wazektomia

Wazektomia to najskuteczniejsza metoda antykoncepcji męskiej. Wyjaśniamy, na czym polega zabieg podwiązania nasieniowodów.

Co to jest wazektomia?

Wazektomia to nowoczesna metoda antykoncepcji dla mężczyzn. Jest to podwiązanie nasieniowodów. Chirurg przecina i podwiązuje nasieniowody, by wykonać blokadę drożności w nasieniowodzie. Jest to zabieg mikrochirurgiczny, który ma charakter urologiczny. Nasieniowód ma średnicę około 3 milimetrów, dlatego sam zabieg zalicza się do mikrochirurgii.

W trakcie zabiegu wykonuje się małe nacięcie skóry – na nasieniowody zakłada się dwie podwiązki, a potem wykonuje się między nimi specjalne przecięcie. Jeśli wazektomia zostanie przeprowadzona obustronnie, efektem jest brak możliwości zapłodnienia. Zabieg trwa około 30 do 60 minut i nie wymaga hospitalizacji. To bezpieczny i nieskomplikowany zabieg.

Wazektomia a seks po zabiegu

Panowie stają się w jej wyniku bezpłodni, ale nie tracą możliwości odbywania stosunków seksualnych i uzyskania wytrysku. Zabieg nie przyczynia się też do zmiany wyglądu nasienia. Podwiązanie nasieniowodów nie wpływa na spadek libido ani na czynność hormonalną gruczołów płciowych. Mężczyzna nie odczuwa zmian w intensywności i długości trwania erekcji.

Wady i zalety wazektomii

Do zalet wazektomii zaliczamy dużą skuteczność antykoncepcyjną. Zapewnia aż 99,9 proc. ochrony przed ciążą. To stałe rozwiązanie problemu antykoncepcji, w dodatku tanie. Cena zabiegu to około 2 tysiące złotych, ale jest to wydatek jednorazowy.

Wadą wazektomii jest to, że zabieg nie zawsze kończy się sukcesem. Podwiązanie jajowodów nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Z kolei tzw. rewazektomia, zabieg przywrócenia drożności nasieniowodów, to duży wydatek. W razie kontaktów seksualnych z różnymi partnerami trzeba dodatkowo zabezpieczać się prezerwatywą.

fot. StockSnap / Pixabay