Witaminy i minerały zimą

Zima to pora roku, w której musimy szczególnie zadbać o dostarczenie substancji odżywczych do naszego organizmu – podpowiadamy, co jeść, które witaminy są ważne o tej porze roku itd. Poniżej garść porad.

Mniejszy wybór warzyw i owoców

Niedobór witamin i minerałów może nam doskwierać szczególnie zimą, gdyż mamy znacznie ograniczony dostęp do świeżych warzyw i owoców. Wiosną i latem możemy w nich niemal przebierać, ale co zatem jeść zimą, aby zapewnić sobie moc substancji odżywczych i nie narzekać na spadek energii?

Świeże? A może suplementy?

Najlepszym źródłem witamin są oczywiście świeże warzywa i owoce, a zatem korzystajmy z tych, które możemy kupić także w zimie – np. bogate w witaminę C cytrusy, brokuły, natkę pietruszki, czosnek itd. Potrafią one walczyć z zarazkami, broniąc nas przed przeziębieniem.

Przede wszystkim ważne są dla nas witaminy i minerały – można je również suplementować, ale trzeba wybierać produkty wysokiej jakości, np. https://sklep.lemone.pl/p-dr-enzmann-b12-max-500-mcg-120-kapsulek-5381.html

Witamina C i co dalej?

Duże znaczenie o tej porze roku ma także witamina E, którą znajdziemy w razowym chlebie i olejach, a także prowitamina A znana jako beta-karoten. Ją zaś dostarczymy, jedząc marchew, pomarańcze, grejpfruty itp. Witamina A znajduje się w jajach i wątróbce, zwiększa liczbę komórek odpornościowych.

Witaminy z grupy B są zawarte w awokado, bananach, rybach, ale warto też spożywać ryby, mięso, nabiał i produkty pełnoziarniste. One z kolei zadbają o nasz układ nerwowy i biorą udział w produkcji substancji potrzebnych do obrony organizmu. Wskazane jest też selen i cynk (pestki dyni, kasza gryczana), wapń (mleko i produkty mleczne), a także żelazo – wprowadź do menu mięso, np. wątrobę, fasolę, brokuły, szpinak.

Jakie konkretnie produkty jadać?

Zimą warto zatem jadać potrawy rozgrzewające, a z owoców to pora na pomarańcze, mandarynki, grejpfruty i cytryny, gdyż mają dużo witaminy C, witamin z grupy B, beta-karotenu i innych cennych składników. Na obiad chętnie gotujemy zupy, gulasze, potrawki jednogarnkowe, pijmy gorącą herbatę i zioła, używajmy przypraw, które nas rozgrzeją – jak imbir, pieprz, kurkuma itd.

Czytaj również:  Dieta Turbo dla niecierpliwych

Na wagę złota w zimie są też kiszonki – np. ogórki kiszone, zakwas z buraków, kwas chlebowy czy kapusta kiszona. Zachowują dużo witamin i składników mineralnych, które znajdują się głównie w soku. Warto jeść je często, ale z umiarem ze względu na wysoką zawartość soli. Kisić można wszystkie warzywa, a zatem zachęcamy do eksperymentów!

Warto też pamiętać o mrożonkach. Są bogate w witaminę C i antyoksydanty, tj. witaminę E, beta-karoten, ale E, ale też selen i cynk. Mają prawie taką samą wartość odżywczą jak świeże warzywa i owoce, trzeba je tylko odpowiednio przyrządzić. Jeśli kupimy warzywa do gotowania, nie rozmrażajmy ich wcześniej, bo mogą stracić aż 50 proc. witaminy C.

Nabiał, mimo że zimny, też jest polecany w walce z infekcjami – np. kefir. Fermentowane produkty mleczne zawierają probiotyki, czyli żywe organizmy wzmacniające układ obronny.

Fot. Pixabay.com

Polecane

Moda Haute Couture

Haute couture – moda z najwyższej półki

Haute couture – tym słowem francuskiego pochodzenia określa się wysokie,…

Czytaj więcej
Dieta Bardadyna - dieta strukturalna

Dieta dr Bardadyna – dieta strukturalna

Irdyolog dr Marek Bardadyn jest twórcą diety strukturalnej, która w…

Czytaj więcej
buteleczka szklana z borasolem

Borasol płyn 0,3 g/1 g 200 g

Borasol płyn 0,3 g/1 g 200 g - Skuteczny Środek…

Czytaj więcej
Przyrost masy ciała

Przyrost masy ciała

Podczas przyśpieszenia rozwoju w okresie dojrzewania stajesz się nie tylko…

Czytaj więcej
Wrastające paznokcie

Wrastające paznokcie – dlaczego paznokcie wrastają?

Dlaczego paznokcie wrastają? Z reguły sami jesteśmy sobie winni, zaniedbując…

Czytaj więcej