przebarwienia na twarzy

Przebarwienia to jeden z najpopularniejszych problemów skóry. Podpowiadamy, jak je rozjaśnić i wyrównać koloryt skóry.

Przebarwienia to nagromadzenie dużej ilości melaniny w jednym miejscu. Zwykle powodem jest silne nasłonecznienie, ew. zaburzenia hormonalne lub czynniki genetyczne.

Jak rozjaśnić przebarwienia – metody wykorzystywane w salonie kosmetycznym

Można uzyskać świetne efekty zniwelowania przebarwień na stałe, stosując:

  • laseroterapię – jest to najskuteczniejsza metoda na przebarwienia, można trwale rozjaśnić skórę;
  • mezoterapię igłową – to kolejny polecany zabieg rozjaśniający różne przebarwienia. Substancje nie zatrzymują się na naskórku, trafiają w głębsze warstwy skóry.

Domowe sposoby na przebarwienia

Weź pod uwagę, że sposoby domowe na rozjaśnianie przebarwień nie będą skuteczne w takim stopniu jak te stosowane w salonie kosmetycznym. Mogą jednak być stosowane jako uzupełnienie i trzeba pamiętać, że kluczowa jest wtedy systematyczność.

Aspiryna zawiera kwas salicylowy, dlatego może zmniejszyć przebarwienia. Nie należy z nią jednak eksperymentować, głównie przy skórze wrażliwej i naczynkowej, bo jest to środek mocny. Możesz też stosować peeling, który nie rozjaśni przebarwień od wewnątrz, ale wspomoże zabiegi laserem.

Dodatkowo polecana jest soda oczyszczona – można jej użyć właśnie jako peelingu przed aplikowaniem kosmetyków, bo ma funkcje złuszczające. Poza tym soda ma działanie normalizujące, wygładzające i zwężające rozszerzone pory. Antybakteryjnie i złuszczająco działa też olejek herbaciany. Także papaja i ananas rozjaśniają przebarwienia, a aloes dodatkowo łagodzi stany zapalne i nawilża.

Sok z ogórka ma właściwości rozjaśniające, a także łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia. Można go pokroić w plasterki lub zetrzeć na tarce i położyć na twarzy na ok. 20 minut. Powszechnie stosowanym sposobem jest też sok z cytryny – to zarazem jeden z najskuteczniejszych domowych sposobów na rozjaśnienie skóry. Sok z cytryny redukuje przebarwienia i złuszcza naskórek. Jednak nie jest polecany do skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień.

Czytaj również:  Trenujemy mięśnie dna miednicy

fot. Pexels / Pixabay