Nadżerka szyjki macicy jest często diagnozowaną dolegliwością w gabinecie ginekologicznym. Spędza sen z powiek wielu paniom – dowiedz się więcej na ten temat.
Z szyjką macicy wiążą się dwa typy nabłonka błony śluzowej – jest to nabłonek wielowarstwowy płaski, który najczęściej pokrywa tarczę szyjki macicy. Ma on kilka warstw i pełni rolę ochronną dla szyjki. Drugi rodzaj to nabłonek walcowaty, który ma jedną warstwę komórek walcowatych. Ich funkcją jest produkcja śluzu, który służy prawidłowemu nawilżeniu pochwy. Warto regularnie badać się u ginekologa, bo groźna dla zdrowia i życia może być infekcja jednym z onkogennych szczepów HPV.
Czym jest nadżerka szyjki macicy?
Nadżerka jest diagnozowana podczas rutynowego badania ginekologicznego. Najczęściej dotyczy szyjki macicy u młodych pań. Ginekolog, za pomocą wziernika, zauważy zmienioną tkankę w obrębie szyjki macicy. Zwykle jest ona nierówna i czerwona, ma nieregularną powierzchnię. Rozległość i wygląd nadżerki może być różna, zależy od konkretnej pacjentki.
Wczesne wykrycie patologicznych zmian to większa szansa na ich zdiagnozowanie oraz rozpoczęcie leczenia, jeśli będzie taka konieczność. Zbadanie kanału szyjki macicy jest możliwe tylko podczas wizyty ginekologicznej.
Przede wszystkim należy rozróżnić dwa rodzaje nadżerki:
- nadżerka szyjki macicy rzekoma – to ektopia gruczołowa. Jest to zmiana w okolicy szyjki macicy zupełnie niegroźna. Zwykle występuje z powodu przesunięcia się nabłonka gruczołowego poza kanał szyjki. Szyjka macicy jest zatem zdrowa, nie wymaga leczenia. Jeśli wystąpi stan zapalny, wtedy konieczne jest wdrożenie leczenia. Do jej rozwoju przyczyniają się zmiany hormonalne, które pojawiają się na różnych etapach życia kobiety;
- nadżerka szyjki macicy prawdziwa – ta zmiana z kolei jest patologiczna i może być objawem sugerującym, że mogą rozwijając się zmiany nowotworowe lub być oznaką stanu przednowotworowego. Jet skutkiem ubytku wielowarstwowego nabłonka płaskiego, który wyściela błonę śluzową szyjki macicy. Bagatelizowanie tego problemu może być zachorowanie na raka szyjki macicy.
Objawy nadżerki szyjki macicy
Nadżerka, która jest zwyczajną ektopią, to przypadłość, która nie daje żadnych jednoznacznych objawów. Kobieta nie może stwierdzić jej samodzielnie, dlatego tak często jest ona diagnozowana jedynie w trakcie wziernikowego badania ginekologicznego. Nadżerka jest zmianą szyjki macicy, która – jeśli objawy dokuczają pacjentce – jest poddawana leczeniu.
Można natomiast wymienić symptomy, które wskazują na to, że warto udać się na wizytę do ginekologa. Są to między innymi:
Symptomami, które powinny skłonić kobietę do wizyty ginekologicznej są:
świąd lub pieczenie w okolicach intymnych,
częste infekcje,
plamienie między miesiączkami,
plamienie, krwawienie po odbyciu stosunku płciowego,
gęste i wzmożone upławy z pochwy, o nieprzyjemnym zapachu,
zmiany brodawkowate w okolicy sromu albo pochwy,
nietypowy kolor wydzieliny (biały, żółty lub nawet lekko zielony),
ból w podbrzuszu oraz okolicy krzyżowo-lędźwiowej.
By wcześnie wykryć zmiany i móc skutecznie zadziałać, ważne jest odbywanie profilaktycznych wizyt u ginekologa.
fot. sasint / Pixabay