haluksy

Haluksy są wyjątkowo nieestetyczne. Można je leczyć m.in. za pomocą niesterydowych leków zapalnych, ale są też polecane domowe sposoby.

Co to są haluksy i jakie są ich przyczyny?

Haluksy to schorzenie w obrębie stóp, to tzw. paluch koślawy. Jego nazwa pochodzi od łacińskiej nazwy pierwszego palca stopy, czyli palucha. Haluksy mogą powstać z różnych powodów. Często przyczyną są czynniki genetyczne.

Mogą też powstać z powodu noszenia za małych, ciasnych i niewygodnych butów – np. z wąskimi noskami. Wtedy paluch ustawia się w sposób nieprawidłowy, w kierunku innych palców. Wśród przyczyn wymienia się też otyłość, taniec w balecie czy pracę w pozycji stojącej. W efekcie może dojść także do zmiany ustawienia kości śródstopia. Na szczęście są skuteczne sposoby ich leczenia, które mogą przynieść ulgę.

Czy haluksy bolą?

Najbardziej uciążliwym objawem haluksów jest ból. Poza tym są przyczyną wielu nieprzyjemnych dolegliwości – utrudniają chodzenie i normalne funkcjonowanie, a nawet mogą doprowadzić do deformacji stopy.

Haluksy wyglądają bardzo nieestetycznie, ale w wyniku rozwoju stanu zapalnego w obrębie zniekształconego stawu pojawia się dodatkowo ból. Ze względu na ucisk w przedniej części stopy dochodzi do podrażnienia zakończeń bólowych. Ich najbardziej uciążliwym objawem jest ból. Zdarza się, że dolegliwości bólowe utrudniają codzienne funkcjonowanie i chodzenie.

Sposoby na haluksy

Kluczowa jest eliminacja czynników ryzyka – zadbanie o wagę, wprowadzenie aktywności fizycznej, wybieranie wygodnego obuwia i pozbycie się butów ciasnych, z wąskimi noskami. Jeśli haluksy nie są jeszcze duże, zwykle wystarczające jest leczenie zachowawcze – m.in. stosowanie ortez oraz zabiegi fizjoterapeutyczne. Bardzo polecane są też wkładki ortopedyczne.

Czytaj również:  Gdy hormony tarczycy wymykają się spod kontroli

Większości przypadków można zaradzić, zmieniając buty na parę dopasowaną, wygodną, która nie uciska palców. Ortopeda udzieli wskazówek i doradzi, jakie buty będą odpowiednie.

W zaawansowanych przypadkach konieczne jest leczenie operacyjne. Sprawdza się nacięcie kości śródstopia wraz z jej przesunięciem w kierunku bocznym, skośne przecięcie kości i zespolenie jej śrubami lub wycięcie fragmentu kości. Operacja może skorygować zniekształcenie stopy i uwolnić od bólu. Po zabiegu konieczna jest rehabilitacja oraz zmiana nawyków i obuwia.

Domowe sposoby na haluksy

Na wczesnym etapie można też wypróbować domowe sposoby – pomocne są m.in. masaże, bo przyczyniają się do redukcji bólu haluksów. Polecana jest też jodyna. Należy wymieszać 1 łyżkę płynu z dwiema tabletkami aspiryny i miksturę nanieść na kompres, a następnie założyć go na stopę. Jodyna ma działanie przeciwzapalne. Można też przyrządzić napój z wody i liści laurowych, wypróbować kąpiele z solą oraz maści dostępne w aptekach. Mają one za zadanie zmiękczyć skórę i zmniejszyć ból i objawy zapalenia.

fot. moniquayle / Pixabay

Polecane

papryki w różnych koloroach

Psychodietetyka – Jak emocje wpływają na nasze nawyki żywieniowe

Wszyscy znamy powiedzenie "Jesteś tym, co jesz", ale czy zastanawialiśmy…

Czytaj więcej
butelki z alkoholem w misce z lodem

Terapia uzależnień Wrocław – Rola zwierząt w procesie leczenia i rehabilitacji

W Wrocławiu, podobnie jak w wielu innych miejscach na świecie,…

Czytaj więcej
Zadbany biust

Zadbany biust

Jak dbać o biust w dojrzałym wieku Na piękno kobiecych…

Czytaj więcej
Śniadanie podstawa dnia

Śniadanie – podstawa dnia

Powinno być energetyczne i rozgrzewające – oto idealne śniadanie! Polecamy…

Czytaj więcej
mróz na szybie

Sekrety pięknej skóry odkryte dzięki krioterapii

Krioterapia, korzystając z mocy niskich temperatur, staje się coraz popularniejszym…

Czytaj więcej