blister tabletek antykoncepcyjnych na stole

Antykoncepcja to różne metody regulowania płodności, ale jej wpływ na libido – czyli pożądanie seksualne – jest często przedmiotem zainteresowania i dyskusji. Temat ten zajmuje też badaczy i lekarzy. Wpływ antykoncepcji na libido może być złożony i różnić się w zależności od osoby oraz rodzaju stosowanej metody antykoncepcji.

Dlaczego terapia hormonalna wpływa na libido?

Tabletki oraz pozostałe metody antykoncepcji hormonalnej mogą wpływać na pożądanie seksualne. W ich składzie są pochodne hormonów płciowych – estrogenów i progesteronu. Część z nich wykazuje działanie antyandrogenne, czyli obniżają poziom męskich hormonów płciowych.

Różne tabletki mogą poprawić wygląd skóry oraz wzmocnić włosy, a także są pomocne w leczeniu trądziku androgenowego. Często wywołują jednak spadek libido czy tkliwość piersi w wyniku obniżenia poziomu testosteronu w organizmie. Spadek libido może być dla Ciebie lub partnera czy partnerki bardzo frustrujący.

Najczęściej występujące skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych:

  • bóle głowy
  • wahania nastrojów
  • nudności
  • stany depresyjne
  • zatrzymywanie wody w organizmie.

Dobrze dobrane tabletki antykoncepcyjne nie powinny powodować takich skutków ubocznych, ale taki objaw faktycznie może wystąpić w czasie stosowania antykoncepcji hormonalnej. Nie każdy rodzaj tabletek będzie obniżał libido, a dobór odpowiednich dla Ciebie to zadanie dla lekarza. Czasami trzeba przetestować różne. Aktualnie jest wiele dostępnych preparatów antykoncepcyjnych do wyboru, które nie obniżą ochoty na zbliżenie fizyczne.

Plastry, pierścienie i wkładki domaciczne z hormonami

Podobnie jak tabletki antykoncepcyjne, te metody również wprowadzają hormony do organizmu, które mogą wpływać na poziomy naturalnych hormonów i pożądanie seksualne.

Czytaj również:  Mierzmy ciśnienie

Wstrzymanie owulacji przez zastrzyki

Podobnie jak inne metody hormonalne, zastrzyki antykoncepcyjne mogą wpływać na libido poprzez wpływanie na poziom naturalnych hormonów.

Bariery fizyczne (prezerwatywy, kapturki nasienne, diafragmy)

Te metody nie wpływają bezpośrednio na hormony i zazwyczaj nie mają wpływu na libido. Niemniej jednak dla niektórych osób sam fakt korzystania z bariery może wpływać na przyjemność z aktywności seksualnej lub poczucie bliskości z partnerem.

Wkładki domaciczne bez hormonów

Ponieważ nie zawierają hormonów, nie mają bezpośredniego wpływu na poziom hormonów w organizmie, a co za tym idzie – na libido. Mimo to niektóre kobiety zgłaszają skutki uboczne, takie jak bolesne miesiączkowanie, które mogą pośrednio wpłynąć na ich komfort i chęć do aktywności seksualnej.

Nie tylko terapia hormonalna wpływa na libido

Jednak mniejsza ochota na seks może być spowodowana również po prostu gorszym samopoczuciem, przemęczeniem czy stresem albo brakiem snu. Nie zawsze jest to wina antykoncepcji. Czynników, które wpływają na libido jest znacznie więcej. Jest to kwestia bardzo indywidualna. Co ciekawe, libido może być obniżone także przez zbyt dużą ilość alkoholu lub papierosów. Powodem mogą być też niedobory w organizmie – m.in. chromu, selenu, cynku czy kwasu foliowego.

Antykoncepja a libido – podsumowanie

Skuteczna antykoncepcja może za to okazać się dobrym stymulatorem dla libido. Warto skonsultować się ze swoim lekarzem ginekologiem. Przede wszystkim obserwuj swój organizm. Przy dobrze dobranych tabletkach popęd seksualny powinien wrócić.

Jeśli odczuwasz spadek libido przez dłuższy czas, może on być efektem innych problemów zdrowotnych albo chorób takich jak cukrzyca, choroby tarczycy czy nadciśnienie. Wtedy polecamy wybrać się do lekarza internisty oraz do endokrynologa, by zlecić morfologię krwi oraz zbadać poziom wybranych hormonów – jak m.in. TSH.

Czytaj również:  Badania kobiet

Wpływ antykoncepcji na libido jest bardzo indywidualny. Dla wielu kobiet antykoncepcja nie ma żadnego wpływu na pożądanie seksualne, podczas gdy inne zauważają znaczące zmiany. Ważne jest, aby kobiety były świadome potencjalnych skutków ubocznych i miały możliwość konsultacji z lekarzem w celu znalezienia metody antykoncepcji najlepiej odpowiadającej ich potrzebom i sytuacji życiowej.

fot.GabiSanda/pixabay

Polecane

Piękny biały uśmiech

Sprawdzone sposoby na wybielanie zębów w domu

Posiadanie pięknych, białych zębów jest marzeniem mnóstwa ludzi, jednak niewielu…

Czytaj więcej
Nakładanie maseczki na twarz

Jak prawidłowo nakładać maseczkę na twarz? – 6 kroków

Maseczki pomagają utrzymać skórę twarzy we właściwej kondycji, nawilżają ją…

Czytaj więcej
pomoc psychoterapii indywidualnej

W jaki sposób psychoterapia indywidualna może pomóc w radzeniu sobie z problemami?

Psychoterapia to jedna z metod leczenia zaburzeń, schorzeń i nieprawidłowości…

Czytaj więcej
Pocenie się

Pocenie się i zapach ciała

Gruczołów potowych są miliony. Znajdują si e na prawie każdym…

Czytaj więcej
łosoś na święta

Nowoczesne potrawy na bożonarodzeniowy stół

Dwanaście potraw wigilijnych to polska tradycja, podobnie jak dodatkowe miejsce…

Czytaj więcej