Każda placówka medyczna musi posiadać odpowiednie wyposażenie, aby móc w bezpiecznych i komfortowych warunkach świadczyć usługi medyczne. Niewątpliwie jednym z najważniejszych elementów jest fotel zabiegowy, który spełnia szereg kluczowych funkcji. Warto zatem bliżej zaznajomić się z jego specyfiką ze względu na różne przeznaczenie.
Jakie są rodzaje foteli zabiegowych?
Fotele zabiegowe to specjalistyczne wyposażenie szpitali, przychodni, laboratoriów czy gabinetów lekarskich. Spełniają one niezwykle ważną funkcję, zapewniając komfort pacjentom, przy jednoczesnym uwzględnieniu ergonomii pracy personelu medycznego. Wykorzystywane są do przeprowadzania różnych badań bądź zabiegów przy uwzględnieniu wygody, bezpieczeństwa i sterylności warunków. W zależności od przeznaczenia fotele zabiegowe dzielą się na:
- fotele zabiegowe elektryczne;
- fotele ginekologiczne;
- fotele laryngologiczno-okulistyczne;
- fotele do dializ;
- fotele do pobierania krwi;
- fotele rehabilitacyjne;
- fotele transportowo-zabiegowe;
- wielofunkcyjne fotele zabiegowe;
- uniwersalne fotele zabiegowe.
Niezależnie od danej funkcji, każdy fotel zabiegowy musi spełniać określone parametry, jak również posiadać odpowiednie certyfikaty, poświadczające przeznaczenie medyczne.
Do jakich gabinetów w przychodni lekarskiej/szpitalu powinno się je zakupić?
Fotel zabiegowy to niezastąpione wyposażenie w placówkach medycznych. Swoje zastosowanie najczęściej znajduje w gabinetach lekarskich. Podczas badania bądź zabiegów pacjenci mogą przyjąć komfortową i optymalną dla specjalisty pozycję, dzięki czemu cała procedura medyczna przeprowadzana jest w najwłaściwszych warunkach.
Fotele zabiegowe wykorzystywane są również w chemioterapii oraz dializowaniu. Oba zabiegi są niezwykle wymagające dla pacjentów, ponadto wymuszają przyjęcie kilkugodzinnej pozycji siedzącej. W takich warunkach trzeba zapewnić maksimum komfortu osobom chorym. Zastosowanie regulacji w fotelach zabiegowych umożliwi indywidualne dostosowanie jego ułożenia do potrzeb pacjenta. Duże znaczenie mają także podłokietniki, zapewniające wygodne oparcie ręki, do której przypięta jest kroplówka.
Wielofunkcyjny fotel zabiegowy elektryczny stosowany jest zazwyczaj w chirurgii jednego dnia. Umożliwia on przeprowadzanie wszelkich zabiegów, m.in. wycięcie migdałków. Fotele zabiegowe mogą również służyć do transportu pacjentów.
Polecanym elektrycznym fotelem zabiegowym jest na przykład FoZa Surgi, z oferty U.B.M. Meble Medyczne
Jak można dostosować fotele zabiegowe do potrzeb medyków, przyjmujących w danym typie gabinetu oraz ich pacjentów?
Specyfika foteli zabiegowych dobierana jest do konkretnego zapotrzebowania. W gabinetach ginekologicznych swoje zastosowanie znajduje specjalne podparcie dla ud, aby pacjentki mogły przyjąć wygodną pozycję podczas badania. Z kolei fotele zabiegowe dedykowane do procedury laryngologicznej, wyposażone są w specjalny kształt zagłówka, który zapewnia odpowiednie podtrzymanie głowy osoby badanej, jak również optymalne jej ustawienie ze względu na przeprowadzany zabieg. Wielofunkcyjne fotele zabiegowe wykorzystywane są najczęściej w chirurgii jednego dnia. To niezwykle funkcjonalne wyposażenie, umożliwiające przeprowadzenie wszelkich procedur medycznych, z uwzględnieniem komfortu zarówno pacjentów, jak i personelu medycznego.
Fotele zabiegowe mogą być uzupełnione o dodatkowe elementy. Medycy najczęściej decydują się na wyposażenie w postaci blatu lub stolika roboczego, uchwytu na kroplówki oraz uchwytu na ręcznik papierowy. Pozwala to na podniesienie komfortu pracy i wpływa na jej ergonomię. Niezależnie od przeznaczenia, każdy fotel zabiegowy znajdujący się w gabinecie lekarskim powinien posiadać możliwość regulacji, co znacząco zwiększa na komfort przeprowadzanych badań lub zabiegów. Optymalne ustawienie fotela do konkretnych potrzeb zarówno pacjenta, jak i lekarza, ułatwia przyjęcie pożądanej pozycji w trakcie procedury medycznej.
Na co zwrócić uwagę wybierając fotel do konkretnego gabinetu?
Niezależnie od specyfiki danego gabinetu, fotel zabiegowy musi posiadać określone parametry, do których zalicza się solidna konstrukcja, wykonana z najwyższej jakości materiałów i odpowiednio zabezpieczona przed działaniem szkodliwych warunków. Istotna jest także możliwość pełnej regulacji. Mowa tutaj o optymalnym ustawieniu kąta segmentów oparcia pleców czy podudzia.
Ważną kwestią pozostaje również zastosowanie wytrzymałej, bezszwowej tapicerki, prostej w czyszczeniu i uniemożliwiającej gromadzenie się wszelkich drobnoustrojów. Wskazane jest, aby siedzisko fotela zabiegowego było podzielone na segmenty, co umożliwi uzyskanie optymalnego usadzenia pacjenta względem zapotrzebowania lekarzy.
W zależności od specyfiki danego gabinetu należy zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie, które jest niezbędne, np. podczas badania ginekologicznego. Wszelkiego rodzaju podparcia czy uchwyty znacząco ułatwią przeprowadzanie procedury medycznej. Niewątpliwie duże znaczenie ma blat roboczy, będący najchętniej wybieranym dodatkiem do fotela przez lekarzy. Ważnym zastosowaniem są również kółka jezdne z blokadą, umożliwiające zarówno optymalne ustawienie fotela zabiegowego, jak i transport pacjentów.
Szpitale, przychodnie czy gabinety lekarskie cechują się swoją specyfiką pracy. Istotne znaczenie ma wyposażenie medyczne, które wpływa zarówno na komfort i bezpieczeństwo pacjentów, jak i optymalne warunki pracy personelu medycznego.
artykuł partnera (wp)