Pocenie się

Gruczołów potowych są miliony. Znajdują si e na prawie każdym centymetrze kwadratowym skóry. Wydzielając pot, chronią od przegrzania . Pot składa się z 99% z wody z dodatkiem odrobiny soli. Woda szybko paruje dzięki czemu  chłodzi ciało. Sól zawarta w pocie wyciąga z organizmu jeszcze więcej wody.

W okresie dojrzewania zwiększa się produkcja gruczołów potowych, uaktywniają się po raz pierwszy te z nich, te które znajdują się pod pachami i w okolicy narządów płciowych. To znaczy, że pocisz się więcej w wielu miejscach. Może zauważyłaś , że kiedy ćwiczysz poci ci się czoło, górna warga, kark i klatka piersiowa. Strach lubi niepokój powoduje, przeważnie, że pocą się pachy, dłonie i podeszwy stóp.

Dzieje się to nawet gdy nie odczuwasz strachu ani nie masz zmartwień. W tych okolicach potowych jest bowiem więcej gruczołów potowych niż w innych partiach ciała. W okresie dojrzewania zmienia się także zapach ciała. Sam pot nie wydziela nieprzyjemnej woni. Jest prawie bezwonny. Dopiero bakterie żyjące na skórze rozkładają pot i to powoduje nieprzyjemny zapach.

Bakteriom odpowiada szczególnie pot wydzielający się pod pachami i w okolicach narządów płciowych, czyli tam, gdzie gruczoły potowe zaczynają działać, gdy dojrzewasz. Nieprzyjemna woń ciała pochodzi głównie spod pach. Tamtejsze gruczoły oraz ciepło stwarzają warunki wymarzone dla bakterii. Pot nabiera niedobrego zapachu, dopiero po jakimś czasie , gdy bakterie mają czas wkroczyć do akcji.

Jak sobie radzić

Zmiana zapachu ciała i wzmożone pocenie  się w okresie dojrzewania to zjawisko zdrowe i naturalne. W niektórych młodych ludziach budzi to jednak niepokój. Nie ma się czemu dziwić. Pocenie to proces korzystny dla organizmu. Zapobiega przegrzaniu się ciała. W ten sposób organizm pozbywa się także produktów przemiany materii. Nie ma jednak powodu żeby wydzielać zapach, nawet, gdy bardzo się pocisz. Wcale nie tak trudno zachować czystość i świeży zapach.

Czytaj również:  Idealny makijaż do ust - sprawdzone sposoby

Oto kilka wskazówek

  • Kąp się regularnie, codzienne mycie spłukuje bakterie powodujące niemiły zapach. Szczególnie należy dbać o mycie pod pachami i w okolicach sromu.
  • Myjąc się pod pachami, używaj mydła , jak wykazały badania hamuje rozwój bakterii nawet przez 16 godzin.
  • Noś czystą odzież, bakterie o których mowa mogą przetrwać na odzieży
  • Moś przewiewna odzież, jeśli masz skłonność do pocenia się, używaj bielizny z czystej bawełny. Bawełna lepiej wchłania i przepuszcza powietrze, dzięki czemu pot się nie gromadzi.

Jeśli krępuje cię zapach albo obfite pocenie się pod pachami , sięgnij po dezodorant lub antyperspirant. Wiele dezodorantów maskuje woń potu własnym zapachem . Niektóre zabijają bakterie powodujące przykrą woń. Antyperspiranty  hamują wydzielanie potu. Większość dezodorantów  zawiera także antyperspiranty.

Dezodoranty intymne

W drogeriach można dostać dezodoranty w sprayu do higieny intymnej dla kobiet. Nie polecamy ich stosowania . Czasami wywołują podrażnienia . Poza tym srom nie powinien wydzielać nieprzyjemnej woni . Jej obecność świadczy o zakażeniu . W cale nie tak trudno utrzymać świeży zapach. Trzeba się tylko codziennie podmywać świeżą woda i mydłem i nosić czyste bawełniane majtki. Nieprzyjemna woń sromu może być objawem zakażenia. Nie należy wtedy  stosować dezodorantów, tylko zgłosić się do ginekologa.

Antyperspiranty zawierają pewną postać związków glinu. Zdaniem niektórych specjalistów, jeśli dostanie się nawet niewielka ilość tego pierwiastka do organizmu, ma to niekorzystne dla zdrowia działanie. Jeśli masz wątpliwości używaj dezodorantu niezawierającego glin, a jeżeli uważasz, że potrzebny ci jest antyperspirant, znajdź taki, w którego skład wchodzi buforowany siarczan glinu, nieprzenikający do ciała poza powierzchnię skóry.

Fot. Pixabay.com

Polecane

Anoreksja

Anoreksja

Anoreksja dotyczy przede wszystkim kobiet. Jednak statystyki pokazują, że zaburzenie…

Czytaj więcej
Salmonella - choroba brudnych rąk

Jakie są objawy Salmonelli?

Salmonella wywoływana jest głównie przez bakterie znajdujące się w mięsie,…

Czytaj więcej
Praca z laptopem a kręgosłup

Uważaj na kręgosłup pracując z laptopem

Postęp technologiczny sprawił, że komputer stał się narzędziem naszej pracy.…

Czytaj więcej
Sposoby na pielęgnację cery tłustej

5 sposobów na pielęgnację cery tłustej

Tłusta cera to najczęściej problem nastolatek i młodych kobiet, zdarza…

Czytaj więcej
Jak utrzymać opaleniznę

Jak utrzymać wakacyjną opaleniznę? – 4 wskazówki

Złocista, opalona skóra jest tak piękna, że chciałoby się utrzymać…

Czytaj więcej