trening biegowy

Bieganie na pewno wyjdzie Wam na dobre – pod warunkiem, że poznacie kilka podstawowych zasad i odpowiednio się ubierzecie. Oto kilka powodów, dla których warto zacząć biegać, a także parę praktycznych wskazówek.

Biegaj dla zdrowia i kondycji

Odpowiednia dawka sportu niesie korzyści dla zdrowia. Regularna aktywność fizyczna pomaga zadbać o sylwetkę, spalić nadmiar kalorii i utrzymać układ mięśniowo-szkieletowy w dobrym stanie. Bieganie świetnie wzmacnia mięśnie i stawy. Ponadto wpływa na produkcje hormonów szczęścia (endorfin) oraz obniża ryzyko zachorowania na cukrzycę czy osteoporozę, wystąpienia problemów z nadciśnieniem, chorób sercowo-naczyniowych czy cukrzycy.

Dobrym początkiem jest nawet 20-30 minut trzy razy w tygodniu, by nie nabawić się kontuzji, a także przygotować organizm do takiego wysiłku. Ważne jest też, by regularnie się badać. Lekarz określi, czy uprawianie sportu może być z jakiegoś powodu nie najlepszym pomysłem – zbyt inwazyjne treningi mogą być niekorzystne. Podjęcie decyzji o zaangażowaniu się w ćwiczenia nie oznacza, że zauważymy od razu efekty – częstotliwość i intensywność treningów należy zwiększać stopniowo.

Bieganie to przyjemność

Wiele osób nie zgodzi się z tym, bo dla nich trening biegowy jest katorgą – zwłaszcza na bieżni w siłowni. Jednak są też tacy, którzy zgodzą się z tym, że bieganie jest przyjemne, bo można oczyścić umysł, odstresować się, podziwiać przyrodę (jeśli biegamy w lesie, nie po centrum dużego miasta), a także wyrabia dobre nawyki i pozwala osiągać wyznaczone cele. To również dobry początek albo miłe zakończenie ciężkiego dnia.

Bieganie poprawia samoocenę

Regularnie uprawiany sport, w tym m.in. bieganie, wyrabia w nas dobre nawyki. Pokonywanie wyzwań podczas treningu oraz osiąganie celów przynosi satysfakcję i buduje samoocenę oraz dodaje pewności siebie.

Czytaj również:  Paliwo sportowca – glikogen

Bieganie nastraja pozytywnie

Podczas biegania można łatwo zapomnieć o wszystkim innym – stresie w szkole lub pracy albo refleksjach na temat związku. Pozwala na wyciszenie umysłu i obniżenie poziomu stresu. Zwykle po zakończeniu treningu mamy więcej dobrej energii, a także łatwiej jest nam się skoncentrować na obowiązkach.

Bieganie spala kalorie i modeluje sylwetkę

Regularne treningi biegowe, jak każdy inny wysiłek fizyczny, zwiększa wydatek energetyczny. Razem z odpowiednio zbilansowaną dietą może pomóc spalić kalorie, a co za tym idzie – schudnąć. Każdy trening aerobowy jest najlepszy do spalania kalorii, mimo że ma też znacznie więcej innych korzyści zdrowotnych i ogólnie wpływa na polepszenie jakości życia.

Strój dla biegacza

Podstawowymi kryteriami podczas wyboru odzieży do biegania są pora roku i nasza sylwetka. Większość strojów jest wykonana ze sprężystych, wytrzymałych materiałów, które pozwalają skórze oddychać. Bawełna nie jest w tym przypadku najlepszym wyborem, gdyż pod względem funkcjonalności nowoczesne materiały są jednak lepsze do uprawiania sportu. Latem powinien być przewiewny, a zimą zapewnić komfort termiczny.

Strój powinien też odpowiednio „zachowywać się” w trakcie takiego treningu. Ważny jest m.in. stopień jego nasiąkliwości, ochrona przed chłodem i termoregulacja. Naturalne materiały chłoną pot jak gąbka, dlatego bawełna nie jest polecana. W ten sposób łatwo o przeziębienie. Nowoczesne materiały, z poliestrów i poliamidów, odprowadzają nadmiar wody i pozwalają skórze oddychać. Jesienią zimą warto zainwestować w odpowiednią kurtkę sportową oraz bieliznę termiczną, by nie wychłodzić organizmu. Może też przydać się chusta, czyli specjalny komin – tzw. buff.

Obuwie do biegania

Bardzo ważnym elementem stroju do biegania są buty. Muszą być wygodne, wykonane z lekkiego i przewiewnego materiału, ale też dobrane do podłoża. Może to być np. leśna droga albo asfalt. Również ważny jest ich rozmiar i odpowiednie wyprofilowanie. Nie mogą być „na styk”, bo podczas uprawiania sportu stopy puchną – efektem biegu w źle dopasowanych butach są odciski. Ważne te, by były wyposażone w specjalną piankę, dzięki której będą zmniejszały ew. dyskomfort związany z twardością podłoża.

Czytaj również:  Jak jazda hulajnogą wpływa na samopoczucie dziecka?

Bieganie a podłoże – w terenie czy w mieście po asfalcie?

Gdzie lepiej biegać – w terenie czy po asfalcie? Podczas biegania wywiera się nacisk na mięśnie i stawy siłą większą niż ciężar naszego ciała. Biegając w różnych miejscach aktywujemy i wzmacniamy różne partie mięśniowe, dlatego przede wszystkim warto różnicować swoje trasy biegowe.

Asfalt to podłoże, które jest nam najbardziej dostępne. Poza tym na równym podłożu łatwiej jest utrzymać lub nauczyć się prawidłowej techniki oraz skupić się na kontroli tempa. W takim przypadku bardzo ważny jest zakup odpowiednich butów, z systemem amortyzacji, gdyż jest to niezbędne na tak twardym podłożu. W ten sposób zadbamy o nasze kolana i biodra. Poza tym przygotuj swój organizm na duże obciążenia – wykonuj wcześniej także ćwiczenia wzmacniające. Silne mięśnie zabezpieczą stawy oraz kręgosłup.

Z kolei biegania w terenie, na przykład po lesie, zwiększa ryzyko urazów i kontuzji. Przyjemniej jest biegać wśród malowniczej scenerii i skupić się na podziwianiu przyrody, dlatego wiele osób wybiera ścieżki leśne. Są one także lepsze dla kolan, bioder, stóp i kręgosłupa. Są jednak i minusy – trudniej utrzymać tempo, łatwiej też zahaczyć nogą o korzenie, trzeba liczyć się ze wzniesieniami. Mimo to łatwiej wzmocnić mięśnie głębokie, a ziemia jest bardziej miękka i jest lepszym amortyzatorem dla ciała niż asfalt.

fot. StockSnap / Pixabay

Polecane

Wypadanie włosów

Wypadanie włosów

Włosy wypadają każdego dnia  i nie jest to powód do…

Czytaj więcej
ginekolog

Nadżerka szyjki macicy – przyczyny

Nadżerka szyjki macicy to zmiana patologiczna, która wymaga pomocy lekarza…

Czytaj więcej
Produkty light: cola zero

Pułapki dietetycznych produktów

Na półkach sklepowych można znaleźć  niskosłodzone i niskotłuszczowe ciastka, wafle…

Czytaj więcej
Dieta cytrusowa

Lubisz cytrusy? Przejdź na dietę grejpfrutową!

Miłośnicy cytrusów z pewnością zakochają się w tej kuracji, która…

Czytaj więcej
Jak starzeje się skóra

Jak starzeje się skóra

Po trzydziestce w górnych partiach twarzy , na czole i…

Czytaj więcej