techniki biegowe

Część osób po prostu wstaje rano, zakłada dres i bluzę, a następnie idzie biegać. Przekonamy Was, jak ważna jest prawidłowa technika biegu. Liczy się nie tylko wydolność, szybkość i spalanie kalorii, ale także kontrola nad swoją postawą.

Prawidłowa technika to mniejsze ryzyko nabawienia się kontuzji, osiągnięte wyniki oraz lepsze te zalety, na których nam zwykle zależy – szybkość, dynamikę i wydolność. Jak prawidłowo biegać? Zobacz, jak zwiększyć swoje osiągi i zmniejszyć ryzyko kontuzji. Skoryguj złe nawyki jak najszybciej.

Popracuj nad prawidłową techniką biegu

Dobra technika pozwala biegać efektywniej, szybciej, z mniejszym ryzykiem kontuzji i niższym poziomem zmęczeniem. Prawidłowa postawa pozwala też zaoszczędzić sporo energii i odciążyć stawy oraz aparat ruchu.

Pracując nad techniką biegu, skup się na prawidłowej postawie. Głowa powinna być w pozycji neutralnej, prosto, barki rozluźnione i nieruchome, ręce powinny także miarowo pracować, równolegle do kierunku biegu. Ważna jest wyprostowana sylwetka, delikatnie pochylona do przodu, a biodra wysunięte do przodu, by tworzyły z sylwetką linię prostą.

Praca nóg

Skupmy się też na pracy nóg. Biegaj na śródstopiu, nie na palcach, by odciążyć stawy. Stopy stawiane powinny być nie przed sobą, ale pod sobą. Możesz mieć z tym na początku problem, dlatego rób mniejsze kroki i mocniej zginaj kolana.

Oddychanie i rozciąganie

Odpowiednia technika to również właściwe oddychanie i rozciąganiu zarówno przed biegiem, jak i po treningu. Ciało jest bardziej sprawne, jeśli nie ogranicza nas sztywność i mały zakres ruchu. Kilka minut rozciągania zmniejsza ryzyko kontuzji, dlatego pamiętaj o stretchingu niezależnie od stopnia swojego zaawansowania i długości biegu.

fot. RyanMcGuire / Pixabay

Polecane

wybielanie zębów

Skuteczne sposoby na wybielenie zębów

Uzębienie to problem wielu Polek. Chętnie korzystamy z profesjonalnych usług…

Czytaj więcej
Jak zwiększyć objętość włosów

Jak zwiększyć objętość włosów? – sprawdzone sposoby

Każdej z nas marzą się piękne, gęste i puszyste włosy.…

Czytaj więcej
Jak dbać o paznokcie akrylowe

Pielęgnacja paznokci akrylowych – jak o nie dbać?

Paznokcie akrylowe można nałożyć samodzielnie, albo skorzystać z pomocy profesjonalnej…

Czytaj więcej
Zmarszczki

Zmarszczki

Z wiekiem skóra starzeje się, traci sprężystość i jędrność. Naukowcy…

Czytaj więcej
Osteoporoza - złodziejka kości

Osteoporoza – złodziejka kości

Leczenie osteoporozy należy zacząć od zmiany diety i poprawienia sprawności…

Czytaj więcej