Zaburzenia układu krążenia to najczęstsza choroba kobiet dojrzałych. Dotyka 16% czterdziestolatek, 25% pięćdziesięciolatek. Po 65 roku życia co druga Polka ma jakieś problemy z układem krążenia.
Ile razy można powtarzać, że cukier, sól, tłuste i smażone potrawy rujnują serce. Kobiety po 40 roku życia powinny dbać o serce ponieważ w tym okresie we krwi kobiety dojrzałej zmniejsza się poziom estrogenów, które są naturalną tarczą ochronną układu krążenia.
To bardzo ważny układ zaopatrujący tkanki w tlen i substancje odżywcze oraz odprowadzający produkty metabolizmu, eliminowane następnie przez płuca, nerki i wątrobę. Układ krążenia składa się z naczyń (tętnice, żyły) i serca. Wspomaga go układ limfatyczny.
Sygnałem, że w układzie krążenia coś szwankuje jest najczęściej nadciśnienie tętnicze. Występuje ono u połowy kobiet mających problemy z krążeniem. Jeśli zmierzysz ciśnienie i okaże się, że stale otrzymujesz wartość 140/90 mmHg lub większą, masz nadciśnienie.
To znaczy, że strumień krwi w zamkniętym układzie sercowo-naczyniowym naciska na ściany tętnic, w tym również tętnicy głównej, czyli aorty ze zbyt dużą siłą.
Szwankuje subtelny układ równowagi dziesiątków substancji regulujących ciśnienie, wytwarzanych w różnych częściach organizmu, głównie w mózgu ale i układzie nerwowym, sercu, naczyniach krwionośnych, nerkach, nadnerczach. Chodzi zwykle o nadciśnienie pierwotne, czyli samoistne u dojrzałych kobiet , które nie jest związane z innymi chorobami.
Do końca nie wiadomo dlaczego atakuje ono te a nie inne kobiety między trzydziestką a pięćdziesiątką. Na pewno występuje częściej jeśli problemy z nadciśnieniem mają rodzice. Znaczenie ma również dieta, siedzący tryb życia, nadwaga, stresująca praca. nie można jednak powiedzieć, ze każda kobieta po 40 – ce, spędzająca 12 godzin z biurkiem, paląca, z nadwagą, lubiąca fast foody ma nadciśnienie.
Nadciśnienie to problem ale nie tragedia, jeśli odpowiednio wcześnie się je wychwyci i skutecznie obniży do wartości prawidłowych. to argument przemawiający za tym, żeby okresowo mierzyć ciśnienie. Nadciśnienie jest choroba podstępną. Przeważnie nie towarzysza mu inne dolegliwości, a jeśli nawet to są one mylące. Ból głowy, potliwość, uderzenia gorąca kobiety biorą najczęściej za objawy menopauzy.
W takiej sytuacji należałoby zmienić tryb życia. Profesor Ryszard Piotrowicz radzi:
- Schudnij
- Rzuć palenie
- Ogranicz alkohol do jednego, maksymalnie dwóch kieliszków wina dziennie
- Nie dosalaj jedzenia,
- Unikaj fast foodów, wędzonych i marynowanych ryb, mięso oraz chipsów, krakersów, jedzenia konserwowanego , w puszkach
- Jedz bogate w potas banany, pomidory, ziemniaki, szpinak, warzywa strączkowe
- Odchudzaj jedzenie – tłuste sery i mleko zastąp chudymi, masło i margaryny – oliwa z oliwek lub olejem tłoczonym na zimno
- Ogranicz lub zrezygnuj z tłuszczu
- Przede wszystkim zacznij się ruszać 3-4 razy w tygodniu idź na szybki spacer, popływaj, wsiądź na rower
Najważniejsze to jak ćwiczysz, a przede wszystkim, czy robisz to systematycznie. Jeśli idziesz w góry ze znajomymi, spokojnie na luzie – to wyprawa dobrze zrobi twojemu nadciśnieniu, nawet gdy się pocisz. to nic złego, z twojego organizmu wydzielają się woda wraz z solą , ciśnienie spada. Trzeba tylko pić wodę mineralną. Idź swoim tempem i nie przyśpieszaj. Jeżeli w czasie ćwiczeń nie możesz złapać tchu tzn.,że należy przestać. Te rady kieruje się do pan z łagodnym nadciśnieniem, nie przekraczającym 160 mmHg. Jeśli jest ono wyższe decyzje o tym co i kiedy ćwiczyć podejmuj z lekarzem.
Ruszaj się, tak jak lubisz. Sport nie może być udręką, lecz powinien stanowić radosny element twojego stylu życia
Uwaga: Nie każdy ruch i relaks służą twojemu zdrowiu i układowi krążenia.
Wysokociśnieniowcy nie powinni biegać , zwłaszcza szybko i na długich, męczących trasach. Lepiej też zrezygnować z forsujących treningów na siłowni.
coraz więcej kobiet pali papierosy, ma nadciśnienie, wysoki poziom cukru. Koszty rywalizacji zawodowej i sukcesu są wysokie, zawsze wiążą się z ogromnym stresem.
Żeby zrozumieć co to jest choroba wieńcowa , musicie wiedzieć, że nasze serca są otoczone korona naczyń wieńcowych, tętnic i żył. Tętnice dostarczają do mięśnia sercowego niezbędny tlen i składniki odżywcze, a żyły odprowadzają zużytą przez serce krew. Naczynia wieńcowe posiadają cieniutką warstewkę mięśniową, która kurczy i rozszerza naczynia krwionośne i reguluje w ten sposób przepływ krwi. wyściełane są zaś śródbłonkiem, którego komórki sterują napięciem warstwy mięśniowej oraz krzepliwością przepływającej przez tętnice wieńcowe krwi.
Układ działa jak zegarek, póki śródbłonek jest sprawny a naczynia krwionośne drożne. Kiedy złego cholesterolu i wapnia tworzą się tzw. blaszki miażdżycowe, zaczynają zatykać tętnice, krew przestaje docierać do serca w potrzebnych ilościach i sercu brakuje tlenu, zwłaszcza podczas większego wysiłku fizycznego czy stresu. Ten proces zmian w naczyniach nazywa się miażdżycą. Na zmianach miażdżycowych i przy uszkodzonym śródbłonku łatwo dochodzi do powstawania zakrzepu i katastrofy w postaci nagłego zamknięcia tętnicy, niedokrwienia zaopatrywanego przez fragmentu mięśnia sercowego i zawału.
Jeśli zmiany miażdżycowe i zwężenie tętnicy postępują powoli , pojawiają się bóle odczuwane początkowo w czasie wysiłku fizycznego, zwykle w górnej części ciała, jak mówią lekarze zamostkowe, promieniujące do szyi. Zawału kobiet jest później rozpoznawany i leczony niż u mężczyzn. W chorobie wieńcowej a zwłaszcza w przypadku zawału czas liczy się najbardziej.
to jeszcze jeden argument przemawiający za tym, żeby po czterdziestce zająć się poważnie sercem. Koniecznie to muszą zrobić palaczki z nadwaga i nadciśnieniem. Dodatkowym ostrzeżeniem są choroby serca w bliskiej rodzinie.
Rutynowe badania to pomiar ciśnienia, EKG, badania krwi ( w których oznaczony zostanie pomiar dobrego i złego cholesterolu), badanie radiologiczne klatki piersiowej. Jeżeli wyniki są dobre lekarz skieruje cię na próbę wysiłkową , zazwyczaj połączona z echokardiografią, rzadziej z badaniami izotopowymi. Pomagają one określić jakie regiony serca są pozbawione dostatecznego dopływu krwi. Dopiero na tej podstawie lekarz dopiero mówi co dalej. Wskazówki dotyczą nie tylko leków, ale i trybu życia. Na pewno lekarz zaleci więcej ruchu. Systematyczny trening wywołuje pozytywne skutki , pokrywające się z działaniem leków kardiologicznych, choć ich nie zastępuje. Przepisane leki trzeba brać! Ale ruch może dać więcej :
- poprawa sprawności
- kondycję
- dodaje energii
- motywuje do walki z czynnikami ryzyka np. z paleniem papierosów czy depresją.
Ruch dla serca
Jeśli cierpisz na chorobę wieńcową , ruch i sport traktowany jest jak lekarstwo i dawkowany indywidualnie. Kardiolodzy zazwyczaj zalecają szybki marsz, jogę, pływanie połączoną z ćwiczeniami oddechowymi. Wykluczone sa ćwiczenia uruchamiające tłocznię brzuszną, jak podnoszenie dużych ciężarów w siłowni.. Na zdrowe serce musisz pracować całe życie . Najlepszy jest dla niego trening aerobowy. Są to ćwiczenia wytrzymałościowe, utrzymywane w równym tempie i zwiększające zapotrzebowanie organizmu na na tlen. Należą do nich :
- bieg
- szybki marsz
- jazda na rowerze
- cross trainer
- steper
- ćwiczenia przy muzyce
- różne formy aerobiku
- funky
- step
Kiedy je wykonujesz zwiększa się aktywność twoich mięśni, oddychasz szybciej, twoje tętno przyśpiesza.
Specjaliści twierdzą, że trening aerobowy zwiększa wytrzymałość sercowo-naczyniową. To znaczy, że możesz wejść na I piętro na bez zadyszki czy gwałtownego bicia serca. Zwiększa wytrzymałość mięśniowa – możesz dobiec do autobusu bez uczucia, że masz nogi jak z waty.
Jakie powinno być tętno podczas ćwiczeń
Maksymalne tętno, jakie możesz osiągnąć podczas wysiłku, najprościej obliczyć, odejmując swój wiek od 220. Jeśli ukończyłaś 40 lat twoje max. tętno nie powinno przekraczać 180 uderzeń na minutę. Najlepiej ćwiczyć w takim tempie, by tętno nie przekroczyło 60-85 % maksymalnej wartości. Oczywiście jeśli ktoś regularnie ćwiczy może sobie pozwolić na większy wysiłek, nawet do 90 % swoich możliwości.
Trening powinien trwać około 40 minut. Z tego :
- 5 minut przeznaczyć na rozgrzewkę
- 30 min na trening aerobowy w równym tempie
- 5 min na wyciszenie
Specjaliści sugerują 3 treningi wytrzymałościowe w tygodniu z jednodniowa przerwa po każdym ,aby mięśnie mogły się zregenerować. Jeżeli już przygotowałaś się kondycyjnie , możesz jeszcze bardziej wzmocnić serce treningiem interwałowym, który polega na ciągłej zmianie natężenia wysiłku. Np. Przez 8 minut biegniesz szybko na bieżni (tak aby tętno wyniosło 80-85 % wartości max. dla twojego wieku), następnie przez 8 minut uspokajasz organizm w marszu i znów przez 8 minut biegasz szybko. Powtarzasz serię 4 razy .
Cztery minuty to najkrótszy czas maksymalnego wysiłku, potrzebny do osiągnięcia tzw. równowagi czynnościowej , czyli stabilizacji skurczów serca, pobierania tlenu itd
Fot. Pixabay.com