Waga w ciąży

Przyrost masy ciała w ciąży powinien wynosić od 10-12 kg. W pierwszym trymestrze – 1,3 kg, w drugim  – 5 kg, a w trzecim – 4,5 kg. Ciężarna powinna kontrolować wagę co tydzień. Nieznaczny jej ubytek na początku ciąży nie jest niepokojący, większy ubytek , najczęściej związany jest z wymiotami – należy skonsultować się z lekarzem. Dalszy tygodniowy przyrost na wadze w miarę upływu czasu nie powinien przekraczać  350 g. Nadmierny przyrost jest najczęściej skutkiem spożywania za dużej ilości pożywienia lub dotyczy ostatniego trymestru (może być związany z zatrzymaniem sody, który wiąże wodę ). Nadmiar wagi pod koniec ciąży należy traktować jako objaw rozpoczynającego się zatrucia ciążowego. Wówczas przepływ krwi przez macicę może być  3 razy mniejszy, a płód będzie cierpiał z powodu niedotlenienia.

Przy obrzękach należy stosować dietę bezsolną, ewentualnie zapisane przez lekarza środki moczopędne, Przyrost wagi trzeba ograniczyć przez zmniejszenie ilości węglowodanów i tłuszczów. Jeżeli  przybór wagi w II trymestrze  jest za mały, należy traktować to poważnie. Może być wyrazem niedomogi łożyska . Należy w takim przypadku pozostawać w łóżku, przyjmować obfite ilości białek i witamin oraz koniecznie skonsultować się z lekarzem, gdyż stan ten stwarza ryzyko porodu przedwczesnego i martwego urodzenia. kontrola wagi, ograniczenie soli w pożywieniu lub wręcz dieta bezsolna, ograniczenie węglowodanów i tłuszczów – to najważniejsze wytyczne  dla odżywiania  wielu kobiet z nadwagą.

Fot. Pixabay.com

Polecane

Zmarszczki

Zmarszczki

Z wiekiem skóra starzeje się, traci sprężystość i jędrność. Naukowcy…

Czytaj więcej
plaski brzuch

Trening i dieta na płaski brzuch

Płaski i wyrzeźbiony brzuch to efekt regularnych ćwiczeń i przestrzegania…

Czytaj więcej
Zapłodnienie

Jak dochodzi do zapłodnienia?

Miliony plemników podróżują w górę żeńskiego układu rozrodczego, poszukując komórki…

Czytaj więcej
Bialko w Diecie

Białko w diecie sportowca

Białko w diecie sportowca to ważny element menu. Proteiny są…

Czytaj więcej
użycie plastra rozgrzewającego do łagodzenia bólu menstruacyjnego. Grafika subtelnie wskazuje na umieszczenie plastra na dolnej części brzucha kobiety, podkreślając uczucie komfortu i ulgi. Sceneria jest spokojna i kojąca, z naciskiem na poczucie dobrego samopoczucia i skuteczne działanie plastra.

Jak skuteczne są plastry rozgrzewające na ból menstruacyjny?

Ból menstruacyjny, znany również jako dysmenorrhea, to dolegliwość, która dotyka…

Czytaj więcej