Nowotwory narządu rodnego

Mogą być łagodne i złośliwe. Występują one w różnych postaciach, jako guzy  lite, torbiele, owrzodzenia.

Nowotwory łagodne rosną powoli . Są ograniczone wyraźnie od otoczenia  i nie wyniszczają ustroju. Łagodny guz nie daje przerzutów , usunięty nie odrasta. Łagodne guzy to:

 • mięśniaki macicy
 • polipy szyjki macicy lub trzonu i przeważająca liczba torbieli. Z zasady guzy jajnika powinny być usunięte operacyjnie, w celu zbadania pod mikroskopem, a mięśniaki macicy operowane, jeżeli są większe niż pięść lub dają dolegliwości, takie jak bóle czy obfite krwawienia

Mięśniaki macicy są to guzy łagodne, tworzące się u kobiet w wieku 25-40 lat, częściej u tych które nie rodziły lub mają tylko jedno dziecko. Troje dzieci zabezpiecza w 92% przed leczeniem operacyjnym. Każdy mięśniak wymaga badania kontrolnego do 3-6 miesięcy. Duża częśc mięśniaków zmniejsza się po okresie przekwitania.

Z dolegliwości należy wymienić:

 • obfite długotrwałe krwawienia
 • bóle w podbrzuszu związane z uciskiem na sąsiednie narządy.

Leczenie operacyjne polega na wyłuszczeniu mięśniaków, a u starszych kobiet na usunięciu ich wraz z macicą. Tylko wyjątkowe liczne mięśniaki mogą zmusić nawet u młodych kobiet  do całkowitego usunięcia macicy, trzonu lub szyki macicy. Kobiety mające skłonność do mięśniaków powinny rodzic co 4-5 lat i dłużej karmić.

Polipy są to twory powstałe z rozrostu błony śluzowej macicy trzonu, lub szyjki. Powstawać mogą w każdym okresie życia . Powodować mogą plamienia, krwawienia, upławy. Utrudniają zajście w ciążę. Leczenie polega na ich usunięciu przez wyłyżeczkowanie  szyjki i jamy macicy i zbadaniu pod mikroskopem.

Torbiele

Mogą występować w każdym okresie życia kobiety. Wielkość ich bywa różna. Najczęściej objawiają się bólami w podbrzuszu, ponieważ z jednej strony , czasem powodują zaburzenia  w miesiączkowaniu , niepłodność, powiększenie brzucha. Torbiel  może ulegać  skręceniu, dając objawy ostrego brzucha z koniecznością natychmiastowego otwarcia jamy brzusznej, Leczenie torbieli jajnika może być tylko operacyjne.

Nowotwory złośliwe rosną szybko i niszczą sąsiednie tkanki. Mogą szerzyć się na otaczające narządy i dawać przerzuty do odległych tkanek. Rozwijać się mogą na:

 • sromie,
 • pochwie ,
 • szyjce,
 • trzonie macicy,
 • jajowodzie,
 • jajniku

Czynnikami usposabiającymi do  do rozwoju nowotworu  złośliwego są tzw. stany przedrakowe.

Nowotwory sromu. Uważa się, że przewlekłe stany zapalne często połączone z zaburzeniami hormonalnymi, predysponują do stanów przedrakowych.

Do tych stanów należy:

 • marskość sromu
 • rogowacenie białe sromu
 • rogowacenie czerwone sromu.

Dominującym objawem przy marskości jest swędzenie sromu. W tych przypadkach należy zgłosić się do lekarza w celu pobrania wycinka i badania makroskopowego.

Rak sromu stanowi 5% nowotworów złośliwych narządu. Występuje on najczęściej w wieku 60, 70 lat, w rzadkich przypadkach młodych kobiet. Początkowo w obrębie sromu i się twardy, mało ruchomy guzek lub owrzodzenie.

Przerzuty następują przez naczynia chłonne do węzłów pachwinowych i biodrowych. Chore skarżą się na swędzenie sromu i pieczenie przy oddawaniu moczu. Raka sromu leczy się operacyjnie polega  to na wycięciu nożem elektrycznym całego sromu, węzłów chłonnych pachwinowych i biodrowych. Rak pochwy występuje w 1% wszystkich raków narządu rodnego, częściej w postaci przerzutów. Początkowy okres jest bezobjawowy następnie zjawiają się upławy oraz krwawienie, szczególnie urazowe. Leczenie tylko operacyjne i przez naświetlanie promieniami X.

Rak szyjki myjki macicy. Nadżerka występuje u 25% kobiet, w 2% moze się zmienić w raka szyjki. Nadżerka może być wrodzona, nabyta i mieszana.

Do stanów przedrakowych na szyjce macicy zaliczamy:

 • Nadżerkę odnawiającą się — długotrwałą.
 • Lukoplakię.
 • Brodawczaki płasko nabłonkowe.
 • Polipy szyjkowe.
 • Przewlekłe stany zapalne szyjki.
 • Dyaplazję.

Dyplazja jest  klinicznie zmianą nieuchwytną. W rozmazie widać poza komórkami prawidłowymi komórki dysplastyczne (paratypowe).

Charakteryzują się one powiększeniem całej komórki, wielojądrzastością, powiększeniem i nadbarwliwością oraz dziwacznym kształtem jądra z nadbarwliwością, hipernukleozą oraz zwiększoną aktywnością podziałową komórek. W zależności nasilenia odróżniamy odróżniamy dysplazję małego, średniego i dużego stopnia.

Nasilenie tych zmian prowadzi do pełnej atypii komórkowej która jest obrazem raka.
W obecnym stanie wiedzy tylko wczesne rozpoznanie zapewnia  najlepsze wyniki i w przypadku podejrzanej nadżerki, pęknięcia szyjki macicy, polipu szyjki — kobieta powinna wcześnie zgłosi się do lekarza w celu pobrania rozmazu z pochwy dla oceny stanu komórek, wykonania kolposkopii i ewentualnie pobrań wycinka.

Czytaj również:  Żylaki - wszystko co powinnaś o nich wiedzieć

Rak szyjki macicy stanowi 60% wszystkich raków narządu rodnego. Rozwija się najczęściej między 35-40 rokiem życia, chociaż może wystąpić  także u młodych kobiet. We wczesnym okresie  rozpoznanie raka może być postawione  przez okresowe, raz na rok odbyte badanie ginekologiczne i badanie rozmazu z pochwy i następnie przez pobranie wycinka. Przy takim postępowaniu można wykryć stany przedrakowe w postaci dysplazji i wczesnego raka grupy 0, w którym jeszcze nie ma inwazji nowotworu poza błonę podstawową. Stany te są w 100% wyleczalne. Jeżeli natomiast pojawią się krwawienia przy urazach, stosunkach, przy oddawaniu moczu, dźwiganiu, a zwłaszcza ból — mamy do czyniena z  daleko posuniętym rozwojem raka.

Liczenie raka szyjki jest operacyjne i za pomocą radioterapii, życie chorej może być przedłużone również przez użycie cytostatyków.

Rak trzonu macicy rozwija się zazwyczaj u kobiet starszych i objawia się krwawieniami, które najczęściej występują po okresie przekwitania. Ten typ raka stanowi 15—20% nowotworów złośliwych narządu rodnego. Najczęściej występuje między 50—60 rokiem życia, częściej u kobiet otyłych z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej, z nadciśnieniem.

Najczęstszym objawem klinicznym raka trzonu są nieregularne, obfite krwawienia u kobiet przed menopauzą, a u kobiet starszych krwawienia w terminie 6 miesięcy do kilku lat od ustąpienia miesiączki  Przy rozwiniętej sprawie nowotworowej zjawiają się bóle w podbrzuszu i okolicy krzyżowej i krwisto podbarwione upławy. Rozpoznanie stawia się na podstawie badania materiału pobranego  z jamy macicy za pomocą skrobania. Leczenie jest operacyjne, połączone z radioterapią.

Nowotwory jajnika są trzecim co do częstości występowania nowotworem narządu rodnego (8—15%). Mogą one występować od wczesnej młodości aż do późnej starości, najczęściej między 40—50 rokiem życia. Nowotwory jajnika częściej występują u ko­biet, które nie rodziły. Poza guzami o wydzielaniu dokrewnym: nowotwory jajnika we wczesnym okresie nie dają na ogół żadnych objawów, aż do czasu, gdy powiększy się wybitnie obwód brzucha i wystąpią objawy ucisku na narządy sąsiednie w posta parcia na mocz, odbytnicę; niekiedy może rozwinąć się niedrożność jelit.

Skręt lub martwica guza objawiają się zwykle bólem w jamie brzusznej, podrażnieniem otrzewnej, a nawet wstrząsu. Rozpoznanie guza jajnika stawia się za pomocą badania ginekologicznego zestawionego. Każdy guz jajnika powinien być operowany, bowiem tylko badanie mikroskopowe może ustalić jego charakter.

Rak piersi występuje najczęściej u kobiet po 35 roku życia; Najczęściej umiejscawia się w zewnętrznej górnej części gru­czołu.
Kobieta sama powinna co 2—3 miesiące badać oburęcznie piersi. W razie wyczucia zgrubienia ewentualnie mało ruchowego guzka, nie sprawiającego żadnych dolegliwości, powinna zgłosić się do lekarza. W przypadku nowotworu złośliwego skóra nad guzkiem jest mało elastyczna i nie daje się przesuwać. W miarę wzrostu guza brodawka sutkowa ulega wciągnięciu i przesunięciu w głąb. Może wydobywać się z niej krwawa wydzielina.

Zwykle wyczuwalne są również gruczoły pachowe. Niekiedy rak rozwija się jako trudno gojące się owrzodzenie. Trzeba podkreślić, że nie wszystkie zgrubienia są rakopochodne, mogą one występować w charakterze mastopatii. Tylko lekarz może zadecydować o ewentualnym postępowaniu.

Leczenie raka sutka polega na radykalnym usunięciu piersi wraz gruczołami chłonnymi w dole pachowym i w następnym leczeniu promieniami Roentgena.

Nowotwory narządu rodnego leczy się głównie operacyjnie, energią promienistą, naświetlaniem promieniami Roentgena, ra­pem, kobaltem, a w niektórych przypadkach za pomocą cytostatyków. Naświetlanie stosuje się w celu zniszczenia tych komórek nowotworowych, które pozostały po operacji.

Każda kobieta leczona z powodu raka powinna być pod stałą kontrolą lekarską przez wiele lat.
Leczenie chorób kobiecych polega głównie na leczeniu zachowawczym, jak:

 • leżenie,
 • okłady w okresie wzrostu temperatury.
Czytaj również:  Leczenie haluksów – jakie metody wypróbować?

W przebiegu choroby przewlekłej stosuje się:

 • kąpiele zwykłe, Borowinowe, diatermię i leczenie uzdrowiskowe oraz przyjmuje leki Leczenie ustala lekarz, a chora powinna ściśle przestrzegać jego zaleceń.

Przewlekłe stany zapalne wymagają długiego leczenia; zdarzać się mogą nawroty w przebiegu każdej miesiączki, dźwigania, biegania i stosunków. Trzeba podkreślić korzystny wpływ leczenia uzdrowiskowego nie tylko na stan miejscowy w obrębie narządu rodnego, ale również na poprawę ogólnego stanu wraz z usunięciem negatywnych wpływów codziennego środowiska, w którym chora przebywała.

W okresie dojrzewania należy unikać leczenia hormonalnego. Natomiast w okresie przekwitania należy je stosować pod ścisłą kontrolą lekarską.
Wiele chorób wymaga leczenia szpitalnego, szczególnie w celu dokładnej obserwacji i ustalenia ścisłego rozpoznania, np. w ra­zie podejrzenia ciąży pozamacicznej. Chora do operacji powinna być odpowiednio przygotowana, unikać w ostatnich tygodniach przeziębienia, usunąć ogniska zakażenia, nie przyjmować środków antykoncepcyjnych, nie mieć wyprysków na skórze. Niespełnienie któregoś z tych warunków powinno przesunąć termin operacji.

Przed przyjściem do szpitala należy zmniejszyć niedokrwistość, wzmocnić układ krążenia i wyleczyć zakażenia dróg moczowych. Zazwyczaj te zalecenia wydaje lekarz prowadzący chorą, a ich wykonanie poprawia wynik operacji. Po operacji należy przez pół roku unikać dźwigania i urazów psychicznych. Pierwszą kąpiel po operacji powinno się odbyć po 4 tygodniach; woda powinna być ciepła — nie za gorąca i nie za zimna. Przed upływem 4 tygodni wskazane jest branie ciepłych pryszniców. Jeż lekarz zaleci irygacje, to zbiornik z płynem powinien być umieszczony nie wyżej jak 50 cm od poziomu pochwy. Do płukania należy używać wody o temperaturze 40—50°C w ilości 1 litra (woda powinna być przegotowana).

Nie należy stosować płukań w czasie miesiączki. Obecnie zamiast płukań stosuje się czopki dopochwowe lub gałki, które działają dłużej. Należy je wkładać głęboko, a w razie trudności zwilżyć w czystej wodzie. Tabletki, gałki, tampony — zakłada się w pozycji leżącej, z rozstawionymi nogami i popycha się palce w głąb. Tampony robi się z waty, obwija się gazą i zawiązuj owiniętą nitką, której dłuższy koniec musi wystawać na zewnątrz, Przy obniżaniu lub wypadaniu pochwy — tampony powinny by duże, żeby nie wypadały podczas chodzenia.

W razie silnego krwotoku z narządu rodnego należy położyć się do łóżka w pozycji z głową niżej, na podbrzusze położyć worek z zimną wodą lub lodem, ewentualnie wziąć krople kurczące ma­cicę (poza ciążą) i w tej pozycji oczekiwać na lekarza.
W okresie leczenia chorób kobiecych dieta powinna być lekko strawna, należy unikać dużej ilości tłuszczy, węglowodanów i soli, a także ostrych przypraw, alkoholu i palenia papierosów. Dbać o codzienny stolec. Przyjmować leki tylko na zlecenie lekarza.

Obecnie naczelną zasadą, jaką każda kobieta powinna stoso­wać w celu uniknięcia chorób, są okresowe badania ginekolo­giczne lekarskie jeden raz w roku wraz z pobraniem rozmazu cytologicznego. Mają one na celu wykrycie predyspozycji do cho­rób, istniejące już choroby przedobjawowe (wykrywalne jedynie za pomocą testów biochemicznych) i choroby z objawami klinicznymi.

Należy podkreślić, że wiele kobiet nie zna prawideł biologicz­nych, kieruje się fałszywą filozofią życiową i układa wadliwy program życiowy. Kobieca zdolność do rozrodu jest krótka. Najlepsze dzieci rodzą się między 18—28 rokiem życia. Ogólną zasadą  jest aby pierwsze dziecko urodziło się przed 24 rokiem a ostatnie przed 35 rokiem życia. Wraz z wiekiem kobiety obniża się jej płodność, a zwiększa się stopniowo skłonność do mięśniaków, gruczolistości i guzów jajników. W okresie przejściowym należy dbać, by jak najdłużej utrzymać funkcję jajnika, która podnosi sprawność ustroju kobiecego i zapobiega rozwojowi miażdżycy

Fot. Pixabay.com

Polecane

lekarz

Co to jest cytologia i co pokazuje?       

Cytologia to badanie dla kobiet, które należy wykonywać w ramach…

Czytaj więcej
odporność

Suplementy na odporność – sprawdź w co warto zaopatrzyć się na jesień!

Odporność – to słowo, które na jesieni jest na ustach…

Czytaj więcej
Sposoby na rozszerzone pory

Domowe sposoby na rozszerzone pory

Pory stanowią nieodłączny element skóry, to dzięki nim jest możliwe…

Czytaj więcej
twarz

Jak zadbać o suchą skórę?

Masz suchą cerę? Zadbaj o prawidłową pielęgnację, a będzie wyglądać…

Czytaj więcej
Dieta wodna

Dieta wodna – zdrowa woda siły doda

Nie ma żadnych ograniczeń, co do grupy osób, które mogą…

Czytaj więcej