techniki biegowe

Część osób po prostu wstaje rano, zakłada dres i bluzę, a następnie idzie biegać. Przekonamy Was, jak ważna jest prawidłowa technika biegu. Liczy się nie tylko wydolność, szybkość i spalanie kalorii, ale także kontrola nad swoją postawą.

Prawidłowa technika to mniejsze ryzyko nabawienia się kontuzji, osiągnięte wyniki oraz lepsze te zalety, na których nam zwykle zależy – szybkość, dynamikę i wydolność. Jak prawidłowo biegać? Zobacz, jak zwiększyć swoje osiągi i zmniejszyć ryzyko kontuzji. Skoryguj złe nawyki jak najszybciej.

Popracuj nad prawidłową techniką biegu

Dobra technika pozwala biegać efektywniej, szybciej, z mniejszym ryzykiem kontuzji i niższym poziomem zmęczeniem. Prawidłowa postawa pozwala też zaoszczędzić sporo energii i odciążyć stawy oraz aparat ruchu.

Pracując nad techniką biegu, skup się na prawidłowej postawie. Głowa powinna być w pozycji neutralnej, prosto, barki rozluźnione i nieruchome, ręce powinny także miarowo pracować, równolegle do kierunku biegu. Ważna jest wyprostowana sylwetka, delikatnie pochylona do przodu, a biodra wysunięte do przodu, by tworzyły z sylwetką linię prostą.

Praca nóg

Skupmy się też na pracy nóg. Biegaj na śródstopiu, nie na palcach, by odciążyć stawy. Stopy stawiane powinny być nie przed sobą, ale pod sobą. Możesz mieć z tym na początku problem, dlatego rób mniejsze kroki i mocniej zginaj kolana.

Oddychanie i rozciąganie

Odpowiednia technika to również właściwe oddychanie i rozciąganiu zarówno przed biegiem, jak i po treningu. Ciało jest bardziej sprawne, jeśli nie ogranicza nas sztywność i mały zakres ruchu. Kilka minut rozciągania zmniejsza ryzyko kontuzji, dlatego pamiętaj o stretchingu niezależnie od stopnia swojego zaawansowania i długości biegu.

fot. RyanMcGuire / Pixabay

Polecane

Świąteczne przejedzenie

Świąteczne przejedzenie

Przejedzenie najbardziej grozi osobom, które na co dzień odżywiają się…

Czytaj więcej
dziecko i rodzice

Co trzeba wiedzieć o zapłodnieniu in vitro?

Starania o ciążę nie zawsze przynoszą pożądane efekty. Współczesna medycyna…

Czytaj więcej
Sposoby na nadmierną potliwość

Nadmierna potliwość – jak walczyć z poceniem się?

Niestety nie istnieje jedna i uniwersalna metoda, zapobiegająca zbytniemu poceniu…

Czytaj więcej
Przygotowanie do porodu

Przygotowanie do porodu

Każda ciężarna powinna przygotowywać się do porodu przez całą ciążę,…

Czytaj więcej
kobieta w burgundowych paznokciach trzymająca kubek z herbatą

Jaki kolor paznokci na jesień 2023?

Modne kolory paznokci na jesień to głównie ciemne barwy. To…

Czytaj więcej