morfologia niedokrwistość

Wyjaśniamy, co oznacza wskaźnik MCV w morfologii krwi i w jaki sposób interpretować wyniki badania.

Co to jest MCV w morfologii krwi?

Badanie morfologii krwi to popularne i najbardziej podstawowe badanie profilaktyczne w celu kontroli stanu zdrowia. Wykonuje się je na czczo. Jednym z parametrów ocenianych w tym badaniu jest MCV, czyli średnia objętość erytrocytu. To ważny parametr w diagnostyce niedokrwistości, który umożliwia lekarzowi znalezienie przyczyny niedokrwistości.

Jaki jest prawidłowy poziom średniej objętości erytrocytu? (MCV)

Prawidłowe wartości MCV powinny być w przedziale 80-95 fl. Niskie wartości MCV występują w niedokwistości mikrocytarnej. Charakterystyczne jest wtedy zmniejszenie stężenia hemoglobiny (Hb), hematokrytu (Ht) i niższa liczba erytrocytów we krwi.

Zbadaj poziom żelaza i uzupełnij ew. niedobory

Zwykle przyczyną anemii (niedokrwistości) jest niedobór żelaza. Stanowi on podstawowy składnik hemoglobiny. Można go łatwo uzupełnić poprzez dietę (wątróbka, soczewica i inne warzywa strączkowe, suszone figi, kasza gryczana, warzywa zielone liściaste jak szpinak czy jarmuż, natka pietruszki itd.) lub suplementy, ale konieczna jest konsultacja lekarza.

Do innych przyczyn obniżonego MCV zaliczamy m.in. odwodnienie hipertoniczne, talasemię, przewodnienie hipertoniczne, utajone lub jawne krwawienia (jak m.in. obfite miesiączki, krwawienia z dróg rodnych, dróg moczowych itd.) czy też niedokrwistość w przebiegu chorób przewlekłych.

fot. kaboompics / Pixabay