Białko w diecie sportowca to ważny element menu. Proteiny są potrzebne w każdym organizmie. Dlaczego białko ma takie znaczenie? Jakie źródła są najlepsze?
Znaczenie białka w organizmie
Dostarczanie białka do organizmu jest dla osób aktywnych fizycznie bardzo ważne zarówno przed treningiem, podczas treningu, a także po jego zakończeniu. Największą wartość dla sportowców ma białko pełnowartościowe z aminokwasami egzogennymi – jak m.in. leucyna, lizyna, metionina, walina, tryptofan i wiele innych. Wybierając najlepsze źródła białka dla sportowców, trzeba sprawdzić ilość węglowodanów i tłuszczów w produkcie, których powinno być w diecie jak najmniej.
Przed i podczas uprawiania sportu trzeba dostarczyć białka organizmowi, by uniknąć mikrouszkodzeń w mięśniach. Z kolei po treningu tkanki i komórki są dzięki białku stymulowane do odbudowy. Białko zapobiega też ew. kontuzjom.
Jak często spożywać białko?
Proteinowe posiłki powinno się spożywać co około 3-4 godziny (w jednym posiłku nie więcej niż około 20-40 gramów). Łącznie powinny być to maksymalnie 4 posiłki, w dodatku lekkie i nieduże. Osoby robiące masę mogą też wspomagać się odżywką białkową (gotowa mieszanka lub w formie proszku) czy batony proteinowe – trzeba jednak uważać, by nie przekroczyć zalecanej dawki białka. Nie powinny one stanowić jedynych ani głównych źródeł białka.
Cenne źródła białka
Wartościowe źródła białka to m.in. chude mięso (m.in. drób, cielęcina), tłuste ryby morskie, rośliny strączkowe (np. soczewica, groch, fasola), orzechy i nasiona. Konkretnie polecamy m.in. pierś z indyka, kurczaka, cielęcinę i wołowinę mięso królika, tuńczyka, łososia, dorsza, sardynki, halibuta, jaja i produkty mleczne, jogurt naturalny, chudy twaróg, owoce morza, nasiona (ziarna słonecznika, pestki dyni) czy też płatki owsiane.
fot. silviarita / Pixabay