Mleko od krowy

Zdrowe i smaczne, takie powinno być nasze jedzenie. Takie jest jedzenie ekologiczne. Do tego jest wolne od chemii, dodatków oraz konserwantów. Dzięki temu jest smaczne i zdrowe. Dobrze by było gdyby było tanie. Tego niestety nie można o nim powiedzieć, zazwyczaj cena eko żywności przewyższa cenę sklepową żywności konwencjonalnej, a w porównaniu do cen marketów jest zawrotnie wysoka.

Jak odróżnić żywność ekologiczną od konwencjonalnej?

Czuwają nad tym różnorakie organizacje. Głównie zajmują się one certyfikacją producentów, kontrolą producentów i sposobów produkcji. Każdy produkt wyprodukowany w gospodarstwie ekologicznym powinien mieć certyfikat poświadczający jego pochodzenie. Na opakowaniu powinno się znajdować oznaczenie BIO lub ORGANIC. Produkty eko są obowiązkowo znakowane nazwą lub numerem jednostki certyfikacyjnej oraz napisem „PL – rolnictwo ekologiczne – system kontroli WE”.

Dlaczego jest tak drogo?

Odpowiedź jest prosta, gospodarstwa ekologiczne nastawione są na jakość a nie na ilość, a działalność takich gospodarstw jest również regulowana przez odpowiednie przepisy prawa – zapewnia to odpowiednio wysoką jakość produktu końcowego.

Dlaczego jest tak smacznie i zdrowo?

Do produkcji żywności ekologicznej wykorzystywane są głównie naturalne, tradycyjne metody produkcji. Nie stosuje się nawozów sztucznych i groźnej chemii. Produkty wytworzone w ten sposób różnią się również składem. Posiadają one znacznie mniej szkodliwych związków chemicznych takich jak azotany i azotyny. Są wolne od pestycydów.

Znacznie więcej zawierają za to suchej masy, witamin, między innymi C i z grupy B. Poza tym w ich składzie znajdziemy więcej związków fenolowych, niezbędnych aminokwasów egzogennych oraz cukrów. Ekologiczne produkty cechują się również większą zawartością składników mineralnych – żelaza, magnezu, fosforu, chromu, jodu, molibdenu, selenu, wapnia, boru, manganu, miedzi, potasu, sodu, wanadu i cynku.

Czytaj również:  Dieta Dukana

Warzywa z produkcji ekologicznej dzięki większej zawartości suchej masy a co za tym idzie mniejszej zawartości wody lepiej znoszą przechowywanie – są bardziej trwałe.

Badania dowodzą, że mleko i mięso z chowu ekologicznego zawiera więcej sprzężonych dienów kwasu linolenowego – CLA. Związek ten zapobiega tworzeniu się nowotworów oraz podwyższa odporność.

Fot. Pixabay.com

Polecane

Słodki cukier

Czy każdy cukier jest słodki?

Węglowodany zwane inaczej cukrami spotykamy w świecie żywności na każdym…

Czytaj więcej
rozgrzewający gulasz wołowy w ciemnej miseczce

Trzy rozgrzewające przepisy na jesienne obiady

Jesień to czas, kiedy dni stają się coraz krótsze, a…

Czytaj więcej
Opalanie - niebezpieczne zmiany na skórze

Niebezpieczne zmiany po opalaniu

Nie zawsze można całkowicie uniknąć promieniowania słonecznego. Dlatego bardzo istotne…

Czytaj więcej
Darmowe sposoby na zmęczone nogi

Sprawdzone sposoby na zmęczone nogi

Nogi służą nam wiernie w ciągu całego dnia, dźwigając ciężar…

Czytaj więcej
starsza kobieta w kurtce z wysokim kołnierzem

Opieka domowa w Niemczech: specjalność Polek

Społeczeństwo europejskie starzeje się z roku na rok. Z każdym…

Czytaj więcej