Karmienie piersią

Dzieci karmione mlekiem z piersi matek uzyskały mniejszą wagę w pierwszym roku życia w porównaniu do dzieci karmionych mlekiem – naturalnym lub modyfikowanym – z butelki, sugerują nowe badania.

Autorka badania uważa, że przyczyną tego zjawiska jest fakt, iż dzieci karmione piersią same decydują kiedy zakończyć karmienie w przeciwieństwie do sytuacji kiedy rodzice zmuszają dziecko do skończenia butelki. Jeśli dzieci są karmione piersią, dziecko odgrywa bardzo aktywną rolę, ponieważ to ono decyduje kiedy zatrzymać karmienie. Dziecko karmione butelką będzie stopniowo tracić samokontrolę nad zapotrzebowaniem energetycznym i wewnętrznymi odczuciami sytości i głodu. – powiedział dr Ruowei Li.

Aby wykazać związek między masą ciała i sposobem karmienia, naukowcy przebadali 1900 dzieci z USA urodzonych w połowie 2000 roku. Poprzez serię ankiet wysyłanych do ich matek, naukowcy prosili między innymi o wpisywanie wagi niemowląt w różnym wieku oraz jak często kobiety karmiły piersią i butelką z mlekiem pompowanym z piersi lub modyfikowanym.

Dzieci, które były karmione wyłącznie z butelki – jedynie mlekiem naturalnym albo jedynie mlekiem modyfikowanym – zyskały około trzech uncji (1 uncja to około 30 g) miesięcznie więcej w porównaniu do tych karmionych wyłącznie piersią.

Kolejne wyniki się trochę bardziej skomplikowane.Kiedy mamy stosowały kombinację karmienia piersią i butelką używając do karmienia jedynie ludzkiego mleka, dzieci nie zdobyły żadnego dodatkowego ciężaru, ale jeśli karmiły zarówno piersią jak i butelką z mlekiem modyfikowanym, ich dzieci zyskiwały średnio dwie dodatkowe uncje każdego miesiąca.

Co więcej, kiedy matki karmiły wyłącznie butelką, ale na przemian przy użyciu mleka ludzkiego i modyfikowanego, ich dzieci rosły podobnie jak niemowlęta karmione wyłącznie piersią.Nie jest zupełnie jasne, dlaczego niemowlęta pijące wyłącznie z butelki i karmione dwoma rodzajami mleka nie mogły uzyskać dodatkowej wagi. Głównym przesłaniem tego badania jest to, że karmienie piersią jest naprawdę najlepsze dla niemowląt – powiedział Li, który dodał, że uzupełnienie karmienia piersią mlekiem z butelki również jest dobrą opcją.

Czytaj również:  Błonnik - włókno pokarmowe

Nowe badania to tylko część dowodów coraz powszechniejszej teorii, że karmienie piersią wydaje się być najlepszym wyborem dla noworodka, i może chronić przed otyłością w późniejszym życiu.

W tym samym dzienniku, Tessa Crume i jej koledzy opublikowali wyniki badań sugerujące, że karmienie piersią przez co najmniej sześć miesięcy, może nie tylko chronić dzieci przed nadwagą w późniejszym dzieciństwie, ale również mogą zapobiec niedowadze.

W skrócie, jeżeli dziecko miało nadwagę w okresie dzieciństwa, w późniejszym czasie nadwaga może się pogłębić, jeśli nie było ono karmione piersią jako niemowlę. Istnieją również sugestie dotyczące dzieci z niedowagą, których stan niedoboru masy ciała może się pogłębiać, jeżeli nie były karmione piersią. Ustalenia te są uzależnione od wagi i pomiaru tkanki tłuszczowej, jak również historii karmienia piersią, dla 442 dzieci w wieku od sześciu do 13 lat.

To sugeruje, że karmienie piersią ma efekty regulujące wzrost i zapobiegające skrajnościom – powiedział dr Crume z Colorado School of Public Health University

źródło: ScienceNews.pl

Fot. Pixabay.com

Polecane

Dieta dla piersi

Dieta w ochronie piersi

Nawet jeśli jesteś w grupie zwiększonego ryzyka  choroby nowotworowej, dzięki…

Czytaj więcej
Zakupy na świąteczny stół

Zakupy na świąteczny stół? – bądź czujny!

Nadchodzące Święta Wielkanocne to czas wzmożonego ruchu w osiedlowych sklepach,…

Czytaj więcej
kobieta prezentująca swoje długie włosy

Suplementy na porost włosów – czy są skuteczne?

Gęste, zdrowe włosy to marzenie wielu osób. Niestety, nie każdy…

Czytaj więcej
szarlotka z kruszonką

Pomysły na smaczne jesienne desery

Jesień to wyjątkowy czas dla kulinarnych eksperymentów, a przede wszystkim…

Czytaj więcej

Owoce marakuja: użyteczne właściwości i zastosowania w gotowaniu

Korzyści z egzotyki: co leczą owoce tropikalne? Egzotyczne owoce cytrusowe…

Czytaj więcej