Site Loader
Zielona herbata

Zielona herbata jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie, jej spożycie stanowi 20% wszystkich wypijanych herbat na świecie. Wyciąg z zielonej herbaty bogaty jest w EGCG, czyli gallusan epigallokatechiny. Jest to związek który jest najsilniej działającym przeciwutleniaczem obecnym w zielonej herbacie.

Uważa się, że spożywanie zielonej herbaty może wpływać pozytywnie na zmniejszenie przyswajania tłuszczy przez organizm i wrażliwość komórek na insulinę. Sugeruje się, że zielona herbata może nasilać termogenezę, przyspieszać proces utraty masy ciała a także zapobiegać lub leczyć niektóre nowotwory. Ekstrakt z zielonej herbaty ma właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu wpływa pozytywnie na funkcjonowanie układu krążenia.

W tym krótkim artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące działania wyciągu z zielonej herbaty oraz suplementów zawierających ten związek.

Niestety, wiele z tych właściwości przypisywanych zielonej herbacie jest bezpodstawnie. Wykazano, że stosowanie suplementacji ekstraktem z zielonej herbaty nie poprawia wrażliwości komórek na insulinę u osób otyłych i z cukrzycą typu drugiego. Istnieje niewiele dowodów naukowych przemawiających za skutecznością zielonej herbaty w poprawie stanu zdrowia człowieka przez zieloną herbatę.

Wykazano, że nadmierne spożycie ekstraktu z zielonej herbaty może negatywnie wpływać na pracę wątroby będąc toksycznym dla tego narządu.

Czy zatem zażywanie ekstraktu z zielonej herbaty zupełnie nie ma sensu? Napój spożywany od wielu tysięcy lat ma jednak pewne zalety których nie można pominąć.

Zielona herbata może pomóc w odchudzaniu – porównując grupę stosującą zarówno suplementację zieloną herbatą i dietę ubogoenergetyczną z grupą stosującą tylko dietę o obniżonej wartości energetycznej zaobserwowano większy spadek masy ciała u osób stosujących dodatkową suplementację.

Zielona herbata zawiera również unikalny aminokwas (teaninę), który działa przeciwnie do kofeiny. Jego zawartość wpływa na obniżenie ciśnienia krwi oraz obniża poziom serotoniny. Dzięki temu związkowi zielona herbata ma działanie relaksujące i pomaga się odprężyć. Spożywanie zielonej herbaty ma również działanie ochronne w stosunku do neuronów, a także może być wykorzystywana w profilaktyce choroby Alzheimera.

Czytaj również:  Witaminy i minerały zimą – co jeść, aby być zdrowym?

Należy pamiętać, że dobrej jakości zielona herbata zawiera większą ilość związków biologicznie czynnych.

Podsumowując, działanie ekstraktu z zielonej herbaty jest sprawą dyskusyjną. Część badaczy sugeruje, że jest on praktycznie całkowicie bezużyteczny, a nawet szkodliwy dla organizmu. Zwolennicy wskazują jednak na udokumentowane badaniami pozytywne aspekty zażywania suplementów zawierających ten ekstrakt.

Pozytywne działanie zielonej herbaty wykazywane jest zazwyczaj w przypadku stosowania dawek znacznie przewyższających te zawarte w zaparzonej zielonej herbacie, a nawet w suplementach zawierających ekstrakt z zielonej herbaty.

Fot. Pixabay.com

Polecane

Wrastające paznokcie

Wrastające paznokcie – dlaczego paznokcie wrastają?

Dlaczego paznokcie wrastają? Z reguły sami jesteśmy sobie winni, zaniedbując...

Czytaj więcej
Aktywne półkolonie dla dzieci

Aktywne i zdrowe półkolonie dla dzieci w Poznaniu

Każdy człowiek powinien być aktywny fizycznie, jednak rozwój świata sprawił,...

Czytaj więcej
Skrobia modyfikowana

Skrobia modyfikowana – groźna czy nie?

Złowieszczo brzmiąca nazwa wystarczy by wystraszyć niejednego śmiałka, skrobia modyfikowana...

Czytaj więcej
Jak dbać o kobiecą figurę

Jak dbać o sylwetkę? – 6 prostych sposobów

Nie musisz wcale katować się restrykcyjnymi dietami i męczącymi treningami,...

Czytaj więcej
Makijaż do brązowych oczy

Jaki makijaż dla brązowych oczu?

Nie każda z nas została obdarzona przez naturę pięknymi, dużymi...

Czytaj więcej