Wypadanie włosów

Włosy wypadają każdego dnia  i nie jest to powód do zmartwień. Niepokoić może nasilenie tego procesu, dlatego nie zaniedbujmy ich pielęgnacji. Wzmocnijmy je i odżywiajmy, a odwdzięczą się pięknym wyglądem. Naturalne wypadanie martwych włosów  odbywa się często podczas  kontrolowanych procesów wzrostu włosa, zwanych cyklem włosowym. Poszczególne jego fazy zmieniają się wraz z wiekiem. Im jesteśmy starsze , tym te okresy wzrostu włosów  są, niestety rzadsze.

Jednak nadmierne wypadanie włosów nie jest już normalne. Powinno wzbudzić niepokój, gdyz może być ono sygnałem  chorób trapiących nasze ciało. Problemy ze skórą  głowy i włosami odzwierciedlają wewnętrzny stan naszego organizmu. Dlatego dla ustalenia ich przyczyny mogą być konieczne badania laboratoryjne, mykologiczne, bakteriologiczne, tkankowa analiza pierwiastkowa z włosów, testy na nietolerancję pokarmową.

Dlaczego je tracimy?

Ważne aby właściwie zdiagnozować przyczynę nadmiernego wypadania włosów.
Wpływ na stan włosów mają czynniki metaboliczne. Widoczna utrata włosów może rozpocząć się po 1-6 miesiącach od wprowadzenia diety hypokalorycznej, a przyczyną jej jest ograniczenie liczby kalorii, a nie utrata wagi.

Włosy wypadają z powodu anemii:

  • niedoborów witamin,
  • żelaza,
  • miedzi,
  • cynku, czy aminokwasów. Zwiększone ich wypadanie może być również  skutkiem chorób przebiegających z wysoką gorączką  i zaburzeń hormonalnych (np. niedoczynności  tarczycy). Wpływ na to ma również przyjmowanie niektórych leków oraz przedawkowanie witaminy A. Również nadmierne opalanie może doprowadzić do  wypadania włosów. Pierwsze objawy są widoczne po 3-4 miesiącach od czasu intensywnej  ekspozycji  skóry głowy na słońce.

Zabiegi fryzjerskie także nie są obojętne  dla naszych włosów i skutecznie  mogą przyczynić się do ich nadmiernego wypadania. Konsekwencją tego jest łysienie plackowate. W dużej mierze do jego tworzenia przyczynia się stres. Z kolei łysienie androgenowe , doprowadzające do  trwałej utraty włosów, jest związane z nadmiarem androgenów , ich niewłaściwą przemiana w mieszku włosowym, jak i genetycznie uwarunkowana  nadwrażliwością  mieszków na ich działanie . u kobiet z zaburzeniami hormonalnymi może dojść do łysienia w tych samych okolicach co u mężczyzn. Każdy rodzaj łysienia wymaga porady lekarskiej, a wiele z nich długotrwałego leczenia . Popularne preparaty kosmetyczne nie będą wtedy przydatne.

Co wzmocni włosy?

Wygląd włosów zależy również od sposobu  ich pielęgnacji, a na to mamy wpływ. Gdy mówimy o odżywianiu włosów , mamy na myśli część żywą , cebulki włosowe. Dlatego w składzie preparatów do pielęgnacji włosów , których zadaniem jest wzmocnienie cebulek włosowych, na pewno powinny znaleźć się aminokwasy siarkowe, główny budulec włosów. Zawarta w nich siarka tworzy wiązania  dwusiarczkowe, wzmacniające strukturę włosa. Aminokwasy mogą być wprowadzone w postaci niskocząsteczkowych hydrolizatów białkowych, zwierzęcych lub roślinnych, m.in.:

  • hydrolizowanej  kreatyniny,
  • kolagenu,
  • protein z mleka,
  • jedwabiu, zbóż, czy soi – odżywianie cebulek włosów  jest procesem skomplikowanym i długotrwałym, warto wiedzieć, że jednorazowa aplikacja nie wystarczy, jedynie poprawi samopoczucie. Efekt kuracji będzie widoczny po ok  3 miesiącach stosowania terapii. Zaleca się jej powtarzanie dwa razy w  roku.
Czytaj również:  Piękne plecy - codzienna pielęgnacja - porady

Dla wzmocnienia i ochrony osłabionych włosów  niezbędne sa równiez witaminy, szczególnie tez grupy B, biotyna oraz dodatkowe witaminy A, E i C. Bardzo ważne są również minerały:

  • żelazo,
  • cynk,
  • wapń,
  • krzem,
  • miedź i inne. coraz częściej kosmetyki produkowane są na bazie różnych wód mineralnych czy termalnych, które dostarczają właśnie minerałów. Zarówno one jaki witaminy są potrzebne do prawidłowego  przebiegu procesów matabolicznych zachodzących w komórkach macierzy włosa i innych. W preparatach do włosów warto również zwrócić uwagę na zawartość ziół w postaci  ekstraktów roślinnych takich jak żeń szeń, skrzyp, czarna rzepa.

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów  wzmacniających włosy.

Szampony specjalistyczne najlepiej jest kupować w aptece po konsultacji z farmaceutą lub lekarzem dermatologiem. W ich składzie szukajmy składników , takich jak:

  • nikotynian tekoferolu
  • witaminy B5, B6, B8
  • Witamina PP
  • witamina E

Zwróćmy również uwagę , na to czy w szamponach znajdują się wyciągi roślinne: z bambusa, rzeżuchy, wiesiołka, chmielu, ze słonecznika, ze skrzypu, z rozmarynu, z miodu i wzmacniają je.
Pamiętaj, ze szampony do codziennego stosowania powinny zawierać delikatne substancje myjące, które nie powodują nadmiernego wysuszenia skóry głowy i włosów. Nie zapominajmy, że szampon zawsze wylewamy na dłoń  i dopiero po rozcieńczeniu go z wodą  nakładamy na włosy. W trakcie mycia delikatnie masujemy opuszkami  palców skórę  głowy, aby poprawić jej ukrwienia. Na koniec dokładnie spłukujemy włosy, ale uwaga nie gorąca tylko chłodna wodą (dzięki temu łuski włosa się zamykają).

Odżywki
– stosuje się po umyciu włosów. Zawierają one czynniki aktywne przeciwdziałąjące  wypadaniu włosów , ułatwiają również ich rozczesywanie, zmniejszając w ten sposób ryzyko mechanicznego uszkodzenia włosów. W odżywkach regenerujących często występującym składnikiem są lipidy, które osadzają się na powierzchni włosa, nawilżają i chronią je przed agresywnymi czynnikami z zewnątrz. Lipidy jednak słabo wiążą się z kreatynowa strukturą  włosa i szybko ulegają  wypłukaniu.

Znacznie trwalsze efekty dają takie substancje tłuszczowe jak:

  • sterole,
  • fosfolipidy,
  • ceramidy,
  • oleje,
  • które wnikają pomiędzy  łuskowate komórki osłonki i wzmacniają struktrualny cement. Natomiast  proteiny  zastosowane w preparatach kosmetycznych  nakładanych na włosy tworzą na ich powierzchni  stosunkowo trwały filtr, a w przypadku uszkodzeń  wypełniają je tworząc  rodzaj plomby.
Czytaj również:  Trądzik młodzieńczy

W ten sposób chronią włosy przed  wysychaniem, czynnikami agresywnymi, czy dalszymi uszkodzeniami, np. przed mechanicznym tarciem. Ostatnie badania wykazują, że proteiny  mogą wnikać pod osłonę włosa  i łączyć się z kreatyną, jeśli zastosowane zostaną małe cząsteczki – peptydy składające się  maksymalnie ze 100 aminokwasów. co ciekawe zdolność penetracji jest znacznie silniejsza w przypadku włosów zniszczonych. Peptydy mogą się wiązać  z uszkodzonymi strukturami bardzo mocno, wypełniając trwale uszkodzone miejsca.

W odżywkach regeneracyjnych stosuje się również hidrolizaty roślinne i zwierzęce. Na szczególna uwagę zasługuje wspomniany już pantenol, czyli prowitamina B5. Pantenol poprawia  równowagę istotną dla utrzymania  właściwej wilgotności, wpływa korzystnie na elastyczność. Jego działanie regeneracyjne kumuluje się dlatego, ze ważne jest dłuższe systematyczne  używanie preparatów z tym składnikiem.
Odżywki stosujemy albo ze spłukiwaniem albo bez spłukiwania . Preparatów dwufazowych bez spłukiwania  można używać codziennie, dzięki czemu szybciej następuje  odbudowa włókien kreatynowych, a tym samym włosy stają się miękkie  i połyskujące.

Toniki, lationy i ampułki – preparaty, które wcieramy w skórę włosów, maja za zadanie odżywiać  i wzmacniać cebulki  włosowe. Lationy i toniki ( w płynie) zawierają ekstrakt ze świeżego  skrzypu polnego, wyciągi z zielonej herbaty, biotynę, cynk, taurynę, glukozę, wyciąg z chininy, drzewa oliwnego, olejki eteryczne, witaminy, mikroelementy. Ampułki zawierają  koncentraty czynników  aktywnych  stymulujących wzrost  włosów (jak w odzywkach tylko, że  większym stężeniu) i powstrzymują ich wypadanie.

Takie kuracje hamują również  proces starzenia się komórek. Ampułek nie spłukujemy, preparat bardzo dobrze się wchłania i nie przepuszcza  włosów. Niektóre z nich producenci zalecają na noc  w celu przedłużenia działania  – wtedy dopiero rano myje się głowę szmponem. Ampułek należy używać  co 2 dni  przez mniej więcej 2-3 miesiące . Wcierając preparat, zróbmy dodatkowo masaż głowy, który pobudza mikrokrążenie i ułatwia wchłanianie  czynników aktywnych zawartych w produkcie.

Kompresy nawilżająco – regeneracyjne przeznaczone sa do włosów  suchych i zniszczonych, często zawierają ekstrakty  z miodu i proteiny mleczne, działają silnie regenerująco. Nakłada się je na umyte włosy, podobnie  jak odżywki, pozostawia na czas  od 3 do 20 minut, następnie dokładnie zmywa  z włosów letnią wodą.

Pomoc z apteki
Wiele szamponów , lotionów i odżywek do włosów  słabych, zniszczonych i wypadających znajdziemuy w aptekach. Tam też kupimy preparaty do wcierania  zewnętrznego w postaci płynu. Możemy równiez zastosować kapsułki doustne.

Fot. Pixabay.com

Polecane

kubek parującej herbaty z plasterkami cytryny i miodem, mała miseczka soli do płukania gardła, ciepły kompres oraz dyfuzor wydzielający parę z dodatkiem olejku eukaliptusowego

Domowe sposoby na łagodzenie bólu gardła – skuteczne i bezpieczne metody

Ból gardła może być nie tylko objawem przeziębienia lub infekcji,…

Czytaj więcej
morfologia niedokrwistość

O czym świadczy MCV poniżej normy?

Wyjaśniamy, co oznacza wskaźnik MCV w morfologii krwi i w…

Czytaj więcej
buteleczka szklana z borasolem

Borasol płyn 0,3 g/1 g 200 g

Borasol płyn 0,3 g/1 g 200 g - Skuteczny Środek…

Czytaj więcej
Jak dbać o kobiecą figurę

Jak dbać o sylwetkę? – 6 prostych sposobów

Nie musisz wcale katować się restrykcyjnymi dietami i męczącymi treningami,…

Czytaj więcej
Witamina C

Witamina C wyleczy przeziębienie?

Kwas askorbinowy, nazywany potocznie witaminą C jest niezbędnym składnikiem diety…

Czytaj więcej