Zniszczone paznokcie

Z łatwością można poprawić ich złą kondycję. Kruche, rozdwajające się płytki odzyskają witalność dzięki prostym zabiegom lub specjalnym preparatom.

Defekty paznokci świadczą czasem o osłabieniu organizmu, ale częściej jeszcze o zaniedbywaniu dłoni i nieostrożnym, zbyt brutalnym manikiurze. Jeśli więc na płytkach pojawiają się podłużne rowki, zastąpmy pilniki metalowe kartonowymi. Podczas piłowania trzymajmy je prostopadle do paznokci. Pamiętajmy też, że nadając paznokciom linię półokrągłą, zwiększamy ich wytrzymałość,

Delikatne oczyszczanie

Woda, zwłaszcza ciepła wysusza je i osłabia. Nie myjmy zatem rąk częściej niż 5 razy dziennie, ograniczając ich kontakt z niszczącymi środkami myjącymi, a także z rozmaitymi szamponami, proszkami do prania itp. Nie tylko do sprzątania, ale również do mycia naczyń czy obierania warzyw nakładajmy zawsze gumowe rękawiczki. Brud spod paznokci usuwajmy miękką szczoteczką. Skórki usuwany drewnianym patyczkiem o zaokrąglonym końcu.

Maskowanie pęknięć

Jeśli na brzegu paznokcia utworzy się mała, denerwująca zadra, szybko naklej na pęknięte miejsce nasączony jedwabnym klejem nylonowy papierek i pociągnij go utwardzającym żelem. Po wyschnięciu można oszlifować i pomalować płytkę.

Wygładzanie i przywracanie połysku

Szorstkim, wysuszonym płytkom dobrze zrobią masaże. Raz w tygodniu masujmy paznokcie przez 1-2 min odżywczo-natłuszczającym preparatem z wit. E i F, oleistymi wyciągami z aloesu bądź słodkich migdałów. Masaże będą skuteczniejsze, jeśli wcześniej wygładzimy płytki peelingiem z cytryny: po przekrojeniu jej na pół, zanurzamy końce palców w soczystym miąższu cały czas poruszając nimi.

Regeneracja i wzmacnianie

Jeśli płytki łamią się, rozszczepiają i słabo rosną, to znaczy, że organizmowi brakuje żelaza. Warto, po zbadaniu poziomu we krwi, zaaplikować je sobie w pigułkach, uzupełniając tę kurację witaminami A i E, sokiem z marchwi, a także – gdy na płytkach występują białe plamki – preparatami cynkowymi i witaminą B6′ Jeśli malujesz paznokcie, używaj wzmacniających podkładów, zawierających składniki, które są budulcem paznokcia: keratynę, wapno, chitynę i biotynę (wit. H), jak również odżywcze proteiny jedwabiu i wosk pszczeli, nawilżające ceramidy, pobudzające wzrost płytek “utwardzacze” w postaci akrylu lub nylonu.

Czytaj również:  Nakładanie różu na policzki - pomocne wskazówki

Fot. Pixabay.com

Polecane

kobieta relaksująca się na kanapie, co odzwierciedla temat ulgi w migrenie. Ta scena wizualnie przedstawia doświadczenie osoby cierpiącej na migrenę, poszukującej spokoju i ulgi.

Przyczyny i leczenie migreny – nowoczesne podejścia terapeutyczne

Migrena to więcej niż zwykły ból głowy – to złożona…

Czytaj więcej
Zapalenie

Zapalenie u kobiet: macicy, pochwy, przydatków

Zapalenie błony śluzowej i mięśnia macicy Mogą je powodować te…

Czytaj więcej
Mleczne produkty

Mleczne produkty mogą zapobiegać cukrzycy

Jak twierdzą amerykańscy naukowcy, zapobieganie cukrzycy II typu może stać…

Czytaj więcej
Dlaczego chorujemy latem?

Dlaczego chorujemy latem?

Latem nasza odporność jest większa niż zimą, nie oznacza to…

Czytaj więcej
drogeria

Jaki makijaż do pracy? – praktyczne wskazówki

W każdej pracy obowiązuje określony dress – code. Dotyczy on…

Czytaj więcej