dziecko i rodzice

Starania o ciążę nie zawsze przynoszą pożądane efekty. Współczesna medycyna oferuje jednak kilka możliwości, które mogą okazać się pomocne – jak m.in. zabieg in vitro. Poniżej wyjaśniamy, na czym on polega.

In vitro to metoda sztucznego zapłodnienia, która polega na połączeniu komórki jajowej oraz plemnika w warunkach laboratoryjnych. Do zapłodnienia dochodzi poza organizmem kobiety. Dzięki tej metodzie wiele par spełniło swoje marzenie o dziecku. Pierwszy malec urodził się w 1978 roku w Stanach Zjednoczonych. Z kolei w Polsce pierwsze tego typu zapłodnienie wykonano w 1987 roku. 

Zabieg in vitro krok po kroku

Konsultacja w klinice. Pierwsza wizyta najczęściej trwa około 45 minut. Należy zabrać ze sobą dokumentację medyczną na temat wcześniej stosowanych metod leczenia niepłodności. Ważne, by byli na niej oboje partnerzy. Ginekolog wykonuje badanie USG, by zlecić cytologię i poznać stan narządów rodnych kobiety. Dodatkowo często zalecane jest badanie TSH, AMH, FSH, prolaktyny i ew. szereg innych. Mężczyznę kieruje się na badania nasienia, czasami też na konsultację do urologa.

Kwalifikacja do in vitro. Wyniki badań pozwolą ustalić, czy para kwalifikuje się do zabiegu in vitro, ew. lekarz zleca jeszcze dodatkowe badania (m.in. badania wirusologiczne, poziom sodu i potasu) i dobiera odpowiednią technikę. Para musi też złożyć zgodę na stymulację hormonalną kobiety i zabieg in vitro.

Terapia hormonalna. By przygotować kobietę do procedury in vitro, trzeba rozpocząć stymulację hormonalną, by wzrosła liczba dojrzałych komórek jajowych. Proces ten trwa około 7-12 dni. 

Lekarz wyznacza dzień, w którym należy zgłosić się na punkcję – od kobiety pobiera się płyn pęcherzykowy razem z komórkami jajowymi. Na podstawie zebranych wyników i badania USG ginekolog ustala datę pobrania komórek jajowych, potrzebnych do przeprowadzenia zabiegu in vitro.

Czytaj również:  Przygotowanie do porodu

Pobieranie nasienia od mężczyzny. W specjalnym pokoju nasienie oddaje mężczyzna. 

Zapłodnienie in vitro. Wybrane komórki jajowe są łączone w laboratorium z plemnikami. W ten sposób powstają zarodki. Część z nich rozwija się prawidłowo i nadaje się do transferu. Następnie wykonuje się ich transfer do jamy macicy, gdzie powinny się zagnieździć. Jeśli uda się uzyskać więcej zarodków, można je zamrozić i wykorzystać w przyszłych procedurach. 

Po zabiegu kobieta powinna wieść spokojny tryb życia i ograniczyć aktywność sportową i seksualną. Po około 12 dniach wykonuje się badanie określające poziom hormonu HCG, który potwierdza ciążę biochemiczną. 

Ośrodki In Vitro w Polsce

W Polsce istnieje wiele ośrodków specjalizujących się w leczeniu niepłodności metodą In Vitro. Do jednej z nich należy OVIKlinika (https://oviklinika.pl) zlokalizowana w Warszawie. Klinika cieszy się uznaniem wśród pacjentów za sprawą wysokiej klasy specjalistów. Warto również wiedzieć, że w klinice można skorzystać z bezpłatnego programu leczenia niepłodności finansowanego ze środków miasta stołecznego Warszawy.

f: nastya_gep / pixabay

Polecane

Butelka wody

Wiosenne oczyszczanie, z głową!

Rozdrażnienie, zmęczenie, bóle głowy, infekcje... Bardzo często objawy te określamy…

Czytaj więcej
Produkty nie dla dzieci

Jakich produktów powinno unikać Twoje dziecko?

Dla każdej mamy bardzo ważny jest zdrowy rozwój dziecka, dlatego…

Czytaj więcej
Len

Olej lniany – płynne złoto

Len - niewielka roślina o niebieskich kwiatach, znana od co…

Czytaj więcej
butelki z alkoholem w misce z lodem

Terapia uzależnień Wrocław – Rola zwierząt w procesie leczenia i rehabilitacji

W Wrocławiu, podobnie jak w wielu innych miejscach na świecie,…

Czytaj więcej
Dojazd do pracy rowerem

Dlaczego warto dojeżdżać do pracy rowerem?

Dojazdu do pracy nie musi być bezproduktywny. Warto wsiąść na…

Czytaj więcej