Cytologia to badanie dla kobiet, które należy wykonywać w ramach profilaktyki wczesnego wykrywania raka szyjki macicy. Dowiedz się, na czym ono polega.
Cytologia – co to jest i na czym polega badanie?
Cytologia to przesiewowa procedura w kierunku raka szyjki macicy. Dzięki temu badaniu można sprawdzić, czy nie ma komórek przedrakowych lub rakowych. W trakcie rutynowej wizyty ginekologicznej komórki z szyjki macicy są delikatnie zdrapywane, a potem oddawane do analizy pod kątem tzw. karcynogenezy, czyli „nienormalnego wzrostu”.
Regularne wykonywanie badania cytologicznego to ważne działanie profilaktyczne dla kobiet. Wcześnie wykryty rak szyjki macicy jest często do wyleczenia – daje dobre rokowania. Badanie trwa 5 minut, a może uratować życie kobiety. Rak szyjki macicy jest jednym z nielicznych nowotworów, które można wykryć na etapie przedinwazyjnym.
Powinno być powtarzane co najmniej co 3 lata, jeśli do tej pory wyniki nie budziły obaw lekarza, a pacjentka nie ma czynników ryzyka rozwoju raka szyjki macicy ani uwarunkowań genetycznych. Zaleca się jednak przeprowadzanie cytologii raz w roku.
Jak wygląda badanie cytologiczne?
Do badania cytologicznego trzeba się przygotować. Materiał można pobrać co najmniej 2 dni po zakończonej miesiączce lub 4 dni przed kolejną. Najlepiej, jeśli będzie to pierwsza połowa cyklu. Po raz pierwszy wymaz pobrany jest od kobiety w 25 roku życia. Jeśli rozpoczęła współżycie, to należy wykonać badanie wcześniej.
Dodatkowo kilka dni przed badaniem nie powinno się stosować leków dopochwowych. Odradzane są nawet tampony czy zabiegi irygacji. Co najmniej 24 godziny przed badaniem nie należy też uprawiać seksu. Wszystko to może wpłynąć na wynik.
Wymaz pobierany jest z tarczy oraz kanału szyjki macicy. Materiał pobierany jest specjalnym wziernikiem przez lekarza ginekologa lub położną. Materiał do cytologii pobierany jest w trakcie standardowego badania, najczęściej przed USG transwaginalnym. Potem wymaz trafia do analizy do laboratorium.
Po badaniu może pojawić się plamienie jako efekt złuszczania się nabłonka szyjki macicy. Zwykle ustępuje ono wkrótce. Jeśli jednak krwawienie nie ustąpi po paru dniach, trzeba wybrać się do ginekologa.
Cytologia u dziewicy
Cytologię można wykonać też u dziewicy. Trzeba jednak powiedzieć o tym lekarzowi lub położnej, by dobrali odpowiedni wziernik do pobrania materiału. Badanie przeprowadzane jest delikatnie, a wziernik jest mniejszy.
Co jeszcze pozwala wykryć badanie cytologiczne?
Jednak wykrycie raka szyjki macicy nie jest jedynym zastosowaniem tego badania. Dzięki niemu można też stwierdzić obecność wirusa brodawczaka ludzkiego, czyli HPV. Może on mieć związek z rozwojem nowotworów. Pozwala też określić czystość narządu oraz stan jego flory bakteryjnej. Z kolei upławy mogą świadczyć o występowaniu stanu zapalnego.
fot. voltamax / Pixabay