Kubeczek menstruacyjny

U dziewcząt, które dopiero zaczęły miesiączkować, cykle są przeważnie nieregularne. Organizm musi się dopiero przyzwyczaić do miesiączkowania  i jajeczkowania. Organizm musi się dopiero przyzwyczaić do miesiączkowania i jajeczkowania. Często zdarzają się cykle, w których występuje miesiączka  ale nie ma owulacji. Regularny schemat jajeczkowania i miesiączkowania ustala się nierzadko, dopiero po dwóch, trzech latach.

Pierwsze miesiączki zazwyczaj bywają nieregularne. Nawet przy tej nieregularności długość cyklu wynosi przeważnie od 21-44 dni. Kiedyś lekarze sądzili, że dłuższe lub krótsze cykle u młodych dziewcząt nie stanowią powodu do niepokoju. Uważali to za normalna nieregularność w tym wieku. Wielu lekarzy jest obecnie innego zdania. Uważają, że dziewczyna, u której cykle przez jakiś czas są dłuższe lub krótsze niż 21 dni albo dłuższe niż 44 dni, powinna poddać się badaniu. Nie zawsze jest to objawem choroby, ale może być, należy więc zgłosić się do lekarza.

Czas trwania miesiączki

Miesiączka trwa zazwyczaj od dwóch do siedmiu dni, przeciętnie około 5. Jej długość może się różnić w poszczególnych cyklach. Np. raz krwawienie trwa przez trzy dni, a w następnym przez 6. Gdy odstępy czasu między miesiączkami staja się bardziej regularne. Długość trwania miesiączki też się przeważnie wyrównuje, w okresie zbliżania się do menopauzy może to znowu ulec zmianie. Poszczególne miesiączki bardziej różnią się między sobą długością trwania.

W każdym okresie krwawienie utrzymujące się dłużej niż siedem dni  uważa się na nienormalne. Jeśli kolejne miesiączki ciągną się dłużej niż tydzień, koniecznie zgłoś się do lekarza. Nie jest to oznaką poważnego schorzenia, ale długie miesiączki, zwłaszcza, gdy krwawienie jest obfite, mogą prowadzić do anemii lub wyczerpania, lepiej więc się zbadać.

Ilość krwi miesiączkowej

Choć może się wydawać, że podczas miesiączki tracisz dużo krwi, w rzeczywistości wcale tak nie jest. Od początku do końca miesiączki wypływa przeważnie około 1/4 do1/3 filiżanki krwi. Czasami krwawienie bywa obfitsze. To też normalne, choć zdarza się, że jest nadmierne. Zgłoś się do lekarza , jeżeli przez cały dzień musisz co godzina zmieniać podpaskę lub tampon, ponieważ przeciekają. U dojrzałej kobiety krwawienie bywa najobfitsze w ciągu pierwszych dwóch lub trzech dni miesiączki. U dziewczyny, która zaczęła miesiączkować przez pierwsze kilka lat wygląda, to rozmaicie, nie tak regularnie. Różni się także w poszczególnych cyklach.

Jeśli miesiączka nie wystąpi

Czasami w jakimś cyklu miesiączka nie występuje albo zatrzymuje się na dłużej. U kobiet mających kontakty seksualne najczęstszym powodem tego jest ciąża.

Plamienie

Czasami między miesiączkami występuje plamienie. Może to być dosłownie jedna plamka krwi, albo do dwóch dni bardzo niewielkiego krwawienia. Zdarza się dość często w okresie jajeczkowania. nietrudno ustalić czy plamienie ma związek z jajeczkowaniem. Prowadź kalendarz cyklów miesiączkowych i zaznaczaj, kiedy występuje plamienie i kiedy pojawia się miesiączka . Plamienie na dwa tygodnie przed miesiączką ma najprawdopodobniej związek z jajeczkowaniem. Nie jest to żaden niepokojący objaw. Jeżeli występuje w innych terminach i utrzymuje się dłużej niż przez trzy cykle, zgłoś się do lekarza.

Czytaj również:  Trening i dieta na płaski brzuch

Inne zmiany związane z miesiączką

Podczas cyklu miesiączkowego kobiety dostrzegają pewne zmiany fizjologiczne  i emocjonalne. W ciągu 7-10 dni poprzedzających miesiączkę niektórym kobietom nabrzmiewają piersi i robią się wrażliwe na dotyk. Wiele kobiet odczuwa podniecenie seksualne  w okresie jajeczkowania. Zmiany te zachodzą najczęściej  podczas miesiączki albo poprzedzającym ja tygodniu.Oto ich przykłady:

  • przypływ energii
  • brak energii, poczucie ociężałości i znużenia
  • niespodziewane zmiany nastroju
  • napięcie lub lęk
  • depresja
  • dobre samopoczucie
  • przypływ mocy twórczych
  • apetyt na słodycze
  • zmiany skórne, trądzik, lub inne kłopoty ze skórą
  • ładna cera, zdrowy rumieniec
  • podniecenie seksualne
  • ból głowy
  • zaburzenia widzenia
  • biegunka
  • zatwardzenie
  • puchnięcie kostek, nadgarstków, rąk i nóg
  • nabrzmienie piersi
  • nadwrażliwość piersi na dotyk
  • puchnięcie brzucha
  • poczucie ogólnego rozdęcia
  • przejściowy przyrost wagi (około półtora do trzech kilogramów)
  • osłabienie koncentracji
  • poprawa koncentracji
  • wzmożony apetyt
  • wzmożone pragnienie
  • skurcze
  • wzmożone parcie na mocz
  • zakażenie dróg moczowych
  • inna niż zwykle wydzielina z pochwy
  • mdłości
  • katar
  • owrzodzenia w jamie ustnej
  • ból krzyża

U niektórych kobiet zmiany te bardzo wyraźnie dają znać o sobie. u innych są ledwo zauważalne, a u niektórych w ogóle nie występują.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Jeśli u kobiety na 7-10 dni przed miesiączką występuje co najmniej jeden z wymienionych powyżej przykrych objawów, może to oznaczać , że ma zespół napięcia przedmiesiączkowego. Nie wiadomo dokładnie co go powoduje. Zdaniem niektórych lekarzy przyczyna leży w niedostatku witamin i składników odżywczych. Inni uważają, że wiąże się z zakłóceniem równowagi hormonalnej.

Łagodne formy zespołu napięcia przedmiesiączkowego są dość rozpowszechnione. Wiele z nas doznawało ich w jakimś okresie życia. Do najczęstszych objawów należy poczucie rozdęcia, zmiany skórne, obrzmienie piersi. Jeśli masz łagodne objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, spróbuj temu zaradzić. Wyklucz z diety kawę, słodycze, cukier i czekoladę.

Jedz produkty o dużej zawartości witamin z grupy B i magnezu (warzywa liściaste, ziarna zburz, orzechy, nasiona). Zażywaj witaminy z grupy B i magnez. niektórzy lekarze w terapii zespołu napięcia przedmiesiączkowego stosują hormony, inni nie są przekonani o ich skuteczności. Jeśli podejrzewasz, że masz zespół napięcia przedmiesiączkowego, zgłoś się do lekarza, który się na tym zna.

Jak śledzić swój cykl miesiączkowy

Warto zapisywać przebieg swoich cykli miesiączkowych. Dzięki temu będziesz wiedziała, co się dzieje, czy na przykład nie występuje plamienie w okresie jajeczkowania. Poznasz także schemat działania swojego organizmu i będziesz mogła przewidzieć termin następnej miesiączki . Potrzebny ci będzie kalendarzyk. Zaznacz, krzyżykiem pierwszy dzień miesiączki i wszystkie kolejne dni krwawienia. Z początkiem następnej miesiączki też postaw krzyżyk przy dacie jej rozpoczęcia . Teraz możesz wyliczyć, ile dni upłynęło między miesiączkami . Poznasz w ten sposób, jakiej długości jest twój cykl miesiączkowy.

Czytaj również:  Jak dobrze wybrać szczoteczkę soniczną?

Warto również odnotować, kiedy występują skurcze, ból owulacyjny czy inne zauważalne zmiany związane z cyklem miesiączkowym. Możesz zauważyć, że w pewne dni masz wyjątkowy apetyt na słodycze, albo, że jesteś jakaś spięta lub poddenerwowana, albo, że bolą cię piersi. Zapisuj to wszystko w swoim kalendarzyku. Zorientujesz się dzięki temu, czy zmiany następują w tych samych dniach cyklu miesiączkowego. Gdy zaczniesz już regularnie miesiączkować i jajeczkować, zauważysz zapewne, że wydzielina z pochwy ulega zmianom w trakcie cyklu miesiączkowego. Rozmaicie się to przedstawia u różnych kobiet, a poza tym u jednych zmiany są bardziej zauważalne, u innych mniej.

Istnieje jednak pewien ogólny schemat, który wygląda mniej więcej tak: tuz po zakończeniu miesiączki przez parę dni wydzielina jest zazwyczaj skąpsza . U niektórych kobiet pochwa i wargi sprawiają wrażenie suchych. Po kilku dniach zwiększa się ilość wydzieliny. Wyraźnie daje się odczuć wilgotność pochwy i warg sromowych. Wydzielina bywa przejrzysta, biała lub żółtawa. Czasem jest rzadka i wodnista, czasem lepka i gęsta.

Mniej więcej w okresie jajeczkowania, wydzielina staje się bardziej obfitsza. Jest w tedy przejrzysta i dość śliska. Może tworzyć, długie , błyszczące pasma . Ten rodzaj śluzu nazywamy śluzem płodnym, ponieważ pojawia się w okresie cyklu, kiedy kobieta jest najbardziej płodna , czyli ma największe szanse by zajść w ciążę. Dzieje się tak ponieważ śluz płodny ma skład chemiczny, który ułatwia plemnikom podróż w kierunku jajnika.
Po jednym lub trzech dniach po jajeczkowaniu, a czasem jeszcze później, śluz płodny znika . U niektórych kobiet wydzielina z pochwy staje się skąpa – aż do następnej miesiączki. Znów odczuwają suchość pochwy i sromu. u innych wydzielina i uczucie wilgotności nadal są obecne, ale śluz rożni się od tego, który występował w okresie największej płodności. Jest raczej lepki. Są tez kobiety, które czuja na przemian suchość i wilgotność. Warto również odnotować w kalendarzyku zmiany ilości i konsystencji wydzieliny z pochwy. Poznasz w ten sposób  lepiej funkcjonowanie swojego organizmu.

Fot. Pixabay.com