pomoc psychoterapii indywidualnej

Psychoterapia to jedna z metod leczenia zaburzeń, schorzeń i nieprawidłowości psychiki. W zależności od problemu stosuje się różne metody psychoterapii – terapeuta pracuje w różnych nurtach. 

Podróż w głąb człowieka

Psychoterapia to metoda leczenia zaburzeń psychiki, ale nie tylko. Wiele osób korzysta z niej dla poprawy natury psychicznej, rozwoju osobistego, lepszych interakcji z ludźmi czy zwiększania potencjału. Psychoterapia może przyczynić się do zmiany zdania, szerszenie sposobu myślenia, spojrzenia na problem z innej perspektywy czy na umiejętność radzenia sobie ze stresem i silnymi emocjami.

Rola wspierająca psychoterapii 

Osoba, która decyduje się na psychoterapię nie musi doświadczać zaburzeń psychicznych. Psychoterapia pełni funkcję uleczającą i wspierającą – pomaga wykorzystywać potencjał, który jest w człowieku. Coraz częściej powodem rozpoczęcia terapii jest potrzeba poradzenia sobie z emocjami, chęć rozwoju, poprawienia jakości swojego życia emocjonalnego lub związku. Psychoterapia może m.in. dodać pewności siebie, otworzyć człowieka i poprawić jego komunikację z innymi ludźmi czy dodać motywacji do zmiany swojego życia – np. zawodowego. 

Wybrane metody psychoterapii

Do najpopularniejszych metod zalicza się terapię humanistyczną, psychodynamiczną, poznawczo-behawioralną, Gestalt czy terapię skoncentrowaną na rozwiązaniach. Łączy je wspólny element – bezpośredni kontakt psychoterapeuty z pacjentem. Oto główne założenia wybranych nurtów – warto wiedzieć, co je wyróżnia i na czym polegają.

Terapia psychodynamiczna. Za tym nurtem stoi teoria psychoanalizy. Zgodnie z tym podejściem problemy mają podłoże w nieuświadomionych wewnętrznych mechanizmach. Ważne są też czynniki genetyczne. Analiza potrzeb i popędów i konfliktów psychologicznych może pomóc. Terapia w nurcie psychodynamicznym jest długoterminowa. 

Terapia poznawczo-behawioralna. Nurt ten skupia się na związku między przekonaniami, zachowaniem i emocjami. Bazuje na psychologii poznawczej oraz teorii uczenia się. Zakłada, że poprzez zmianę sposobu myślenia można wpłynąć na poznawcze i behawioralne zachowania człowieka. Jej celem jest rozpoznawanie, zrozumienie i modyfikowanie błędnych przekonań.

Czytaj również:  Metabolizm pod kontrolą

Terapia psychoanalityczna. Według niego istotą problemów są procesy psychiczne, których źródła szuka się w materiale nieuświadomionym. Psychoterapia analityczna może pomóc leczyć pacjentów z zaburzeniami depresyjnymi, lękowymi czy obsesyjnymi. Wymaga długoterminowej pracy nad sobą.

Jak wygląda psychoterapia?

Osoby rozważające psychoterapię na początku mają wiele wątpliwości. Pierwszy krok jest trudny i ważny, a początek pracy nad sobą bywa jednym z trudniejszych momentów w życiu. Psychoterapia to zbiór metod leczenia zaburzeń i problemów natury psychicznej. To jeden z najskuteczniejszych sposobów pracy nad sobą, dlatego promocja psychoterapii jest tak ważna.

Polega na kontakcie lekarza z pacjentem – bezpośrednim albo online. Długość terapii zależy od problemu, pacjenta i metody. Obejmuje cykl spotkań. W trudnych zaburzeniach psychoterapię łączy się z leczeniem farmakologicznym – leki przepisuje psychiatra. 

KwK, f: cvpericias / pixabay

Polecane

Leki a słońce

Leki a słońce

Nie samo słońce bywa przyczyną schorzeń skóry. Niektóre leki oraz…

Czytaj więcej
Problemy kobiet

Jestem nie tylko gruba, jestem też i stara!

Podobnie do rozmowy o byciu grubym, rozmowa o byciu starym…

Czytaj więcej
sport na jesień

Aktywność fizyczna jesienią – sposób na dobry nastrój!

Jesienią wiele osób porzuca bieganie czy jazdę na rowerze i…

Czytaj więcej
Grzybicze zapalenie paznokci

Grzybicze zapalenie paznokci

Grzybicze zapalenie paznokci z reguły wywołują dermofity. Znacznie częściej atakują …

Czytaj więcej
Witamina C

Witamina C wyleczy przeziębienie?

Kwas askorbinowy, nazywany potocznie witaminą C jest niezbędnym składnikiem diety…

Czytaj więcej