Trzeci trymestr ciąży

Trymestr trwa od 29 tygodnia ciąży i jest okresem, w którym kobieta może przygotować się do nadchodzącego porodu.
W trzecim trymestrze kobiety zaczynają odczuwać wiele niedogodności związanych z ciążą. Na przykład może być im trudno znaleźć wygodną pozycję do snu, częściej występują sny i są one barwne. Sny o stracie lub urodzeniu martwego dziecka są podświadomym przygotowaniem na niechciane zakończenie ciąży i  sposobem wydobycia tych obaw na powierzchnię.

Zmiany fizyczne

Z powodu zmian środka ciężkości, powiększania się macicy i nieznacznego rozluźnienia  połączeń stawowych w miednicy, często występują bóle pleców i krzyża. W ostatnich kilku tygodniach ciąży kobiety obserwują występowanie rytmicznych niebolesnych skurczów macicy, macica twardnieje i kurczy się , jakby przygotowywała do choroby. Trwają one tylko 30 sekund i niektóre kobiety nie uświadamiają ich sobie. Kiedy około 36 tygodnia ciąży głowa  płodu schodzi do miednicy, matka zaczyna czuć się lepiej i łatwiej jej oddychać.

Czas wolny

Dla wielu pracujących kobiet czas między przerwaniem pracy – około 32 tygodnia ciąży – a porodem jest jedynym, jaki mają dla siebie. Niektóre wykorzystują go twórczo, próbując nowych zainteresowań lub czytając książki, na które nie miały wcześniej czasu.

Jest to również  okres, w którym pary mogą razem, gdzieś wyjść, ciesząc się ostatnią możliwością spędzenia czasu ze sobą przed urodzeniem dziecka.

Więź z płodem

Więcej wolnego czasu pozwala kobietom na rozmyślanie o dziecku. Jest to ważna część procesu prowadzącego do wytwarzania więzi. Około szóstego miesiąca  płód ma w pełni rozwinięty słuch, dlatego niektórzy rodzice starają się stymulować nienarodzone dziecko, czytając mu, słuchając muzyki i rozmawiając z nim.

Czytaj również:  Zapłodnienie

Inne dzieci

W czasie trzeciego trymestru pary, które już są rodzicami powinny przygotować swoje dziecko na pojawienie się nowego. Małe dzieci wymagają starannego i uważnego przygotowania, jeśli muszą się pogodzić, że ktoś nowy będzie w rodzinie. Dzieci powinny czuć, że są zaangażowane w ciążę, np. kładąc ręce na brzuch matki, gdy staje się on większy, aby poczuć jak dziecko kopie. Jedynaki, które do tej pory cieszyły się bezwzględną uwagą obojga rodziców, mogą czuć się lekceważone. Może to powodować wystąpienie regresji u chodzącego dziecka. Aby zwrócić uwagę rodziców na siebie zaczyna zachowywać się dziecinnie lub wymagać pieluszek.

Przygotowania praktyczne

Pod koniec ciąży wiele kobiet zaczyna odczuwać potrzebę przygotowywania gniazda. Kiedy czuja nagły przypływ energii i entuzjazmu, zaczynają przygotowywać dom, na przyjście nowego członka rodziny. W tym czasie jeśli matka ma wystarczająco dużo energii i wcześniej nie poczyniono przygotowań, urządza pokój dziecinny, kupuje wyposażenie. Aby uniknąć zmęczenia kobiety powinny podzielić większe zadania na małe etapy. Ważne aby ojciec również w tym uczestniczył i był przygotowany na zmiany, które wkrótce nastąpią.

Wspólna decyzja

Przyszli rodzi rodzice muszą wspólnie podjąć ważna decyzję – na przykład jak dziecko ma mieć na imię. Ojciec może potrzebować konsultacji z pracodawcą na temat możliwości spędzenia jakiegoś czasu w domu, aby po narodzinach mógł pomagać partnerce.

Objawy

Całkiem naturalne jest, że w momencie zbliżania się terminu porodu kobiety, które spodziewają się pierwszego dziecka, mogą się niepokoić samym porodem. Matki już mające dzieci , które przeszły przez nieprzyjemne doświadczenia związane z porodem, również mogą być zdenerwowane.

Przyszłe matki, które rodzą po raz pierwszy, najczęściej niepokoją się tym, czy poradzą sobie z bólem i czy stracą kontrolę nad sobą, będą krzyczeć lub oddadzą stolec. Istnieją też poważne obawy, czy konieczne będzie wykonywanie nacięcia krocza, aby poród mógł się odbyć łatwiej. Bardzo trudno jest sobie wyobrazić, jak wyglądają skurcze macicy i nawet pomocne opisy nie przekazują właściwie rzeczywistych doświadczeń. Inne pojawiające się niepokoje to czy u matki wystąpi instynkt macierzyński i czy wie jak obchodzić się z dzieckiem

Czytaj również:  Jak schudnąć po ciąży?

Przygotowanie planu porodu

Uzyskanie wielu rzeczowych informacji na temat możliwych opcji, pozwala patrzeć z ufnością na zbliżające się doświadczenie i czuć, że nad wszystkim panują. Należy rozważyć także zagadnienia , czy para chce aby poród odbył się w domu czy w szpitalu, czy matka chce otrzymać znieczulenie i czy  i czy dziecko będzie karmione piersią. Dla pary bardzo ważne jest aby została przygotowana na sytuację, w której konieczna może być nieplanowana interwencja lekarska.

Nauka opieki nad dzieckiem

Kobiety mogą być zbyt zaabsorbowane  czytaniem o ciąży i porodzie i zapominają nauczyć się opieki nad noworodkiem. Ostatni trymestr może być czasem potrzebnym, aby na dzieciach przyjaciół zdobyć doświadczenie, jak opiekować się własnym dzieckiem

Przejście do porodu

kiedy kobiety mogą być rozczarowane , gdy mija termin porodu i nie ma jego oznak. Tylko około 5% dzieci rodzi się w wyznaczonym terminie. Depresja u kobiety może sprawić, że ciąża się wydłuża poza wyznaczony termin porodu. Wyraźnym objawem rychłego porodu jest wydalenie czopa śluzowego, który zatyka ujście kanału szyjki macicy w czasie ciąży. Jest on przeźroczysty i może być podbarwiony krwią. Jego pojawienie oznacza, że poród wystąpi w ciągu najbliższych 12 godzin.

Fot. Pixabay.com

Polecane

Jesienne odchudzanie

Jesienne odchudzanie

Co prawda mamy dopiero jesień, lecz wiele pań to właśnie…

Czytaj więcej
Aktywne półkolonie dla dzieci

Aktywne i zdrowe półkolonie dla dzieci w Poznaniu

Każdy człowiek powinien być aktywny fizycznie, jednak rozwój świata sprawił,…

Czytaj więcej
Makijaż do ust

Idealny makijaż do ust – sprawdzone sposoby

Pięknie pomalowane usta są prawdziwą bronią kobiety, dodają jej zmysłowości…

Czytaj więcej
zegarki tissot damskie

Zegarki Tissot damskie

Tissot prezentuje szeroki wybór zegarków damskich – od klasycznych i…

Czytaj więcej
Makaron - jaki wybrać

Makaron ze sklepu czy domowy – jaki wybrać?

Polacy pokochali makarony – często przyrządzamy klasyczne potrawy włoskie, ale…

Czytaj więcej