Bieganie a smog i spaliny

Najlepiej biega się po lesie lub innym terenie, ale większość…

Czytaj więcej
Dobry zegarek na wyprawy w góry

Dobry zegarek na wyprawy w góry

Wyprawa w góry wymaga dobrego przygotowania - kondycji, ale nie…

Czytaj więcej
Anoreksja

Anoreksja

Anoreksja dotyczy przede wszystkim kobiet. Jednak statystyki pokazują, że zaburzenie…

Czytaj więcej
Drenaż limfatyczny

Drenaż limfatyczny

Pod zagadkową nazwą kryje się rodzaj przyjemnego, “pompującego” masażu. Poprawia…

Czytaj więcej
dieta a anemia

Co jeść podczas anemii?

Anemia to stan chorobowy znany także jako niedokrwistość. Występuje wtedy,…

Czytaj więcej