Świąteczne przejedzenie

Przejedzenie najbardziej grozi osobom, które na co dzień odżywiają się nieregularnie, jedzą niedużo, są szczupłe oraz chorym na choroby przewlekłe, szczególnie układu pokarmowego.

Podczas świąt nadmiernie obciążamy żołądek. Ryby, bigos, uszka, pierogi, sałatka jarzynowa, sernik, tort, szynka, kutia z miodem, piernik – wszystko to jemy naraz, nie robiąc żadnych przerw, a potem dziwiąc się, że dolega nam zgaga, ból brzucha, niestrawność. Po zażyciu tabletek likwidujących przykre objawy… znów sięgamy po kolejne potrawy.

Nawet jeśli mamy na tyle odporny organizm, że wskutek przejedzenia nie trafimy do szpitala, prędzej czy później ten stan i tak odbije się na zdrowiu. Czy wobec tego nie jeść świątecznych przysmaków? Jeść – tylko z umiarem, poza tym robić przerwy, wykorzystując je nie na leżenie przed telewizorem, ale ruch na świeżym powietrzu czy w klubie fitness. Pamiętajmy też, aby nie łączyć odmiennych w smaku potraw ze sobą.

Pierwszymi objawami, że zjedliśmy za dużo, są ospałość, nagłe pocenie się, duszność i uderzenia gorąca. Jeśli domowe sposoby nie pomogą, trzeba jechać po pomoc lekarską. 

Fot. Pixabay.com

Polecane

Banan na poprawę humoru

Banan na poprawę humoru!

Ten żółty owoc jest naturalną, pełną węglowodanów przekąską która daje…

Czytaj więcej
Dieta dla piersi

Dieta w ochronie piersi

Nawet jeśli jesteś w grupie zwiększonego ryzyka  choroby nowotworowej, dzięki…

Czytaj więcej
Jajka na poprawę humoru

Jajka na poprawę humoru

Czy wiesz, że jajka są nie tylko smaczne i zdrowe,…

Czytaj więcej
Makijaż do niebieskich oczu

Niebieskie oczy – jaki makijaż najlepszy?

Lazurowy błękit, czy chabrowy granat, każdy odcień niebieskich oczu jest…

Czytaj więcej

Trendy w edukacji

Czego tak naprawdę oczekujemy w okresie nauki w liceum? Czy…

Czytaj więcej