Nieprawdiłowe położenie narządów rodnych

Utrzymanie prawidłowego położenia narządu płciowego zależy od mięśni i powięzi dna miednicy mniejszej, tkanki łącznej mied­nicy oraz więzadeł. Macica znajduje się zazwyczaj pośrodku miednicy mniejszej i w warunkach prawidłowych jest pochylona i zgięta ku przodowi.

Jest ona przemieszczalna ku przodowi i ku tyłowi w zależności od przepełnionego pęcherza moczowego i jelit. W czasie ciąży przemieszcza się ku górze i na boki. Macica może być nadmiernie zgięta ku przodowi, wyprostowana lub zgięta i przechylona ku tyłowi w kierunku kości krzyżowej — mówimy wtedy o tzw. tyłozgięciu macicy.

Dawniej do tyłozgięcia macicy przywiązywano duże znaczenie, a nawet były wykonywa­ne specjalne operacje. Obecnie zaleca się je w wyjątkowych przypadkach, szczególnie wtedy, gdy tyłozgięcie związane jest ze zrostami.

Obniżenie macicy to takie położenie, gdy szyjka nie prze­kracza wejścia do pochwy. Wypadaniem macicy czy pochwy określa się stan, w którym macica lub pochwa ukazuje się przed sromem. Z czasem wypadanie może postępować i przed sromem znajduje się cała pochwa z macicą w środku.

Zasadniczą przyczyną wypadania narządów płciowych jest niewydolność przepony miednicowej i moczowo-płciowej oraz wię­zadeł, na skutek wrodzonej słabości lub uszkodzenia poporodo­wego. Powstawaniu obniżenia i wypadaniu sprzyja ciężka praca fizyczna oraz zbyt wczesne dźwiganie  podjęte w okresie połogu. Ogólnie można powiedzieć, że  z uwagi na anatomiczną budowę kobiecą dźwiganie ciężarków sprzyja obniżeniu i opadaniu narządu rodnego. Chora zwykle odczuwa uczucie ciężaru i bólu w podbrzuszu i w okolicy kości krzyżowej, mimowolnie oddaje mocz i cierpi na zaparcia. Wypadnięty narząd rodny ulega łatwo otarciu, powstać mogą odlężyny, owrzodzenia, dołączyć się może Skażenie.
I W razie pojawienia się pierwszych objawów obniżenia się narządu  rodnego lub jego wypadania należy zgłosić się do lekarza. Obniżenie i wypadanie zasadniczo leczy się operacyjnie. W przypadkach gdy operacja jest przeciwwskazana, można założyć specjalne krążki. Można też założyć — rano w pozycji kucznej — duże tampony z waty owinięte nitką, nasączone maścią tranową. Wczesne wstawanie po porodzie, ćwiczenia gimnastyczne w połogu i niedźwiganie ciężarów mogą zapobiec tym powikłaniom.

Czytaj również:  Nowotwory narządu rodnego

Fot. Pixabay.com

Polecane

Dieta Atkinsa

Strzeż się diety Atkinsa

Modne diety mają to do siebie że są łatwe w…

Czytaj więcej
Ochrona oczu

Ochrona oczu

Napisano o nich całe tomy - wierszem i prozą. Zwierciadło…

Czytaj więcej
Domowe sposoby na zmarszczki

Domowe sposoby na wygładzanie zmarszczek

Zmarszczki pojawiają się na skórze wraz z wiekiem. Wtedy traci…

Czytaj więcej
Nowotwory narządu rodnego

Nowotwory narządu rodnego

Mogą być łagodne i złośliwe. Występują one w różnych postaciach,…

Czytaj więcej
Dieta Dukana niebezpieczna dla zdrowia

Dieta Dukana niebezpieczna dla zdrowia!

Do niedawna jedna z najbardziej popularnych i modnych diet, obecnie…

Czytaj więcej