Wystarczy przejrzeć kolorowe magazyny dla kobiet czy poczytać fora internetowe, na których aż roi się od przeróżnych diet. Co człowiek – to inna opinia. Każdy zachwala tą, którą akurat na sobie stosował. Jednak w wielu wypowiedziach często pojawiała się dieta 1200 kalorii.
Co to takiego? Na czym polega? Czy posiada jakieś wady? O tym przekonacie się czytając poniższy artykuł.
Dieta 1200 kalorii
Jak sama nazwa wskazuje, codzienne zapotrzebowanie energetyczne ogranicza się do poziomu 1200 kalorii. Dla tych, którzy w dziedzinie odchudzania są laikami dodam, że średnie dzienne zapotrzebowanie kaloryczne dla kobiety, która nie pracuje fizycznie i jest średnio aktywna wynosi 2400 kalorii. Zatem jest to o połowa mniej, niż być powinna. Może z pozoru wydawać się na bardzo radykalną, restrykcyjną, z licznymi ograniczeniami, co do zalecanych posiłków. Jednak ten rodzaj diety jest często polecany przez dietetyków, jako skuteczny sposób na walkę z niechcianymi kilogramami. Dodatkowo pomimo znacznie mniejszego spożywania kalorii potrafi zapewnić organizmowi wszystko to, czego potrzebuje. Zatem dostarczamy niezbędne składniki odżywcze nie martwiąc się o niedobory witaminowe.
Zalety diety 1200 kalorii
Każdy, kto choć trochę zna ten rodzaj kuracji przyzna mi rację, że jej największym atutem jest możliwość jedzenia wszystkiego, co lubimy. Zatem nie trzeba jeść szpinaku czy delektować się grejpfrutami skoro tak naprawdę ich nie lubimy. Po co zamieniać jedzenie w przymus? Jednak jest pewno „ale”. Jeśli jesteśmy miłośnikami tradycyjnego schabowego smażonego w dużej ilości tłuszczu to musimy wiedzieć, że spożywając jeden, tak tuczący posiłek odbieramy sobie możliwość konsumpcji innych, większych porcji żywnościowych. Pamiętamy o zasadzie 1200 kalorii. Dlatego lepszym rozwiązaniem będzie urozmaicanie codziennego jadłospisu, stosując zasadę wszystkiego po trochu. Na talerzach powinni gościć warzywa i owoce, które powinny stanowić bardzo częsty element. I to w dowolnych ilościach! Smaczna surówka ze świeżych warzyw nie tylko wzbogaci nasz posiłek czyniąc go jeszcze bardziej apetycznym, ale przede wszystkim dostarczy niewielką ilość kalorii i dużą porcję witamin. Dietetycy zalecają spożywanie chudych wędlin, najlepiej drobiowych oraz podrobów. Dlatego mięso z kurczaka czy indyka powinno obok warzyw i owoców stanowić drugi stały składnik codziennych posiłków. Zamiast panierowanych kotletów smażonych na głębokim tłuszczu spożywajmy mięso grillowane. Jest nie tylko równie smaczne, ale co ważniejsze zdrowsze.
Wady diety 1200 kalorii
Stosowanie tego rodzaju diety wymaga od nas skrupulatnego liczenia kalorii. Posiłki nie mogą przekraczać dziennego limitu energetycznego. Ktoś, kto wcześniej nie stosował tego typu praktyk może być nieco poirytowany tym faktem. Przecież nie można zapamiętać wartości wszystkich produktów. Jednak jest to przejściowe i stanowi kwestię przyzwyczajenia. Po dłuższym czasie zapamiętamy kaloryczność produktów i nie trzeba będzie poświęcać tak długiego czasu na opracowanie tabeli poszczególnych elementów żywieniowych.
Jako drugi minus należy wskazać żywność jedzoną w restauracji. Jeśli nie odczuwamy potrzeby chodzenia do knajp, to nie ma problemu. Jeśli jednak przyzwyczajeni jesteśmy do wspólnych, niedzielnych obiadków w restauracjach, to tutaj może niejako pojawić się problem. Zamawiając posiłek nikt z obsługi nie będzie brał pod uwagę, że nie chcemy mięsa smażonego na tłuszczu. Jednak jest dobra nowina. Są takie lokale gastronomiczne, które z powodzeniem przygotują dla ciebie smaczny, pożywny i co ważniejsze odpowiednio przyrządzony pod względem kalorycznym obiad.
Jakie są efekty stosowania diety?
Dietetycy podkreślają wysoką skuteczność tej formy odchudzająca. Dieta 1200 kalorii na początkowym etapie odchudzania zapewnia stosunkowo szybkie zrzucenie niechcianych kilogramów. W głównej mierze jest to wypłukana z organizmu woda. Jednak po dłuższym okresie stosowania diety można osiągnąć spadek nawet czterech kilogramów miesięcznie. I to bez efektu jo-jo.
Fot. Pixabay.com