trening biegowy

Bieganie na pewno wyjdzie Wam na dobre – pod warunkiem, że poznacie kilka podstawowych zasad i odpowiednio się ubierzecie. Oto kilka powodów, dla których warto zacząć biegać, a także parę praktycznych wskazówek.

Biegaj dla zdrowia i kondycji

Odpowiednia dawka sportu niesie korzyści dla zdrowia. Regularna aktywność fizyczna pomaga zadbać o sylwetkę, spalić nadmiar kalorii i utrzymać układ mięśniowo-szkieletowy w dobrym stanie. Bieganie świetnie wzmacnia mięśnie i stawy. Ponadto wpływa na produkcje hormonów szczęścia (endorfin) oraz obniża ryzyko zachorowania na cukrzycę czy osteoporozę, wystąpienia problemów z nadciśnieniem, chorób sercowo-naczyniowych czy cukrzycy.

Dobrym początkiem jest nawet 20-30 minut trzy razy w tygodniu, by nie nabawić się kontuzji, a także przygotować organizm do takiego wysiłku. Ważne jest też, by regularnie się badać. Lekarz określi, czy uprawianie sportu może być z jakiegoś powodu nie najlepszym pomysłem – zbyt inwazyjne treningi mogą być niekorzystne. Podjęcie decyzji o zaangażowaniu się w ćwiczenia nie oznacza, że zauważymy od razu efekty – częstotliwość i intensywność treningów należy zwiększać stopniowo.

Bieganie to przyjemność

Wiele osób nie zgodzi się z tym, bo dla nich trening biegowy jest katorgą – zwłaszcza na bieżni w siłowni. Jednak są też tacy, którzy zgodzą się z tym, że bieganie jest przyjemne, bo można oczyścić umysł, odstresować się, podziwiać przyrodę (jeśli biegamy w lesie, nie po centrum dużego miasta), a także wyrabia dobre nawyki i pozwala osiągać wyznaczone cele. To również dobry początek albo miłe zakończenie ciężkiego dnia.

Bieganie poprawia samoocenę

Regularnie uprawiany sport, w tym m.in. bieganie, wyrabia w nas dobre nawyki. Pokonywanie wyzwań podczas treningu oraz osiąganie celów przynosi satysfakcję i buduje samoocenę oraz dodaje pewności siebie.

Bieganie nastraja pozytywnie

Podczas biegania można łatwo zapomnieć o wszystkim innym – stresie w szkole lub pracy albo refleksjach na temat związku. Pozwala na wyciszenie umysłu i obniżenie poziomu stresu. Zwykle po zakończeniu treningu mamy więcej dobrej energii, a także łatwiej jest nam się skoncentrować na obowiązkach.

Czytaj również:  Sport to zdrowie!

Bieganie spala kalorie i modeluje sylwetkę

Regularne treningi biegowe, jak każdy inny wysiłek fizyczny, zwiększa wydatek energetyczny. Razem z odpowiednio zbilansowaną dietą może pomóc spalić kalorie, a co za tym idzie – schudnąć. Każdy trening aerobowy jest najlepszy do spalania kalorii, mimo że ma też znacznie więcej innych korzyści zdrowotnych i ogólnie wpływa na polepszenie jakości życia.

Strój dla biegacza

Podstawowymi kryteriami podczas wyboru odzieży do biegania są pora roku i nasza sylwetka. Większość strojów jest wykonana ze sprężystych, wytrzymałych materiałów, które pozwalają skórze oddychać. Bawełna nie jest w tym przypadku najlepszym wyborem, gdyż pod względem funkcjonalności nowoczesne materiały są jednak lepsze do uprawiania sportu. Latem powinien być przewiewny, a zimą zapewnić komfort termiczny.

Strój powinien też odpowiednio „zachowywać się” w trakcie takiego treningu. Ważny jest m.in. stopień jego nasiąkliwości, ochrona przed chłodem i termoregulacja. Naturalne materiały chłoną pot jak gąbka, dlatego bawełna nie jest polecana. W ten sposób łatwo o przeziębienie. Nowoczesne materiały, z poliestrów i poliamidów, odprowadzają nadmiar wody i pozwalają skórze oddychać. Jesienią zimą warto zainwestować w odpowiednią kurtkę sportową oraz bieliznę termiczną, by nie wychłodzić organizmu. Może też przydać się chusta, czyli specjalny komin – tzw. buff.

Obuwie do biegania

Bardzo ważnym elementem stroju do biegania są buty. Muszą być wygodne, wykonane z lekkiego i przewiewnego materiału, ale też dobrane do podłoża. Może to być np. leśna droga albo asfalt. Również ważny jest ich rozmiar i odpowiednie wyprofilowanie. Nie mogą być „na styk”, bo podczas uprawiania sportu stopy puchną – efektem biegu w źle dopasowanych butach są odciski. Ważne te, by były wyposażone w specjalną piankę, dzięki której będą zmniejszały ew. dyskomfort związany z twardością podłoża.

Bieganie a podłoże – w terenie czy w mieście po asfalcie?

Gdzie lepiej biegać – w terenie czy po asfalcie? Podczas biegania wywiera się nacisk na mięśnie i stawy siłą większą niż ciężar naszego ciała. Biegając w różnych miejscach aktywujemy i wzmacniamy różne partie mięśniowe, dlatego przede wszystkim warto różnicować swoje trasy biegowe.

Czytaj również:  ZaBiegaj o odpowiednią dietę!

Asfalt to podłoże, które jest nam najbardziej dostępne. Poza tym na równym podłożu łatwiej jest utrzymać lub nauczyć się prawidłowej techniki oraz skupić się na kontroli tempa. W takim przypadku bardzo ważny jest zakup odpowiednich butów, z systemem amortyzacji, gdyż jest to niezbędne na tak twardym podłożu. W ten sposób zadbamy o nasze kolana i biodra. Poza tym przygotuj swój organizm na duże obciążenia – wykonuj wcześniej także ćwiczenia wzmacniające. Silne mięśnie zabezpieczą stawy oraz kręgosłup.

Z kolei biegania w terenie, na przykład po lesie, zwiększa ryzyko urazów i kontuzji. Przyjemniej jest biegać wśród malowniczej scenerii i skupić się na podziwianiu przyrody, dlatego wiele osób wybiera ścieżki leśne. Są one także lepsze dla kolan, bioder, stóp i kręgosłupa. Są jednak i minusy – trudniej utrzymać tempo, łatwiej też zahaczyć nogą o korzenie, trzeba liczyć się ze wzniesieniami. Mimo to łatwiej wzmocnić mięśnie głębokie, a ziemia jest bardziej miękka i jest lepszym amortyzatorem dla ciała niż asfalt.

fot. StockSnap / Pixabay