blister tabletek antykoncepcyjnych na stole

Antykoncepcja to różne metody regulowania płodności, ale jej wpływ na libido – czyli pożądanie seksualne – jest często przedmiotem zainteresowania i dyskusji. Temat ten zajmuje też badaczy i lekarzy. Wpływ antykoncepcji na libido może być złożony i różnić się w zależności od osoby oraz rodzaju stosowanej metody antykoncepcji.

Dlaczego terapia hormonalna wpływa na libido?

Tabletki oraz pozostałe metody antykoncepcji hormonalnej mogą wpływać na pożądanie seksualne. W ich składzie są pochodne hormonów płciowych – estrogenów i progesteronu. Część z nich wykazuje działanie antyandrogenne, czyli obniżają poziom męskich hormonów płciowych.

Różne tabletki mogą poprawić wygląd skóry oraz wzmocnić włosy, a także są pomocne w leczeniu trądziku androgenowego. Często wywołują jednak spadek libido czy tkliwość piersi w wyniku obniżenia poziomu testosteronu w organizmie. Spadek libido może być dla Ciebie lub partnera czy partnerki bardzo frustrujący.

Najczęściej występujące skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych:

  • bóle głowy
  • wahania nastrojów
  • nudności
  • stany depresyjne
  • zatrzymywanie wody w organizmie.

Dobrze dobrane tabletki antykoncepcyjne nie powinny powodować takich skutków ubocznych, ale taki objaw faktycznie może wystąpić w czasie stosowania antykoncepcji hormonalnej. Nie każdy rodzaj tabletek będzie obniżał libido, a dobór odpowiednich dla Ciebie to zadanie dla lekarza. Czasami trzeba przetestować różne. Aktualnie jest wiele dostępnych preparatów antykoncepcyjnych do wyboru, które nie obniżą ochoty na zbliżenie fizyczne.

Plastry, pierścienie i wkładki domaciczne z hormonami

Podobnie jak tabletki antykoncepcyjne, te metody również wprowadzają hormony do organizmu, które mogą wpływać na poziomy naturalnych hormonów i pożądanie seksualne.

Czytaj również:  Ultra Cardio Plus - opinie, skład, cena i gdzie kupić?

Wstrzymanie owulacji przez zastrzyki

Podobnie jak inne metody hormonalne, zastrzyki antykoncepcyjne mogą wpływać na libido poprzez wpływanie na poziom naturalnych hormonów.

Bariery fizyczne (prezerwatywy, kapturki nasienne, diafragmy)

Te metody nie wpływają bezpośrednio na hormony i zazwyczaj nie mają wpływu na libido. Niemniej jednak dla niektórych osób sam fakt korzystania z bariery może wpływać na przyjemność z aktywności seksualnej lub poczucie bliskości z partnerem.

Wkładki domaciczne bez hormonów

Ponieważ nie zawierają hormonów, nie mają bezpośredniego wpływu na poziom hormonów w organizmie, a co za tym idzie – na libido. Mimo to niektóre kobiety zgłaszają skutki uboczne, takie jak bolesne miesiączkowanie, które mogą pośrednio wpłynąć na ich komfort i chęć do aktywności seksualnej.

Nie tylko terapia hormonalna wpływa na libido

Jednak mniejsza ochota na seks może być spowodowana również po prostu gorszym samopoczuciem, przemęczeniem czy stresem albo brakiem snu. Nie zawsze jest to wina antykoncepcji. Czynników, które wpływają na libido jest znacznie więcej. Jest to kwestia bardzo indywidualna. Co ciekawe, libido może być obniżone także przez zbyt dużą ilość alkoholu lub papierosów. Powodem mogą być też niedobory w organizmie – m.in. chromu, selenu, cynku czy kwasu foliowego.

Antykoncepja a libido – podsumowanie

Skuteczna antykoncepcja może za to okazać się dobrym stymulatorem dla libido. Warto skonsultować się ze swoim lekarzem ginekologiem. Przede wszystkim obserwuj swój organizm. Przy dobrze dobranych tabletkach popęd seksualny powinien wrócić.

Jeśli odczuwasz spadek libido przez dłuższy czas, może on być efektem innych problemów zdrowotnych albo chorób takich jak cukrzyca, choroby tarczycy czy nadciśnienie. Wtedy polecamy wybrać się do lekarza internisty oraz do endokrynologa, by zlecić morfologię krwi oraz zbadać poziom wybranych hormonów – jak m.in. TSH.

Czytaj również:  Czas jesiennej melancholii

Wpływ antykoncepcji na libido jest bardzo indywidualny. Dla wielu kobiet antykoncepcja nie ma żadnego wpływu na pożądanie seksualne, podczas gdy inne zauważają znaczące zmiany. Ważne jest, aby kobiety były świadome potencjalnych skutków ubocznych i miały możliwość konsultacji z lekarzem w celu znalezienia metody antykoncepcji najlepiej odpowiadającej ich potrzebom i sytuacji życiowej.

fot.GabiSanda/pixabay

Polecane

strączki w misce, substancje antyodżywcze

Jak substancje antyodżywcze wpływają na nasze jelita?

Substancje antyodżywcze są naturalnymi lub syntetycznymi związkami znajdującymi się głównie…

Czytaj więcej
Szczepionka na raka

Szczepionka dla kobiet na raka

Szczepionka zapobiegająca rakowi szyjki macicy. Naukowcy i lekarze są przekonani,…

Czytaj więcej
Grejpfrut

Naringina – tajemnica grejpfruta

Naringina jest naturalnym przeciwutleniaczem, należącym do glikozydów flawonoidowych. To właśnie…

Czytaj więcej
Dieta pszenna

Dieta pszenna oczyszczająca

Wśród opinii dietetyków, dieta pszenna uchodzi za jedną z najbezpieczniejszych…

Czytaj więcej
nadżerka

Nadżerka szyjki macicy – co trzeba wiedzieć?

Nadżerka szyjki macicy jest często diagnozowaną dolegliwością w gabinecie ginekologicznym.…

Czytaj więcej