haluksy

Haluksy są wyjątkowo nieestetyczne. Można je leczyć m.in. za pomocą niesterydowych leków zapalnych, ale są też polecane domowe sposoby.

Co to są haluksy i jakie są ich przyczyny?

Haluksy to schorzenie w obrębie stóp, to tzw. paluch koślawy. Jego nazwa pochodzi od łacińskiej nazwy pierwszego palca stopy, czyli palucha. Haluksy mogą powstać z różnych powodów. Często przyczyną są czynniki genetyczne.

Mogą też powstać z powodu noszenia za małych, ciasnych i niewygodnych butów – np. z wąskimi noskami. Wtedy paluch ustawia się w sposób nieprawidłowy, w kierunku innych palców. Wśród przyczyn wymienia się też otyłość, taniec w balecie czy pracę w pozycji stojącej. W efekcie może dojść także do zmiany ustawienia kości śródstopia. Na szczęście są skuteczne sposoby ich leczenia, które mogą przynieść ulgę.

Czy haluksy bolą?

Najbardziej uciążliwym objawem haluksów jest ból. Poza tym są przyczyną wielu nieprzyjemnych dolegliwości – utrudniają chodzenie i normalne funkcjonowanie, a nawet mogą doprowadzić do deformacji stopy.

Haluksy wyglądają bardzo nieestetycznie, ale w wyniku rozwoju stanu zapalnego w obrębie zniekształconego stawu pojawia się dodatkowo ból. Ze względu na ucisk w przedniej części stopy dochodzi do podrażnienia zakończeń bólowych. Ich najbardziej uciążliwym objawem jest ból. Zdarza się, że dolegliwości bólowe utrudniają codzienne funkcjonowanie i chodzenie.

Sposoby na haluksy

Kluczowa jest eliminacja czynników ryzyka – zadbanie o wagę, wprowadzenie aktywności fizycznej, wybieranie wygodnego obuwia i pozbycie się butów ciasnych, z wąskimi noskami. Jeśli haluksy nie są jeszcze duże, zwykle wystarczające jest leczenie zachowawcze – m.in. stosowanie ortez oraz zabiegi fizjoterapeutyczne. Bardzo polecane są też wkładki ortopedyczne.

Czytaj również:  Badania kobiet

Większości przypadków można zaradzić, zmieniając buty na parę dopasowaną, wygodną, która nie uciska palców. Ortopeda udzieli wskazówek i doradzi, jakie buty będą odpowiednie.

W zaawansowanych przypadkach konieczne jest leczenie operacyjne. Sprawdza się nacięcie kości śródstopia wraz z jej przesunięciem w kierunku bocznym, skośne przecięcie kości i zespolenie jej śrubami lub wycięcie fragmentu kości. Operacja może skorygować zniekształcenie stopy i uwolnić od bólu. Po zabiegu konieczna jest rehabilitacja oraz zmiana nawyków i obuwia.

Domowe sposoby na haluksy

Na wczesnym etapie można też wypróbować domowe sposoby – pomocne są m.in. masaże, bo przyczyniają się do redukcji bólu haluksów. Polecana jest też jodyna. Należy wymieszać 1 łyżkę płynu z dwiema tabletkami aspiryny i miksturę nanieść na kompres, a następnie założyć go na stopę. Jodyna ma działanie przeciwzapalne. Można też przyrządzić napój z wody i liści laurowych, wypróbować kąpiele z solą oraz maści dostępne w aptekach. Mają one za zadanie zmiękczyć skórę i zmniejszyć ból i objawy zapalenia.

fot. moniquayle / Pixabay

Polecane

Prawidłowo pomalowane rzęsy

Prawidłowa technika malowania rzęs – porady

Wbrew pozorom, malowanie rzęs wcale nie jest takie proste. Tylko…

Czytaj więcej
Moda Haute Couture

Haute couture – moda z najwyższej półki

Haute couture – tym słowem francuskiego pochodzenia określa się wysokie,…

Czytaj więcej
Słodzona kawa

Słodzona kawa poprawia pamięć

Dobra wiadomość dla osób, które nie potrafią odmówić sobie kawy…

Czytaj więcej
Modne upięcie włosów

Modne i proste upięcie włosów – palma, kokardka, banan

Palma Wielu z nas „palma” kojarzy się z pewnością z…

Czytaj więcej
wazektomia

Na czym polega wazektomia?

Wazektomia to najskuteczniejsza metoda antykoncepcji męskiej. Wyjaśniamy, na czym polega…

Czytaj więcej