Tryb życia ciężarnej

Ruch na świeżym powietrzu powinien trwać 2-3 godziny dziennie, sen 9 godzin. Po posiłku wskazane jest  półgodzinne leżenie w ubraniu rozluźnionym, z nogami uniesionymi wyżej od reszty ciała. Do pracy zaleca się raczej chodzić, nie jeździć.

Najlepszą formą ćwiczeń jest spacer do pierwszego zmęczenia. Lekkiej gimnastyki uprawianej przed ciążą można nie przerywać , poza tym, każdej ciężarnej należy zalecić ćwiczenia  mające na celu wzmocnienie mięśni brzucha i przepony, miednicy mniejszej oraz mięśni piersiowych. Pamiętać jednak należy, że gwałtowne ruchy czy ćwiczenia prowadzące do podwyższenia ćwiczenia tętniczego lub zastoju w obrębie miednicy mniejszej mogą spowodować zaburzenia w krążeniu maciczno łożyskowym. Większość ćwiczeń powinna być wykonywana w pozycji leżącej. W całym zachowaniu się ciężarnej musi obowiązywać zasada, że należy chronić  krążenie maciczno – łożyskowe, aby unikać zaburzeń powstałych na skutek  wahania w ciśnieniu krwi lub zastoju.
Jeśli chodzi o podróżowanie , należy stosować daleko posuniętą ostrożność. Podróże powinny być właściwie zakazane, gdyż mogą w nich powstawać zmienne i niespodziewane sytuacje, a więc i urazy psychiczne, czy fizyczne  powodujące zaburzenia w krążeniu łożyskowym, doprowadzające do skurczów macicy, przedwczesnego porodu lub do odklejania się łożyska oraz zgonu płodu. Jeżeli ciężarna musi podróżować , powinna udać się do lekarza , który zaleci jej odpowiednie leki w celu zmniejszenia zagrożenia płodu. Wybierać należy środek lokomocyjny najmniej męczący, taki, który powoduje jak najmniej wstrząsów:

  • samolot,
  • pociąg,
  • duży samochód.

Bezwzględnie przeciwwskazana jest jazda rowerem, motocyklem i źle resorowanym małym samochodem. W żadnym wypadku kobieta w ciąży nie może dźwigać ciężarów, ani biegać , w następstwie może dojść do częściowego lub całkowitego odklejenia łożyska. Powinna również unikać dłuższego siedzenia doprowadzającego do zastoju w obrębie miednicy mniejszej. Po dwóch godzinach siedzenia bez ruchu następuje u ciężarnej zasinienie nóg:odczuwa również gwałtowne ruchy płodu, będące wyrazem jego niedotlenienia , a nie jak się powszechnie uważa  – jego temperamentu. Po godzinnym siedzeniu lub staniu wskazana jest więc zmiana pozycji, krótki spacer lub leżenie na boku przez 10 minut.

Czytaj również:  Zapłodnienie

Fot. Pixabay.com

Polecane

Przed zajściem w ciążę - poradnik

Poradnik przed zajściem w ciążę

Gwarancja uzyskania zdrowego potomstwa jest dobry stan zdrowia obojga rodziców,…

Czytaj więcej
Nastawienie do żywności

Nastawienie do żywności wpływa na sytość po jedzeniu!

Badania opublikowane w czasopiśmie naukowym „Health Psychology” wykazały, że nastawienie…

Czytaj więcej
Najgrubsza kobieta

Najgrubsza kobieta świata!

Susanne Eman – gigantyczna matka pochłania ponad 20 000 kcal…

Czytaj więcej
Ekologiczne życie

5 zasad ekologicznego życia

Życie w zgodzie z naturą wcale nie jest takie trudne…

Czytaj więcej
Słodki cukier

Czy każdy cukier jest słodki?

Węglowodany zwane inaczej cukrami spotykamy w świecie żywności na każdym…

Czytaj więcej