Pierwszy trymestr ciąży

W czasie pierwszego trymestru ciąży w organizmach kobiet zachodzi wiele zmian fizycznych. Należy dokonać wielu modyfikacji w życiu obojga przyszłych rodziców, zanim dziecko się urodzi

Ciąża przeciętnie trwa 40 tygodni od daty pierwszego dnia ostatniego krwawienia miesiączkowego. Ciąża dzieli się na trzy trymestry, które wyznaczają trzy ważne okresy:

  • pierwszy trymestr trwa od 0 do 12 tygodnia
  • drugi trymestr trwa  od 13 do 28 tygodnia
  • trzeci trymestr trwa od 29 do 40 tygodnia

Zmiany fizyczne w pierwszym trymestrze

W Pierwszym trymestrze organizm kobiety ciężko pracuje, aby dostosować się do ciąży. Pierwszą oznaka ciąży z reguły jest brak krwawienia miesiączkowego, u niektórych kobiet może  ono jednak występować. Ponadto, piersi kobiety staja się tkliwe, powiększają się  i staja cięższe, ponieważ rozrastają się przewody mleczne, przygotowując się do karmienia. W pierwszych kilku miesiącach ciąży często występują nudności, spowodowane zazwyczaj neutralnym spowolnieniem pracy przewodu pokarmowego. Powoduje to dłuższe niż zwykle przebywanie niestrawionego pokarmu w żołądku, co jest powodem nudności.

W pierwszych kilku tygodniach ciąży kobiety mogą czuć się szczególnie zmęczone. Wiele kobiet zwraca uwagę na zaburzenia smaku. Za to zaburzenie odpowiedzialne są zmiany stężeń hormonów. Kobiety mogą przestać lubić pokarmy i napoje, które do tej pory lubiły. Często przytaczanym przykładem jest niechęć do kawy. Mogą też nagle chcieć zjeść pokarm, który zwykle nie jadły.

Mieszana reakcja na ciążę

Wiele par zauważa występowanie mieszanych uczuć w momencie, gdy kobieta jest w ciąży. Podczas pierwszego trymestru para zaczyna oswajać się z myślą i przygotowywać do bycia rodzicami. Zaczynają się uczyć jak dokonywać kompromisów w zakresie ich wolności osobistej i jak rozszerzyć przyjaźń, aby włączyć w to potrzeby trzeciej osoby, która z czasem może sprawić, że matka lub ojciec staną się zazdrośni, poczują się wyłączeni i pomijani. Wiele kobiet uwielbia uczucie pełnego szczęścia z rozwijającym się w niej dzieckiem. Nie rzadko kobiety są upojone szczęściem i pełne entuzjazmu, kiedy indziej czuja się przygnębione i niepewne . Często za takie zmiany w ustroju w czasie ciąży odpowiedzialne są zmiany stężeń hormonów.

Czytaj również:  Połóg

Lęki i obawy kobiet

Niektóre kobiety w pierwszym trymestrze odnoszą wrażenie, że ich ciało zostało zaatakowane i tracą nad nim kontrolę. Innym przeszkadza zmieniający się wygląd ciała i niepokoją się, że ich partnerzy nie będą ich już pożądać. wiele kobiet przez pierwsze trzy miesiące utrzymuje ciążę w tajemnicy, ponieważ ciąża nie była planowana, nie chcą by rodzina, przyjaciele, czy pracodawcy wiedzieli o ich stanie, lub obawiają się poronienia. Kobiety we wczesnej ciąży kontynuują więc dotychczasowe codzienne zadania, takie jak dojazd do pracy, mimo, że czuja się wyczerpane  i mają mdłości. Dla ciężarnych, które już mają dzieci , opieka nad nimi w pierwszym trymestrze ciąży jest szczególnie męcząca.

Poronienia

Do większości poronień dochodzi w pierwszych 12 tygodniach ciąży. Poronienie może być wstrząsającym doświadczeniem dla pary, która rozpacza po utracie dziecka, oraz dla nich samych jako rodziców.

Nieplanowana ciąża

Nieplanowane ciąże zdarzają się często. W wielkiej Brytanii w przybliżeniu jedna z trzech ciąż jest jest nieplanowana i jedna z trzech kobiet dokonała aborcji w okresie swojego życia. nieplanowane ciąży stawiają pary przed praktycznym problemem, który muszą szybko rozwiązać. Nawet pary, które wiedzą czego chcą najprawdopodobniej czują się winne i boja się konsekwencji.

Aborcja nadal jest tematem tabu. Kobiety, które dokonały przerwania ciąży mogą rozpaczać z powodu utraconej możliwości macierzyństwa i utraty dziecka . Kobieta może również fantazjować jakie byłoby jej dziecko. Dla wielu par nieoczekiwana ciąża może się jednak okazać błogosławieństwem, pomagając im w podjęciu trudnej decyzji, kiedy założyć rodzinę.

Wpływ na ojców

Zbyt często w pierwszym trymestrze ciąży partnerzy mężczyźni idą w zapomnienie. Przyszli ojcowie muszą przyzwyczaić się do myśli ojcostwa. Niektórzy boją się , że ich dochody są niewystarczające, aby zapewnić godziwe życie powiększającej się rodzinie. Inni wyłączają się z zaistniałej sytuacji, ponieważ czuja, że nic nie mogą zrobić ani pomóc. U niektórych mężczyzn, w momencie, gdy ich partnerka jest w ciąży, występuje wiele dolegliwości fizycznych, takich jak wymioty, zgaga, zmęczenie, bóle pleców i przyrost masy ciała. Uważa się, że ich podłożem są konflikty emocjonalne nieuchronnie zbliżającego się ojcostwa. Dotyczy to nie tylko ojców, którzy powinni przystosować się do ciąży. Również dziadkowie mogą potrzebować czasu, aby oswoić się z myślą, że wchodzą w nową fazę życia.

Czytaj również:  Codzienny tryb życia ciężarnej

Fot. Pixabay.com

Polecane

plaski brzuch

Trening i dieta na płaski brzuch

Płaski i wyrzeźbiony brzuch to efekt regularnych ćwiczeń i przestrzegania…

Czytaj więcej
Skrobia modyfikowana

Skrobia modyfikowana – groźna czy nie?

Złowieszczo brzmiąca nazwa wystarczy by wystraszyć niejednego śmiałka, skrobia modyfikowana…

Czytaj więcej
Jesienne odchudzanie

Jesienne odchudzanie

Co prawda mamy dopiero jesień, lecz wiele pań to właśnie…

Czytaj więcej
dieta MIND

Dieta Mind, czyli wspierająca pracę mózgu

Dieta MIND to styl odżywiania, który ma przede wszystkim pełnić…

Czytaj więcej
Makaron - jaki wybrać

Makaron ze sklepu czy domowy – jaki wybrać?

Polacy pokochali makarony – często przyrządzamy klasyczne potrawy włoskie, ale…

Czytaj więcej