starsza kobieta w kurtce z wysokim kołnierzem

Społeczeństwo europejskie starzeje się z roku na rok. Z każdym kolejnym rokiem liczba seniorów wzrasta i to w każdym kraju. Rekordowo powiększa się również w Polsce. Z danych GUS wynika, że populacja osób powyżej 80 lat w dwie dekady przekroczyła 1,6 mln, a w 20250 roku ma liczyć 3,5 mln. Mimo to opieka domowa nad osobami starszymi w Polsce praktycznie nie istnieje. Polki i Polacy masowo świadczą ją natomiast w Niemczech. Dlaczego?

Ile polskich opiekunek seniorów pracuje w Niemczech?

Dokładnych danych, ile polskich opiekunek seniorów pracuje za Odrą, nie ma. Wynika to przede wszystkim z tego, że nadal wiele z ich świadczy swoje usługi w szarej strefie lub na czarno. Szacuje się jednak, że niemieckimi seniorami opiekuje się ok. 250 tys. polskich opiekunów. Praca dla opiekunek głównie postrzegana jest jako zajęcie dla kobiet. Najczęściej na opieka.felizajob.pl/oferty-pracy-dla-opiekunek-osob-starszych/ szukają pracy na dłużej i do Niemiec wyjeżdżają na wiele lat i tylko w czasie urlopów odwiedzają swoich bliskich nad Wisłą.

starsza osoba siedząca na ławce

Dlaczego opiekunki seniorów wybierają pracę za granicą?

Mimo że polskie społeczeństwo jest jednym z najszybciej starzejących się w Unii Europejskiej, to polskie opiekunki niechętnie podejmują zatrudnienie w naszym kraju. Brak chętnie do opieki „naszymi” seniorami wynika przede wszystkim z warunków zatrudnienia. Bardzo niewiele polskich rodzin może pozwolić sobie na legalne zatrudnienie opiekunki, a nawet jeśli zwykle proponuje pensję w wysokości płacy minimalnej. W Niemczech opiekunki seniorów otrzymują o wiele więcej. Średnie wynagrodzenie opiekunki osoby starszej w Niemczech wynosi w 2024 roku od 1750 zł do 2220 euro miesięcznie. Do tej kwoty dochodzą jeszcze dodatki i premie. Ważny jest również fakt, że opiekunka nie musi wydawać na wynajem, bo zazwyczaj mieszka w domu seniora.

Czytaj również:  Drenaż limfatyczny

Praca za granicą to jednak nie tylko szansa na wyższe wynagrodzenie, ale także rozwój. Opiekunki seniorów mają możliwość zdobycia nowych umiejętności, pracy z różnymi pacjentami o różnych potrzebach, a także poszerzenia swojej wiedzy na temat opieki zdrowotnej i społecznej w kontekście innego kraju. To z kolei może przyczynić się do podniesienia ich kwalifikacji i atrakcyjności na rynku pracy w przyszłości.  Na to przekłada się też zdobycie praktyki multikulturalnej. Poznanie nowej kultury, zwyczajów, tradycji i ludzi będzie cennym doświadczeniem osobistym i zawodowym. Praca w międzynarodowym środowisku może też pomóc w rozwinięciu umiejętności komunikacyjnych i tolerancji.
materiały partnera (wp) 12

Polecane

Żółtaczka - leki

Stop żółtaczce

Warto wiedzieć, że do zakażenia wirusem wystarczy jedna kropla zainfekowanej…

Czytaj więcej
Gdy nie tolerujesz laktozy

Gdy nie tolerujesz laktozy

Laktoza to cukier występujący w mleku, który może wywoływać dolegliwości…

Czytaj więcej
Jak dbać o kobiecą figurę

Jak dbać o sylwetkę? – 6 prostych sposobów

Nie musisz wcale katować się restrykcyjnymi dietami i męczącymi treningami,…

Czytaj więcej
Jak schudnąć po ciąży

Jak schudnąć po ciąży?

W czasie ciąży kobieta powinna przybrać na wadze średnio 11–15…

Czytaj więcej
Dieta 2000 kalorii

Dieta 2000 kalorii

Przeglądając fora internetowe czy robiąc wywiad wśród znajomych często spotykasz…

Czytaj więcej