Celulit

Cellulit, wszyscy wiedzą o jego istnieniu, ale czym on tak naprawdę jest? Tzw. „Skórka pomarańczowa” to nieprawidłowe rozmieszczenie zapasów tkanki tłuszczowej podskórnej połączonej z włóknisto obrzękowymi zmianami podskórnymi. Prawdziwa plaga, dotyczy nawet 80% kobiet.

Nieestetyczne zmiany powstające w wyniku powiększenia i nierównomiernego rozmieszczenia przerośniętych komórek tłuszczowych, produktów przemiany materii i wody zwane również skórką pomarańczową. Efektem jest pofałdowanie i zwiotczenie skóry – powstanie struktury podobnej do skórki pomarańcza.

Najczęściej występuje na udach i pośladkach

Cellulit pojawia się najczęściej w okolicach ud, pośladków i brzucha. Czasem można go spotkać również na innych częściach ciała – przedramionach, okolicy łydek oraz karku. Umiejscowienie cellulitu w tych okolicach jest spowodowane odkładaniem się tkanki tłuszczowej w tych miejscach. Tam znajdują się największe skupiska adipocytów (komórek tłuszczowych).

Skąd on się bierze?

Przyczyn powstawania cellulitu jest wiele, i trudno określić jedną główną przyczynę. Na powstanie skórki pomarańczowej składają się zła dieta, brak aktywności fizycznej, uwarunkowania genetyczne oraz gospodarka hormonalna. Problem cellulitu dotyka coraz młodszych kobiet, nie jest on związany z menopauzą i otyłością, występuje również u szczupłych dziewczyn w okresie dojrzewania.

Za jego rozwój odpowiadają też po części geny. Stosunkowo często problem skórki pomarańczowej przechodzi z matki na córkę. Pamiętajmy jednak, że nieprawidłowy styl życia jest jednym z głównych czynników determinujących powstanie nieestetycznych zmian.

Dlaczego najczęściej spotyka się go u kobiet?

Przyczyny występowania skórki pomarańczowej właściwie wyłącznie u kobiet mają podłoże hormonalne. Wysoki poziom estrogenu w stosunku do progesteronu. Taki układ kobiecych hormonów występuje w okresie ciąży, dojrzewania i menopauzy. Wówczas organizm kobiety jest najbardziej podatny na rozwój i powstanie cellulitu.

Poza gospodarką hormonalną kobiety są również zdecydowanie bardziej narażone na powstanie nieestetycznego cellulitu z uwagi na specyficznie zbudowaną tkankę łączną. Jej włókna są stosunkowo luźno ułożone, komórki tłuszczowe pęcznieją pomiędzy nimi. Powoduje to rozwój cellulitu.

Czytaj również:  Proste sposoby na makijaż dla kwadratowej twarzy

Zdjęcie autorstwa Tea Oebel z Pexels

Polecane

Podrażnienia słoneczne

Jak łagodzić skutki podrażnienia słonecznego?

Nie zawsze możemy dozować dawki promieni słonecznych, a nadmiar słońca…

Czytaj więcej
gabinet dietetyczny

Eksperci podpowiadają, jak założyć gabinet dietetyczny

Aby założyć gabinet dietetyczny, musisz określić usługi, które będziesz świadczyć,…

Czytaj więcej
jeż wśród żółto pomarańczowych kwiatków

Jeż jako zwierzątko domowe? Czy jest dla Ciebie i jakie wybrać terrarium?

Dla kobiet poszukujących niezwykłego, ale zarazem uroczego zwierzęcia domowego, jeż…

Czytaj więcej
Jak walczyć z nadciśnieniem tętniczym?

Nadciśnienie tętnicze – jak z nim walczyć?

Zdrowy styl życia może wyeliminować problem nadciśnienia tętniczego całkowicie lub…

Czytaj więcej
Manu na jesień i zimę

Menu na jesień i zimę

Co warto wprowadzić do diety jesienią? Pora lekkich posiłków już…

Czytaj więcej