zasady Montessori

Metoda Montessori to jeden z najpopularniejszych systemów edukacyjnych i wychowawczych na świecie. Zyskuje rosnące uznanie także w Polsce. Sprawdź, na czym polega metoda Montessori, jakie są jej zalety, a potem zdecyduj, czy warto zapisać dziecko do szkoły montessoriańskiej.

Maria Montessori – kim była?

Zacznijmy jednak od początku. Maria Montessori była jedną z pierwszych lekarek we Włoszech oraz pedagogiem. Nie ceniła tzw. tradycyjnego modelu edukacji, który bazował na dyscyplinie, zniewoleniu, wpisywaniu w sztywne ramy, tłumieniu naturalnej ciekawości świata i zainteresowań u dzieci, a także na kazaniu im siedzieć w ławce po kilka godzin. Wydała kilka książek, m.in. publikację „Domy dziecięce: metoda pedagogiki naukowej stosowana w wychowywaniu najmłodszych dzieci”, którą warto przeczytać, jeśli poważnie myślisz o zapisaniu dziecka do takiej szkoły.

W 1907 roku w San Lorenzo, jednej z dzielnic Rzymu, otworzyła Dom Dzieci – szkołę, w której korzystała z autorskiej metody wychowania i nauki. Szybko zauważyła pozytywne zmiany w zachowaniu i w nauce podopiecznych, które odzyskały spokój i łatwiej koncentrowały się na konkretnym zadaniu. Montessori zaczęła zyskiwać popularność. Wkrótce zakończyła pracę lekarza, by podążać za powołaniem – skupiła się na pracy pedagoga.

Metoda Montessori jest wykorzystywana również dzisiaj – poznajmy jej najważniejsze zasady. Jak każda forma edukacji, ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Poniżej omawiamy, jakie są główne założenia metody Montessori.

Najważniejsze zasady Montessori

Przedszkola czy szkoły Montessori zdecydowanie różnią się od tradycyjnych. Dzieci w szkole Montessori odkrywają świat za pomocą wszystkich zmysłów. Inaczej niż w szkołach tradycyjnych. Maluchy uczą się odkrywać swoje mocne strony i je wykorzystywać, ważne, by nauka dawała im też satysfakcję. Nauczyciel ma pomagać, wspierać i obserwować, pełni rolę mentora, powinien dostrzegać zalety i je u dziecka rozwijać. Ważne, by szanował decyzje i wybory dziecka, traktował je jako jednostkę. Znaczenie ma też dostosowanie do dziecka toku nauczania. Trzeba przyznać, że dzieci uczą się wtedy dużo chętniej i angażują się szybciej, gdyż nie odczuwają stresu i strachu czy wstydu, na co często mogą być narażeni ich rówieśnicy uczący się w tradycyjnych metodach.

Czytaj również:  Jak dbać o dekolt? - wszystko co musisz wiedzieć

Duże znaczenie dla większości dzieci mają także tzw. lekcja ciszy, gdyż pomagają się wyciszyć, ułatwiają koncentrację, skupienie się, osiągnięcie wewnętrznej harmonii. Dzięki nim nauka staje się bardziej efektywna.

W przedszkolach Montessori ważna jest też różnorodność. Dzieci korzystają z różnych materiałów dydaktycznych, organizowane są różne zabawy, które są opracowywane przez opiekunów na podstawie obserwacji uczniów i dostosowywane do nich na bieżąco. Materiały dydaktyczne są z różnych dziedzin, np. języków obcych, geografii, przyrody, astrologii czy matematyki.

fot. zolashelton / Pixabay

Polecane

Zadbany biust

Zadbany biust

Jak dbać o biust w dojrzałym wieku Na piękno kobiecych…

Czytaj więcej
Drenaż limfatyczny

Drenaż limfatyczny

Pod zagadkową nazwą kryje się rodzaj przyjemnego, “pompującego” masażu. Poprawia…

Czytaj więcej
Atrakcyjna kobieta

Jak wyglądać kobieco i atrakcyjnie? – poznaj sprawdzone sposoby

Wcale nie trzeba nosić niebotycznych szpilek, ultrakrótkich spódniczek i dekoltów…

Czytaj więcej
Dobry zegarek na wyprawy w góry

Dobry zegarek na wyprawy w góry

Wyprawa w góry wymaga dobrego przygotowania - kondycji, ale nie…

Czytaj więcej
Bulimia

Bulimia

Bulimia, czyli “wilczy głód” jest chorobą najczęściej występującą u młodych…

Czytaj więcej