Zmarszczki

Z wiekiem skóra starzeje się, traci sprężystość i jędrność. Naukowcy od lat pracują  nad wynalezieniem eliksiru młodości, który powstrzymałby ten proces, chociaż wydaje się , że walcząc z upływem czasu , jesteśmy na z góry straconej pozycji, a jednak jest nadzieja, która nazywa się kolagenem.

Kolagen ma bezpośredni wpływ na wygląd skóry. Gdy jesteśmy młodzi  to wpływa na rozrost skóry , jej rozciąganie i sprężystość. Zmarszczki pojawiające się w starszym wieku  pojawiają się dlatego, że zaczyna go brakować . Zatem cudowny eliksir występuje w skórze , tylko z wiekiem niestety zanika.
Kolagen to białko , które spaja elementy komórkowe, prowadząc tym samym  do formowania  z nich tkanek i narządów. Jest podstawowym białkiem tkanki łącznej , ma wysoką odporność na rozciąganie  i stanowi główny składnik m.in ścięgien. A skóra właściwa wyposażona w kolagenowe i sprężyste włókna tkanki łącznej stanowi naturalne zabezpieczenie przed urazami mechanicznymi (uderzenia, szarpnięcia). Nie bez powodu uważa się, że skóra dziecka doskonale radzi sobie z drobnymi otarciami i ranami – to właśnie wysokie stężenie kolagenu sprawia, że radzi sobie  z drobnymi otarciami i ranami i to właśnie wysokie stężenie kolagenu sprawia , ze szybko się regeneruje.

Witamina C

Dieta bogata w witaminę C wyraźnie wpływa na poprawę stanu skóry, właśnie dlatego, że ułatwia syntezę kolagenu w organizmie . Natomiast drastyczne diety odchudzające wpływają na nią negatywnie, powodując jej suchość, bladość i kruchość.
Zróżnicowana funkcja kolagenu związana jest z funkcją i miejscem jego występowania. Do tej pory opisano 20 typów kolagenu. Skóra zawiera typ I,III i V, ale najważniejsze znaczenie mA dla niej ma typ I i III . Skóra osób dorosłych zawiera  kolagen typu I – leżący głęboko w skórze . Kolagen typu III buduje głównie włókna kolagenowe u dzieci  i osób młodych, jego synteza stopniowo występuje w wieku ok. 30 lat, a potem znika..

Czytaj również:  Modne i proste upięcie włosów - palma, kokardka, banan

Osoby młode mogą nie stosować kosmetyków nawilżających, a ich skóra doskonale sobie poradzi  i sama zadba o odpowiednie nawilżenie. Jednak osoby starsze muszą jej pomóc. Ubytek kolagenu  powoduje  powstanie zmarszczek i starzenie się skóry, bo liczba składników skóry właściwej  zmniejsza się z biegiem lat. Dzieje się tak bo zanika żelopodobna  substancja  wypełniająca przestrzeń między włóknami tkanki łącznej. Ogranicza to zdolność  wiązania wody w tkance i powoduje zmniejszenie jędrności i elastyczności skóry. Właśnie ta zredukowana  jędrność jest przyczyną wiotczenia skóry. Z wiekiem zmienia się tez ułożenie włókien kolagenowych, które zanikają z reguły tylko w nieznacznym stopniu, postępuje natomiast , tzw. sieciowanie  kolagenu, czyli tworzenie  splotów poprzecznych. Co to oznacza dla skóry?

Wraz z postępowaniem procesu starzenia  kolagen staje się sztywny i kruchy, traci  także wytrzymałość. Spowodowane jest to uszkodzeniem struktury białek. Około 40 roku życia  zaczyna być zauważalna  zmniejszona gęstość  włókien kolagenowych. – Kolagen stanowi  ok. 70% suchej masy u młodej skóry, jego zawartość w skórze , w przeliczeniu na jednostkę powierzchni maleje ok. 1% z każdym rokiem życia dorosłego człowieka.

Jeśli intensywnie się opalamy możemy ten proces przyspieszyć, ale można go również spowolnić stosując odpowiednie suplementy diety i kosmetyki. Utrata elastyczności występuje inaczej u kobiet niż u mężczyzn. U kobiet włókna kolagenowe są luźniej splecione niż u mężczyzn. Sprzyja to m.in łatwości  w rozciąganiu  skóry w czasie ciąży, ale także w wyniku tycia i chudnięcia.
Skóra mężczyzn ma za to mniej włókien sprężystych i podobnie jak naskórek jest grubsza niż u kobiet.

Specjaliści uważają, ze kolagen w kremie nie uzupełni braków w skórze właściwej. Jego cząsteczki są zbyt duże  i nie przenikają przez naskórek. Może ona natomiast wyraźnie poprawić  ogólna kondycję  skóry , bo jest cennym składnikiem pielęgnacyjnym. Kremy z kolagenem działają powierzchniowo. Powodują zwiększenie  nawilżenia naskórka , a tym samym lepszy jego wygląd.

Czytaj również:  Haute couture – moda z najwyższej półki

Jednym z najnowocześniejszych składników, nad którym równie intensywnie pracują naukowcy są peptydy. Te maleńkie cząsteczki powstałe z połączenia co najmniej dwóch aminokwasów są wykorzystywane w kosmetyce jako nośniki transportujące  składniki aktywne w głąb skóry. Dzięki małym cząsteczkom związki te wnikają w skórę i tam pobudzają produkcję kolagenu i elastyny odpowiedzialnych za gładkość i jędrność skóry. Takie peptydy mogą stymulować  komórki skóry właściwej do produkcji nowych włókien kolagenu.

Kremy z kolagenem przede wszystkim powinny stosować osoby, które chcą poprawić stopień nawilżenia skóry. Także regularne  używanie lotionów, serum i balsamów zawierających kolagen wyraźnie poprawia stan skóry. Staje się ona jędrniejsza , a tym samym drobne zmarszczki wydają się mniej widoczne. Odpowiednie nawilżenie wpływa również na lepsze napięcie skóry i jej koloryt. Oczywiście same kosmetyki nie sprawią cudów warto również zadbać o prawidłowy jadłospis, zdrowy tryb życia , ewentualną suplementację.

Fot. Pixabay.com