Nieprawdiłowe położenie narządów rodnych

Utrzymanie prawidłowego położenia narządu płciowego zależy od mięśni i powięzi dna miednicy mniejszej, tkanki łącznej mied­nicy oraz więzadeł. Macica znajduje się zazwyczaj pośrodku miednicy mniejszej i w warunkach prawidłowych jest pochylona i zgięta ku przodowi.

Jest ona przemieszczalna ku przodowi i ku tyłowi w zależności od przepełnionego pęcherza moczowego i jelit. W czasie ciąży przemieszcza się ku górze i na boki. Macica może być nadmiernie zgięta ku przodowi, wyprostowana lub zgięta i przechylona ku tyłowi w kierunku kości krzyżowej — mówimy wtedy o tzw. tyłozgięciu macicy.

Dawniej do tyłozgięcia macicy przywiązywano duże znaczenie, a nawet były wykonywa­ne specjalne operacje. Obecnie zaleca się je w wyjątkowych przypadkach, szczególnie wtedy, gdy tyłozgięcie związane jest ze zrostami.

Obniżenie macicy to takie położenie, gdy szyjka nie prze­kracza wejścia do pochwy. Wypadaniem macicy czy pochwy określa się stan, w którym macica lub pochwa ukazuje się przed sromem. Z czasem wypadanie może postępować i przed sromem znajduje się cała pochwa z macicą w środku.

Zasadniczą przyczyną wypadania narządów płciowych jest niewydolność przepony miednicowej i moczowo-płciowej oraz wię­zadeł, na skutek wrodzonej słabości lub uszkodzenia poporodo­wego. Powstawaniu obniżenia i wypadaniu sprzyja ciężka praca fizyczna oraz zbyt wczesne dźwiganie  podjęte w okresie połogu. Ogólnie można powiedzieć, że  z uwagi na anatomiczną budowę kobiecą dźwiganie ciężarków sprzyja obniżeniu i opadaniu narządu rodnego. Chora zwykle odczuwa uczucie ciężaru i bólu w podbrzuszu i w okolicy kości krzyżowej, mimowolnie oddaje mocz i cierpi na zaparcia. Wypadnięty narząd rodny ulega łatwo otarciu, powstać mogą odlężyny, owrzodzenia, dołączyć się może Skażenie.
I W razie pojawienia się pierwszych objawów obniżenia się narządu  rodnego lub jego wypadania należy zgłosić się do lekarza. Obniżenie i wypadanie zasadniczo leczy się operacyjnie. W przypadkach gdy operacja jest przeciwwskazana, można założyć specjalne krążki. Można też założyć — rano w pozycji kucznej — duże tampony z waty owinięte nitką, nasączone maścią tranową. Wczesne wstawanie po porodzie, ćwiczenia gimnastyczne w połogu i niedźwiganie ciężarów mogą zapobiec tym powikłaniom.

Czytaj również:  Klaps jako metoda wychowawcza

Fot. Pixabay.com

Polecane

Dieta 1500 kalorii

Dieta 1500 kalorii

Pragniesz zrzucić kilka, a może nawet kilkanaście kilogramów, ale nie…

Czytaj więcej
Jak schudnąć raz na zawsze?

Jak schudnąć raz na zawsze?

Większość pulchnych osób ma jakąś słabość, sprawia ona, że nie…

Czytaj więcej
Manicure na Halloween

Jaki manicure na Halloween?

A może tak jakiś oryginalny manicure na Halloween? Zaszalej ze…

Czytaj więcej
Chandra czy depresja

Czy to chandra czy może depresja?

Żyjemy w ciągłym pośpiechu. Nie mamy czasu, aby zjeść, aby…

Czytaj więcej
Połóg

Połóg

Połogiem nazywamy okres po porodzie, w którym zmiany w ob­rębie…

Czytaj więcej