Drugi trymestr ciąży

Drugi trymestr ciąży obejmuje okres od 13 do 28 tygodnia. Jest to okres stabilności: ciąża jest już dobrze rozwinięta i oboje rodzice mogą się zastanowić nad wpływem ich dziecka na ich samych. W drugiej połowie ciąży kobiety są już bardziej oswojone z myślą o macierzyństwie i przekonane o tym, że poradzą sobie z dzieckiem . Ponieważ poród jest nadal relatywnie odległy, nie czuja się nadmiernie zaniepokojone nieuchronnie zbliżającym się doświadczeniem.

Czuć się i wyglądać zdrowo

Pod koniec 14 tygodnia ustępuje wiele drobnych dolegliwości towarzyszących rozwijającej się ciąży. Ustępują poranne wymioty ciężarnej, a przyszłe matki odczuwają przepływ energii. Kobiety często wyglądają zdrowo , wyraźnie poprawia się u nich wygląd skóry i włosów. Hormony zaczynają mieć stałe stężenie i kobiety czuja, że nie są już takie stabilne emocjonalnie i bezbronne. Nie oznacza to, że uczucie lęku czasami się nie pojawia. Lęk może być szczególnie silny w momencie wykonywania badań kontrolnych.

Rutynowe badania USG

Zwykle rutynowo u kobiet wykonuje się dwa badania ultrasonograficzne  (USG) – pierwsze między 11 a 13 tygodniem ciąży, w celu potwierdzenia terminu porodu i poszukiwania cech zespołu Downa, a drugie między 18 a 20 tygodniem, aby sprawdzić, czy płód rozwija się prawidłowo. kobietom po 35 roku życia oraz z wadami wrodzonymi  w wywiadzie rodzinnym proponuje się wykonanie punkcji owodni, aby sprawdzić, czy nie ma wad genetycznych  u płodu. W czasie pierwszego badania, niektórzy rodzice dowiadują się, że oczekują na bliźnięta, a nawet trojaczki.

Tka informacja może być szokiem i powiększać jeszcze lęk o ich sytuację finansową, możliwości poradzenia sobie  i sam poród. Rodzice mogą również dowiedzieć się, ze u płodu występują wady rozwojowe lub zaburzenia genetyczne  i koniecznie będzie  podjęcie decyzji, czy nadal utrzymywać ciążę czy ja zakończyć. Złe wiadomości w tym okresie działają druzgocąco na każdą parę. Najprawdopodobniej wytworzyli już więzi z płodem i z chwilą, gdy mina niebezpieczny pierwszy trymestr, maja nadzieję na urodzenie zdrowego dziecka.

Czytaj również:  Zapłodnienie

Przyszli ojcowie

Dla ojców, którzy we wczesnych miesiącach ciąży mogą czuć się pozostawieni sami sobie, dziecko staje się rzeczywistością, wtedy, gdy zobaczą je po raz pierwszy  na ekranie aparatu USG. W tym samym czasie u kobiet wytwarza się również silniejsza więź, gdy po raz pierwszy poczują ruchy dziecka.

Zmiany fizyczne

Około 16 tygodnia kobiety zauważają zmiany pigmentacyjne  skóry. Brodawki sutka i ich otoczki stają się ciemniejsze, a na środku brzucha  może pojawić się ciemna kresa schodząca przez pępek w dół. Około 18 tygodnia ciąża zaczyna być widoczna, a kobieta zauważa, że jej brzuch staje się zaokrąglony i traci wcięcie w pasie. Rozmiary kobiety w ciąży zależą od wielu czynników, takich jak wzrost i budowa ciała, a także cy jest to jej pierwsza ciąża, czy kolejna, ponieważ po pierwszej ciąży dochodzi do rozciągnięcia mięśni macicy. Zmiany figury mogą denerwować kobietę , dlatego wymaga otuchy ze strony partnera.

Aktywność seksualna

Dla kobiet uprawianie seksu podczas ciąży może być szczególnie przyjemne, gdyż podniecają się bardzo szybko, dzięki wyższym stężeniom hormonów. niektóre kobiety mówią, ze w czasie ciąży dopiero po raz pierwszy odczuwały orgazm. Pary zauważają, że jest to jedyny okres w ich życiu, kiedy mogą uprawiać seks spontanicznie, bez konieczności stosowania antykoncepcji. Wiele par wykorzystuje okres ciąży na pogłębianie więzi z partnerem i gotowi są przenieść swoją miłość na dziecko. Inne pary mogą się obawiać czy uprawianie seksu jest bezpieczne i czy nie zaszkodzi dziecku. Jeśli to stanowi problem , powinni wyrażać swoja miłość w inny sposób.

Rozwiązanie problemów rodziny

Dla przyszłych rodziców ciąża może być doskonałym okresem, aby uporządkować wszystkie  zaległe i nierozwiązywane kwestie, a szczególnie stosunki z własnymi rodzicami. Jest to również czas na przeanalizowanie wzorców rodzinnych, by je kontynuować lub zmienić.

Czytaj również:  Codzienny tryb życia ciężarnej

Decyzje dotyczące porodu

U większości kobiet pierwsze badanie przedporodowe wykonywane jest między  12 a 16 tygodniem ciąży. Po nim odbywają one wizyty u lekarza lub położnej co 4 tygodnie, aż do 28 tygodnia ciąży. do wykonywanych rutynowo badań należy: pomiar ciśnienia krwi, przyrost masy ciała i osłuchiwanie czynności serca płodu. W tym momencie para może zacząć zastanawiać się nad sposobem rozwiązywania ciąży, czy chcą rodzić w domu czy w szpitalu, czy mają być zastosowane środki znieczulające i kto ma być obecny podczas porodu.

Szkoła rodzenia

Wielu przyszłych rodziców pierwszego dziecka uważa, że szkoły rodzenia są pomocne. Prezentuje się w nich przyszłym rodzicom zmiany fizjologiczne występujące w czasie ciąży i porodu oraz pokazuje ćwiczenia  rozluźniające, zmniejszające napięcie, a przez to kompensujące strach kobiet przed porodem

Przygotowanie na przyjście dziecka

Czas pod koniec drugiego trymestru, gdy kobiety są pełne energii, może być idealny, aby poczynić przygotowania na przyjście dziecka. Należą do nich: przygotowanie pokoju dziecka , zakupy niezbędnych ubranek, pościeli i wyprawki oraz innych rzeczy. Jeśli kobiety zostawią te sprawy na koniec trzeciego trymestru, może się okazać , że czuja się zbyt zmęczone na zajęcie się zakupami.

Podjęcie decyzji

Niektóre pary uważają, że ciąża jest okresem, w którym otrzymują dużo porad od rodziny i przyjaciół, a także słowa krytyki. Ważna rzeczą dla pary jest, aby sami podjęli decyzję, co dla nich i ich dziecka jest dobre.

Fot. Pixabay.com

Polecane

Lato bez kleszczy

Lato bez kleszczy?

Piękną wizję wypoczynku może zepsuć perspektywa bliskiego spotkania z komarami,…

Czytaj więcej
Dieta Bardadyna - dieta strukturalna

Dieta dr Bardadyna – dieta strukturalna

Irdyolog dr Marek Bardadyn jest twórcą diety strukturalnej, która w…

Czytaj więcej
użycie plastra rozgrzewającego do łagodzenia bólu menstruacyjnego. Grafika subtelnie wskazuje na umieszczenie plastra na dolnej części brzucha kobiety, podkreślając uczucie komfortu i ulgi. Sceneria jest spokojna i kojąca, z naciskiem na poczucie dobrego samopoczucia i skuteczne działanie plastra.

Jak skuteczne są plastry rozgrzewające na ból menstruacyjny?

Ból menstruacyjny, znany również jako dysmenorrhea, to dolegliwość, która dotyka…

Czytaj więcej
Naturalny lek na cukrzycę

Naturalne lekarstwo na cukrzycę

Cukrzyca jest chorobą, która każdego dnia dotyka coraz więcej osób…

Czytaj więcej
regeneracja sprzętu

Oszczędzanie przez regeneracje

Konkurencja w branży gastronomicznej jest ogromna, co wymusza na przedsiębiorcach…

Czytaj więcej