haluksy

Haluksy są wyjątkowo nieestetyczne. Można je leczyć m.in. za pomocą niesterydowych leków zapalnych, ale są też polecane domowe sposoby.

Co to są haluksy i jakie są ich przyczyny?

Haluksy to schorzenie w obrębie stóp, to tzw. paluch koślawy. Jego nazwa pochodzi od łacińskiej nazwy pierwszego palca stopy, czyli palucha. Haluksy mogą powstać z różnych powodów. Często przyczyną są czynniki genetyczne.

Mogą też powstać z powodu noszenia za małych, ciasnych i niewygodnych butów – np. z wąskimi noskami. Wtedy paluch ustawia się w sposób nieprawidłowy, w kierunku innych palców. Wśród przyczyn wymienia się też otyłość, taniec w balecie czy pracę w pozycji stojącej. W efekcie może dojść także do zmiany ustawienia kości śródstopia. Na szczęście są skuteczne sposoby ich leczenia, które mogą przynieść ulgę.

Czy haluksy bolą?

Najbardziej uciążliwym objawem haluksów jest ból. Poza tym są przyczyną wielu nieprzyjemnych dolegliwości – utrudniają chodzenie i normalne funkcjonowanie, a nawet mogą doprowadzić do deformacji stopy.

Haluksy wyglądają bardzo nieestetycznie, ale w wyniku rozwoju stanu zapalnego w obrębie zniekształconego stawu pojawia się dodatkowo ból. Ze względu na ucisk w przedniej części stopy dochodzi do podrażnienia zakończeń bólowych. Ich najbardziej uciążliwym objawem jest ból. Zdarza się, że dolegliwości bólowe utrudniają codzienne funkcjonowanie i chodzenie.

Sposoby na haluksy

Kluczowa jest eliminacja czynników ryzyka – zadbanie o wagę, wprowadzenie aktywności fizycznej, wybieranie wygodnego obuwia i pozbycie się butów ciasnych, z wąskimi noskami. Jeśli haluksy nie są jeszcze duże, zwykle wystarczające jest leczenie zachowawcze – m.in. stosowanie ortez oraz zabiegi fizjoterapeutyczne. Bardzo polecane są też wkładki ortopedyczne.

Większości przypadków można zaradzić, zmieniając buty na parę dopasowaną, wygodną, która nie uciska palców. Ortopeda udzieli wskazówek i doradzi, jakie buty będą odpowiednie.

Czytaj również:  Grzybica stóp

W zaawansowanych przypadkach konieczne jest leczenie operacyjne. Sprawdza się nacięcie kości śródstopia wraz z jej przesunięciem w kierunku bocznym, skośne przecięcie kości i zespolenie jej śrubami lub wycięcie fragmentu kości. Operacja może skorygować zniekształcenie stopy i uwolnić od bólu. Po zabiegu konieczna jest rehabilitacja oraz zmiana nawyków i obuwia.

Domowe sposoby na haluksy

Na wczesnym etapie można też wypróbować domowe sposoby – pomocne są m.in. masaże, bo przyczyniają się do redukcji bólu haluksów. Polecana jest też jodyna. Należy wymieszać 1 łyżkę płynu z dwiema tabletkami aspiryny i miksturę nanieść na kompres, a następnie założyć go na stopę. Jodyna ma działanie przeciwzapalne. Można też przyrządzić napój z wody i liści laurowych, wypróbować kąpiele z solą oraz maści dostępne w aptekach. Mają one za zadanie zmiękczyć skórę i zmniejszyć ból i objawy zapalenia.

fot. moniquayle / Pixabay

Polecane

Ochrona oczu

Ochrona oczu

Napisano o nich całe tomy - wierszem i prozą. Zwierciadło…

Czytaj więcej
drogeria

Jaki makijaż do pracy? – praktyczne wskazówki

W każdej pracy obowiązuje określony dress – code. Dotyczy on…

Czytaj więcej
Opalanie - niebezpieczne zmiany na skórze

Niebezpieczne zmiany po opalaniu

Nie zawsze można całkowicie uniknąć promieniowania słonecznego. Dlatego bardzo istotne…

Czytaj więcej
Transport w warunkach chłodniczych

Transport chłodniczy pozwala zachować świeżość produktów

Zanim produkty trafią na sklepowe półki muszą pokonać długą drogę,…

Czytaj więcej
Czas na herbatkę

Czas na herbatkę: chińskie i europejskie parzenie herbaty

Dzisiejsze czasy są bardzo szybkie, zatem nasze picie herbaty często…

Czytaj więcej